אזהרה חדשה: תרופות להפרעת קשב יכולות לגרום להתמכרות

ה-FDA ידרוש מעתה הוספת "אזהרת קופסת שחורה" – האזהרה החמורה ביותר של הסוכנות – לכל התרופות הממריצות לטיפול בהפרעת קשב וריכוז, בגין סיכון להתמכרות.

מקור: CCHRInt (וועדת האזרחים לזכויות אדם הבינלאומית)

ריטלין ממכר

ה-FDA הודה סוף סוף שתרופות להפרעות קשב וריכוז יכולות לגרום להתמכרות, אפילו כשמשתמשים בהן במרשם. ה-FDA דורש מעתה הוספת מידע זה לאזהרת הקופסה השחורה שלה על כל התרופות הממריצות כגון ריטלין, קונצרטה, אדרל, ויואנס, פוקלין. לפי הגוף הבינלאומי של עמותת מגן לזכויות אנוש (CCHR), השינוי בתווית של ה-FDA בנוגע להתמכרות היה כבר צריך לקרות מזמן. מינהל אכיפת הסמים האמריקאי (DEA) סיווג תרופות ADHD כבעלי "פוטנציאל גבוה לשימוש לרעה" (Schedule II) מאז 1971. ברשימת התרופות בסיווג זה נמצאות תרופות ממכרות מאוד כמו מורפיום, אוקסיקודון (אוקסיקונטין) ופנטניל.

בעוד שהאזהרה החדשה של ה-FDA היא צעד בכיוון הנכון, CCHR אומרת שהיא לא הולכת רחוק מספיק כדי לטפל בסיכונים המתועדים היטב של תרופות ממריצות, והסוכנות מאחרת בעדכון האזהרות שלה. מאז 1995, ה-DEA הזהיר גם שתרופות להפרעות קשב וריכוז עלולות לגרום ל"אפיזודות פסיכוטיות, התנהגות אלימה וגינוני התנהגות מוזרים".

אזהרת הקופסה השחורה הקודמת ציינה כי לתרופות להפרעת קשב יש "פוטנציאל לשימוש לרעה ולתלות". האזהרה החדשה מציינת את הפוטנציאל של "ניצול לרעה, שימוש לרעה והתמכרות". יתר על כן, הודעת ה-FDA אודות האזהרה החדשה קובעת, "אפילו כאשר הן נרשמות לטיפול בהפרעה בהתאם להתוויה, השימוש בהן עלול להוביל לשימוש לרעה או לניצול לרעה."

ד"ר ריצ'רד סול ז"ל, רופא ילדים ונוירולוג הצהיר, "התמכרות לתרופות ממריצות אינה נדירה; היא נפוצה. התכונות הממכרות של התרופות הן ברורות. אנחנו רק צריכים להתבונן בחולים הרבים שנאלצים להעלות מדי פעם את המינון שלהם…".

יהודה קורן, דובר עמותת מגן לזכויות אנוש, מוסיף: "כעת זה רשמי – ריטלין ודומיו הן תרופות שיכולות לגרום להתמכרות. לא ניתן עוד להבטיח שהן 'בטוחות', או 'במקרה הגרוע גורמות לתלות'. לצערנו, לא אומרים לציבור בישראל את האמת אודות התרופות הממריצות. באחריות משרד הבריאות להביא אזהרה חדשה זו לידיעת ציבור הרופאים והמטופלים, אך ציבור הצרכנים אינו יכול לסמוך על כך, וחייב לחקור בעצמו כדי להגיע למידע שיכול להציל את חייו."

קישור להודעה הרשמית של ה-FDAכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *