'אטנט' להפרעת קשב – תופעות לוואי וסיכונים חמורים

התרופה 'אטנט', שנכנסה השבוע לסל התרופות, תירשם כעת להמוני ילדים ובני נוער בישראל, שאובחנו כסובלים מהפרעת קשב וריכוז, אולם מסתבר שבדומה לריטלין, גם ל'אטנט' תופעות לוואי וסיכונים חמורים.

אטנט תופעות לוואיבמסגרת הסיכונים ותופעות הלוואי של אטנט להפרעות קשב וריכוז נמצא כי, מהיותה סם מרץ, היא עלולה לגרום גם לעלייה בלחץ הדם ובקצב הלב, ולכן מסוכנת במיוחד אצל ילדים שעוסקים בספורט. על פי העלון לצרכן של אטנט, דווחו לגבי מרכיבי התרופה אירועים מוחיים והתקפי לב ואף מקרי מוות פתאומיים.

'אטנט' היא למעשה העתק של התרופה המקורית אדרל (Aderall) שמיוצרת גם היא בארה"ב. היא מכילה ארבע נגזרות שונות של סמי מרץ מעוררים ממשפחת האמפטמינים. עיון בעלון לרופא של תרופת האטנט מגלה כי מרכיביו מועדים לשימוש לרעה, ועלולים לגרום עקב כך לתלות פסיכולוגית חמורה ושלל הפרעות התנהגות וחשיבה פסיכיאטריות. בין הסיכונים המרכזיים שבשימוש בתרופת האטנט מצאנו כי היא עלולה לגרום להופעת התנהגות פסיכוטית גם אצל ילדים שלא סבלו ממנה בעבר (בשימוש ב'אטנט' במינונים הרגילים שלה). בין התסמינים של התנהגות פסיכוטית שתרופת ה'אטנט' עלולה לגרום ניתן למצוא: חשדנות, תוקפנות, הזיות ומחשבות שווא.

בדומה לריטלין, גם אטנט עלולה לגרום לטיקים ולהאטה בקצב הגדילה של ילדים.

הסכמה מדעת לפני השימוש בתרופת האטנט ובממריצים אחרים לילדים
היות שמדובר בחומרים שהמצויים בפקודת הסמים המסוכנים במדינות רבות, ואף אסורים לחלוטין לשימוש במדינות אחרות, חשוב מאד שלפני כל רישום של תרופות ממריצות לילדים יתלווה הליך של חתימה על הסכמה מדעת, שבו יצטרכו ההורים לקרוא ולחתום על מסמך הסכמה מדעת, שמרכז עבורם את הסיכונים החמורים הללו ואחרים, שלאזרח הבלתי מקצועי קשה "לדוג" מתוך המלל הארוך והבלתי נגיש שבעלוני התרופות.

להנחות רופאים לא לרשום ממריצים במקרים שאינם חמורים מאד
על משרד הבריאות וקופות החולים לפרסם הנחייה מקצועית לפסיכיאטרים, נוירולוגים ורופאי ילדים שבה יהיה עליהם לדרג את חומרת התסמינים של התלמיד, ולא לרשום את תרופת האטנט ודומיה במקרים שבהם התסמינים הינם גבוליים ואינם חמורים מאד.

להגביל את כמות התלמידים שנשלחים לאבחונים בהמלצת בתי הספר
על משרד החינוך לעשות עוד רבות כדי להפחית את כמות ההפניות של ילדים לאבחונים, שכן מערכת החינוך צריכה לעשות כל שביכולתה כדי להתאים את ההוראה לילדים ולא להיפך. התפתחות איטית יותר של ילדים הינה ראשית לכל אתגר חינוכי והניסיון מראה שכאשר היא מתוייגת כהפרעה פסיכיאטרית ומטופלת ככזו, היא מקבעת את הקשיים ומציפה את בתי הספר בסמי מרץ ממכרים.23 תגובות על הפוסט “'אטנט' להפרעת קשב – תופעות לוואי וסיכונים חמורים

 1. לכל אנשי קשב וריכוז הקשיבו, תזונה ירוקה יותר וכושר גופני , מחליפים את כל סוגי הכדורים הנ"ל , השאלה הנשאלת אם אתם הולכים לשנות את הרגלי חייכם לטובים יותר. כן זה עבודה וקשה ! ולקחת כדור זה יותר קליל, רק שיש תופעות לוואי כי זה לא טבעי מה לעשות … תלוי בכם חיים שלכם. בהצלחה לכולם.

 2. הי, הילד בן ה13 לקח כשנתיים אטנט לסירוגין ובסוף הפסקנו כי הוא דיווח על מין רעד בגוף, פחד לזוז מהמקום..אובדת עצות כי בשנה הבאה נכנס לתיכון דורשני..
  שרון

 3. כן, לקחתי יומיים והתחלתי לראות מטושטש מול המחשב. הפסקתי לאחר יומיים שימוש בלבד רק בגלל זה. מבאס. גם ככה יש לי משקפיים עם מספר גבוה ויש קצת צילנדר. ואני עובדת מול המחשב חצי יום. אז בלית ברירה נבהלתי מזה והפסקתי. מבאס. חשבתי שהכדורים האלה אולי יעזרו לי למרץ ואנרגיה וריכוז. אבל הפסקתי מפחדת שיפגע בראייה. מישהו חש משהו דומה טשטוש ראייה? תודה מראש לכל מי שעונה

 4. אני כבר כמה חודשים נותנת לבן שלי בן 7 אטנט הוא רזה מאוד וכמעט לא אוכל בגלל התרופה
  אני מפסיקה אותה מייד .

 5. מזעזע לקרוא את תופעות הלוואי שיש לכדור אטנט
  אני אישית הייתי מחפשת פתרון אחר ולא נותנת לבן/ת שלי כדור פסיכוטי. עבדתי 36 שנה כמורה בתיכון ולא קל להתמודד עם בעיות קשב וריכוז אבל בעיני זה עדיף על זומבים. קשה היום להגיד להורים צעירים להתמודד עם הבעיה כי זה אומר לוותר על הקריירה המקצועית ולשבת בבית עם הילד/ה, אבל זה המצב וזה מה שצריך לעשות כי בתי הספר לא מסוגלים להתמודד עם הבעיה שהולכת ומחמירה והפתרון יכול להיות לימוד במסגרת חינוך ביתית העיקר לא לתת להם את הכדורים האלה.
  זאת דעתי.

  • פתחתי חבילה חדשה היום שקיבלתי אליה מרשם מנוירולוג ובדיוק סיימתי לקרוא את ההוראות המצורפות וזה היה רשום ברשימת תופעות הלוואי. אז זה לגמרי הגיוני כי זה מופיע ברשימה. אבל אל תשאירי את הראייה שלך במצב כזה, ראייה יותר חשובה מריכוז!! תתייעצי עם הרופא שנתן לך את המרשם כדי להחליף אותו בסוג אחר!!

  • כנ"ל גם לי. הייתי נוטלת באופן קבוע. הטשטוש היה עובר לאחר יום\יומיים. אך מאז הפעם האחרונה שלקחתי הוא לא עבר. לא שווה את הסיכון!!!!!!!

   • היי גל.
    אני סטודנט שנוטל אטנט.
    לאחרונה גם חש טשטוש בראייה.
    אשמח לשאול אותך כמה שאלות אם אפשר (כמובן באופן פרטי).
    תודה,
    נדב

 6. פשוט מדהימה אותי קלות הדעת כאשר ממש היום נסעתי לנוירולוג פרופ׳ מרכז הארץ שגבה 1400שח לפגישה עשה בדיקה עם הילד ( ללא על מחשב) למרות שנכתב שהבאיבחון היה מול מחשב ….. רק לסדר לכם את האוזן הבן שלי לומד טוב מאוד, אך יכול להגיע למצטיין ובגלל זה פניתי…. אכן קיימת הפרעת קשב והיום אחרי שיחה עם הפרופ׳ שהבין כי אני נגד התרופה רטלין רשם לי אטנט …. אותה הגברת בשינוי אדרת…. הזוי!

 7. ממש עצוב לשמוע שכך הרופאים מטפלים ומגיבים לתופעות כאלו חמורות רק כדי להוציא אותם בסדר.
  שמחתי לשמוע שבחרתם לא לקחת שום כדור עדיף להתמודד עם מה שיש גן עם הילד/ה לא יהיו מבריקים בלימודים זה בסדר הכי חשוב זה הבריאות של הגוף ולא פחות חשוב בריאות הנפש!!!
  צריך יותר סבלנות מצד ההורים ומצד בית הספר זה הכל
  מאחלת לבת שלך בריאות שלמה ולכם ההורים הרבה נחת וסבלנות. עם הביטחון שהיא תמשיך לצבור בזכותכך היא תגיע רחוק זה מתחיל משם לתת ביטחון לילד/ה.
  גם אני קיבלתי לבן שלי בן 12 וחצי שנה שעברה מרשם לרטלין (למרות שאני נגד) שגרם בכדור הראשון לחרדות קשות ומנהלת ביה"ס התקשרה אלי מה שלא רגיל בכלל ואמרה שבמצבו רצויי להפסיק ומיד עדיף שהנפש תהיה רגוע ולא יהיה מבריק בלימודים לכן הפסקתי מיד ואז לאחר בירורים הוחלט השנה לתת לו את הכדור החדש אטנט ואז קראתי עכשיו את התופעות וזה רק חיזק את דעתי שאין צורך בכלל בכדורים אמשיך כמו עד היום בהרבה סבלנות בלעטוף את הילד בהרבה אהבה חום והקשבה. יחד עם זאת לא לשכוח לתת גבולות לילד.
  מקווה שאצליח ומאחלת לכולם הצלחה ולא ליפול לכדורים מהר

 8. שלום
  לפני כ3 שנים בתי אז בכיתה ב' נטלה רטלין .מאחר והתרופה לא השפיעה עליה הגדילו לה מינונים של הכדור ולבסוף החליפו לה לקונצרטה במינון גבוה 30 מ"ג.הכדור לא השפיע על יכולת הלמידה שלה כמעט ולא פגע בתאבון אך השפיע מאוד על רמת החרדה והפחד שלה .לאחר שנה במינונים כאלו גבוהים .החלה תלישת שיער כתוצאה מחרדה .התלישה בעצם היתה תגובה של פגיעה עצמית מהחרדה אותה חשה .את הדברים האלה אני יודעת היום .לפני 3 שנים פניתי לרופא המטפל והוא אמר שאין סיכוי שזו תגובה לקונצרטה או לרטלין .רק כאשר הילדה היתה קרחת ונזקקה לפאה וטיפולים פסיכולוגים והחלטנו להפסיק את הטפול התרופתי (רטאלין)פתאום חלה הטבה רגשית זה לקח זמן עד שהילדה חזרה לעצמה .והחזירה את הביטחון שאבד בדרך .
  היום היא מתמודדת ללא שום כדור לקשב .
  הורים שימו לב להתנהגות הילדים עם הכדור
  .כשיש ספק אין ספק …..
  הפסיקו את הכדור במידה ואתם מרגישים שמשהו לא כרגיל ..

  בברכה
  ר.א.

 9. בני , בן 13.5, נטל אטנט בחודשיים האחרונים ללא השפעה מיטיבה ואולי גם ההיפך, כהמשך לשימוש בפוקלין.
  בסופ״ש החולף התמודדנו על אשפוז פתאומי עקב פרכוסים.
  עכשיו צריך לעבור בדיקות לברור התופעה ״מטלטלת חיים״ הזו.
  רוצה להזהיר הורים, אל תסכימו לכל טיפול לפני בדיקה יסודית שלכם אם מתאימה ואם מיציתם חלופות
  אני לא עשיתי זאת ואחיה עם תחושות האשמה שלי.

 10. רציתי לדעת מה הנזק שעלול להגרם למבוגר עקב נטילת קונצרטה במינון גבוה ואז קלונקס להרגעה בערב

   • אני בטוחה שיפוטיות לא עוזרת למי שכנראה נימצא במצוקה אם הוא שואל שאלה כזאת.
    מין הסתם זה סמים ? והם משפיעים על הגוף והמוח ומחלישים אותנו ויכולים ליצור בעיות בריאות .

    מקווה בשבילך שבתור התחלה , תקבל/י את המצב ומשם תחפש/י דרכים יותר בריאות ומאוזנות לקבל את הרוגע שאת/ה מחפש/ת .
    אני מאמינה שיש תקופות שצריך פשוט לקבל את זה כמשהו זמני ולחפש תחליף יותר טוב 🙂
    וכן יש הרבה שיטות ודרכים להוריד את הסטרס
    אך שיפוט זה הדבר האחרון שאת /ה צריך עכשיו (מאנשים או מעצמך ), לאיך שאני רואה את החיים ,המפתח נמצא בקבלה ובטח לא בשיפוטיות שיכולה לגרום לנו רק להשאר באותו המקום ליותר זמן ?
    לנשום , לאהוב , להאמין ולחבק את עצמינו.
    בהצלחה. ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *