לובוטומיה, פסיכו-כירורגיה: האמת האכזרית

מאמר זה נלקח מהחוברת:

לובוטומיה

האמת האכזרית
טיפולים פסיכיאטריים מזיקים
דוח והמלצות על האמצעים ההרסניים: טיפול בהלם חשמלי וניתוחי מוח פסיכיאטריים

שלא כמו ניתוחי מוח רפואיים שמטרתם לפתור בעיות גופניות, ניתוחי מוח פסיכיאטריים כדוגמת ניתוח ה "לובוטומיה", מנסים לשנות בצורה ברוטלית את התנהגות האדם על ידי השמדת רקמות מוח בריאות לחלוטין.

הניתוח הידוע ביותר לשמצה הינו ה "לובוטומיה" – כריתת חיבורן של האונות הקדמיות במוח. הליך זה בוצע לראשונה בשנת 1935 על ידי איגז מוניץ, מליסבון – פורטוגל, ואולם היה זה פסיכיאטר אמריקני בשם וולטר ג. פרימן, שהפך לתומך הנלהב ביותר של השימוש בשיטה. פרימן ביצע את הניתוח הראשון שלו באמצעות השימוש בחישמול כשיטת הרדמה. הוא החדיר דוקרן קרח – כלי חד לשבירת גושי קרח, אל מתחת לעצם ארובת העין, ולאחר מכן המשיך והחדיר את הכלי אל תוך המוח באמצעות השימוש בפטיש כירורגי. אחרי כן, באמצעות ההנעה של הכלי הלוך ושוב, הוא ניתק את החיבורים שבין האונות הקדמיות שבמוח. פרימן הודה שפעולה זו גרמה לנזק מוחי קבוע, ואולם הוא טען שההליך יסיר את המרכיב הרגשי ש"במחלה הנפשית" של המטופל. מאוחר יותר הוא גם הודה שבאחד מכל ארבעה מטופלים ההליך גרם למצב התנהגותי של מעין "זומבי", ועבור אנשים אלה החיים "הפכו דומים לאלה של אדם נכה נפשית, או חיית מחמד".

בין השנים 1946 ו- 1949 מספר ניתוחי ה-לובוטומיה גדל בעשרות מונים. פרימן עצמו ביצע או השגיח על ביצועם של 3,500 ניתוחים. הוא טייל ברחבי ארה"ב בקרון נייד אשר הוא כינה אותו בשם "הלובטומימוביל", ובו קידם את הניתוח כתרופת פלא. הוא ביצע את ההליך באופן תיאטרלי בפני המוני צופים מקומיים. העיתונות של אותם הימים כינתה את מופע הקרקס הנודד שלו – "מבצע דוקרן קרח".

באותם הימים נציגי קהילת הפסיכיאטרים הצליחו לשכנע את ממשלי המדינות השונות שהטיפול עשוי לצמצם את התקצוב הדרוש עבור חולי הנפש. באופן זה המפקח של בתי החולים של מדינת דלוור, השתכנע כל כך מן התעמולה, עד שהוא קיווה לצמצם את מספר חולי הנפש במדינה ב-60% ולצמצם את העלות הטיפולית ב-351 אלף דולר.

בשנות ה-40 המאוחרות, התוצאות המגבילות והקטלניות של הניתוחים החלו להתפרסם, וניתצו את התדמית המוטעית של תרופת פלא. פעמוני אזעקה החלו להישמע בגין הסימנים הבאים של נזק:

•  ריבוי מקרי תמותה של עד ל 10%.

•  ריבוי מקרי התאבדויות של עד ל 10%.

•  מקרים של זיהומים שהובילו לפצעי אבצסים במוח.

•  מקרים של דלקת קרום המוח (מחלת זיהום מוחית קשה).

•  דלקת עצם מוגלתית (מחלה דלקתית של העצם) של הגולגולת.

•  דימומים במוח.

•  עלייה במשקל ואובדן השליטה בעשיית צרכים.

•  התקפים אפילפטיים ביותר מ-50% מן המטופלים.

•  שינויים מזיקים באישיות המטופל.

על אף ההשפעות הקטלניות והמזיקות של ניתוחי המוח והלובוטומיה, הפסיכיאטרים ממשיכים לתמוך בתהליך.

בשנת 1996 פירסם הלונדון טיימס מאמר על ניתוחי מוח פסיכיאטריים. פסיכיאטר בריטי בשם פול ברדיג'ס, שעזר לפקח על כ-1,200 ניתוחים במכון ג'פרי נייט, בבית החולים מודסלי בדרום לונדון, הגן על התהליך באומרו: "הבעיה היא דעות קדומות… אנשים פשוט אינם תומכים בניתוחי מוח פסיכיאטריים כי התהליך נשמע ברוטלי". למרבה האירוניה בשנת 2000 ברידג'ס הורשע בגין קשר לכנופייה פדופילית ומעשה מגונה בשני נערים, אחד בן 15 והשני בן 16. אחד מהמקרים היה בשנת 1996.

דעות קדומות כאלה לא היו קיימות במכון המוח האנושי שבסנט פיטרסבורג ברוסיה. שם, במהלך השנים 1997 עד 1999 פיקח ד"ר סביאטוסלאב מדבדק על יותר מ-100 הליכי פסיכוכירוגיה, אשר בוצעו בעיקר על מטופלים צעירים, על מנת "לרפא" אותם מהתמכרות לסמים.

הוא ציין את הדברים הבאים: "אני סבור שהמערב זהיר מדי ביחס לניורוכירוגיה בגלל ההתעסקות המוגזמת שלהם בזכויות אזרח". הד"ר גם הסביר את שיטות הטיפול המפחידות שלו: "ההתמכרות היא צורה של התנהגות אובססיבית. קיים מעגל במוח שאנחנו צריכים לנתק אותו, וזוהי משימתנו. אנחנו מסירים מילימטר רבוע מצדו האחד של המוח, ולאחר מכן מילימטר רבוע מצידו האחר, ופעולה זו מבטלת את ההתמכרות".

אלכסנדר לוסקיאן אשר הצליח בתביעתו המשפטית שהוגשה כנגד המכון, חולק על דעתו של ד"ר מדבדק: "הם קדחו לי בראש מבלי להשתמש בחומרי הרדמה, והמשיכו לקדוח ולצרוב אזורים חשופים אצלי במוח … הדם היה בכל מקום … במהלך שלושה או ארבעה ימים שלאחר הניתוח … הכאב היה נוראי כל כך – עד שהיה נדמה כאילו חבטו בראשי עם אלת בייסבול, ומיד לאחר שהכאב פחת במקצת הרגשתי את הצורך ליטול סמים". בתוך תקופה של חודשיים ימים חזר אלכסנדר להתמכרותו לסמים.

ההיסטוריה של ניתוחי מוח פסיכיאטריים

להלן היסטוריה קצרה של תהליך הרסני זה:       צפה בסרטון למידע נוסף

1848: מקורם של ניתוחי מוח פסיכיאטריים מודרניים במקרה שבו פיצוץ גרם למוט מתכת לחדור דרך לחי של אחד מעובדי הרכבת, פיניאס גייג', ויצא דרך החלק העליון של הגולגולת. לפני התאונה, גייג' היה מנהל עבודה מוכשר, אדם דתי בעל מחשבה מאוזנת וחוש עסקי מפותח. לאחר שהמוט הוצא והוא החלים, גייג' הפך להיות קפריזי, גס רוח, כופר בצורה גסה, עקשן וחסר סבלנות. הפסיכיאטרים היו מאוד מוקסמים מהשינוי הפתאומי שחל במצב רוחו והחלו לבחון את האפשרות של ניתוח על מנת לשנות תכונות בהתנהגות של מטופליהם.

1882: מפקח במכון לחולי נפש בשוויצריה, גוטליב בורקהארט, היה המנתח הפסיכיאטרי הראשון. הוא הסיר רקמה גולגלתית אצל ששה חולים, בתקווה שהחולה "יהפוך מפסיכוטי מופרע לפסיכוטי שקט". למרות שאחד ממטופליו מת והשאר פיתחו אפילפסיה, שיתוק ואפזיה (חוסר יכולת להשתמש במלים או להבינן), בורקהרט היה מרוצה מהחולים השקטים.

1935: אגז מוניץ, פרופסור לניורולוגיה בליסבון פורטוגל, ביצע את ניתוח כריתת האונה הראשון, בהשראת ניסוי שבו הסירו את האונה הקדמית של שתי שימפנזות. מוניץ ביצע את אותו הניתוח על בני אדם, בהנחה שהמקור של הפרעות נפשיות נמצא בחלק זה של המוח. "בהתאם לתאוריה שפיתחנו", הוא סיפר, "הגענו למסקנה אחת: על מנת לרפא את החולים הללו עלינו לנתק מערכים קבועים פחות או יותר של קשרים תאיים הקיימים במוח". מחקר בן 12 שנים שנערך לאחר מכן, מראה כי המטופלים של מוניץ סבלו מהדרדרות במצבם, מהתקפים שונים ומוות. מוניץ קיבל פרס נובל לרפואה על ניתוחי המוח. למרבה האירוניה הוא נורה בשנת 1944 חמש פעמים בגב על ידי אחד מהמטופלים הלא מרוצים שלו ושותק בשל הפציעה. שש עשרה שנים לאחר מכן הוא נורה ונהרג על ידי חולה אחר.

1946: פסיכיאטר אמריקני בשם וולטר ג'יי פרימן, ביצע את כריתת האונה הראשונה שלו. ב- 1967 פרימן איבד את רשיונו אחרי שהרג מטופלת בניתוחו הברוטלי. אחוז התמותה וההתאבדות לאחר הניתוח הגיע עד 10%.

1940: ניתוחי מוח פסיכיאטריים "התעדכנו" ופנו לחריכת רקמת המוח בעזרת מכשיר מדידה דק. התוצאה, עם זאת, הרסנית מתמיד.

היום: למרות הרג של אלפי אנשים בכל העולם ופיתוח עידן שבו נשיא איגוד הפסיכיאטרים האמריקני, אלאן סטון אמר: "זהו פרק עצוב בפסיכיאטריה", פסיכיאטרים בכל העולם עדיין עוסקים בניתוחי מוח פסיכיאטריים.4 תגובות על הפוסט “לובוטומיה, פסיכו-כירורגיה: האמת האכזרית

 1. הלובוטומיה החדשה היא תרופות אנטי-פסיכוטיות, שהוכח שגורמות לצמצום חלקים מסויימים במוח

 2. פשוט לא יאומן על בריאות הנפש בעולם. מסתכלים על החולה כאילו הוא איזה זועמה אנושית . עושים ניסוים על המוח שלו בלי טיפת התחשבות.
  איך אפשר לבצע ניתוח כזה ? זה לא מתבסס על מדע בכלל!!!!!!!!!
  וזה לשחק עם המוח!!!!!!לא לכולם התאים נמצאים באותו אזור!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  זה ל-א טיפול
  זה עינוי

  • צריך להיות פסיכי כדי להאמין שברוטליות מרפאת את הנפש. ברור שהיא משפיעה על ההתנהגות… היא גורמת טראומה זה מאוד ברור. כמה עיוורון הפסיכיאטרים האלה צריכים ושטיפת מוח שעשו להם כדי להתעלם מבני אדם בני מינם זה הזוי. מסג' ודיקור סיני משפיע לטובה על ההתנהגות הרבה יותר מהחדרת דוקרנים במוח בכפיה… כמה טמטום אפשר להכיל בעולם הזה שאלוהים ישמור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *