אמביאן, סטילנוקס, זודורם: תופעות לוואי ואזהרות

אמביאן, סטילנוקס ו-זודורם הינן תרופות שינה. תרופות אלו הן ממשפחת התרופות ההיפנוטיות. למרות שמציגים אותן כתרופות שינה תמימות, הן עלולות לגרור תופעות לוואי חמורות ככל התרופות ממשפחה זו. לפני שתתחיל לצרוך אמביאן או דומיו, מומלץ שתבין היטב מהן תופעות הלוואי של התרופות. ודע, כי מטופל שתרופות שינה אינן מטיבות את שנתו בתוך 7-10 ימים עלול להיחשב כבעל הפרעת נפש או מחלת נפש.

אמביאן, סטילנוקס, זודורם: תופעות לוואי

נערך בשפה פשוטה מתוך העלון לרופא על ידי הרוקח אילן סלומון.

אמביאן Ambien, תרופה ממשפחת התרופות ההיפנוטיות, הינה צורת שחרור פטנטית של התרופה זולפידם (Zolpidem). לכן היא למעשה שכלול של התרופות סטילנוקס ו-זודורם. מבחינת תופעות הלוואי והאזהרות – הן נשארות בתוקף, כיון שהחומר הפעיל לא השתנה ורק שכיחות תופעות הלוואי בין שני התכשירים תהיה שונה. בסקירה זו התעלמתי ברוב המקרים מציון שכיחות התופעות וציינתי רק את עצם האפשרות להיתקל בהן אם נוטלים תרופות אלה.

שימוש
סטילנוקס נועדה לטיפול קצר מועד בבעיות שינה שגורמות אי נוחות ניכרת.
מינון (כמה לקחת)
נדרש שסך הכמות היומית בסטילנוקס ובזודורם לא יעלה על 10 מ"ג ביום. נטילה אחרי או בזמן האוכל מעכבת את מהירות ההשפעה. המינון של אמביאן גבוה יותר – 12.5 מ"ג.
אוכלוסיות מיוחדות
המנה של סטילנוקס או זודורם לקשישים או חלשים או בעלי אי ספיקת כבד הינה רק 5 מ"ג ביום כיון שהם רגישים במיוחד לחומר הפעיל. המנה של אמביאן הינה 6.25 מ"ג.
מתי לא לתת?
אסור לתת את אמביאן, זודורם או סטילנוקס לאנשים עם רגישות ידועה לתרופה או למרכיביה הנוספים. זה גרם בפועל להלם אלרגי פתאומי או בצקת פתאומית.

אזהרות

שימוש ארוך טווח אינו מומלץ, ואסור שהטיפול יימשך יותר מארבעה שבועות.
תרופות לשינה צריכות בדרך כלל להיות מוגבלות ל7-10 ימי שימוש ומומלצת הערכה מחדש של המטופל אם הן ניתנות למשך יותר מ-2-3 שבועות.
לפני שרושמים את הכדור הכרחי לחפש גורמים רפואיים גופניים או נפשיים לחוסר השינה.
אמביאן, סטילנוקס או זודורם עלולים לגרום לתגובה אלרגית חריפה המתבטאת בהתנפחות פתאומית של הלשון, ואזור הגרון המלווה לעיתים בהפסקת נשימה, חנק, בחילה והקאות. במקרים של חסימת גרון זה עלול להסתיים במוות.
שיבושים לא צפויים בחשיבה ושינויים בהתנהגות דווחו בעת נטילת התרופות. כמה מהשינויים הללו מתאפיינים בהפחתת מעצורים (למשל אגרסיביות או מוחצנות יתר), בדומה להשפעת אלכוהול ומדכאים אחרים של מערכת העצבים המרכזית. מראות או קולות מדומיינים, שינויי התנהגות כגון התנהגות משונה, סוערת או מסוגרת. אצל ילדים שנטלו את התרופה אחוז הסובלים מהזיות היה גבוה יותר מאשר אצל מבוגרים.
התנהגויות מורכבות כמו נהיגה, הכנת אוכל, עשיית סקס או שיחות טלפוניות תוך כדי שינה ושכחה מוחלטת שהדברים הללו קרו. נטילה משולבת עם אלכוהול או תרופות דומות או מינונים גבוהים יותר של התרופה מגבירה את הסיכון להתנהגויות כאלה אצל הנוטלים אמביאן סטילנוקס או זודורם.
החמרת דיכאון כולל מחשבות אובדניות או אף התאבדות בפועל דווחו במקביל לנטילתן של תרופות לשינה.

אמביאן, סטילנוקס, זודורם: תופעות גמילה

בעקבות הפחתת מינון מהירה מידי או הפסקה פתאומית של אמביאן, סטילנוקס או זודורם צפויים תסמיני גמילה (ראה בהמשך תחת תלות).
התרופות הללו גורמות להשפעה מדכאת על מערכת העצבים המרכזית:
עקב ההשפעה המהירה יש לקחת את הכדור מיד לפני השינה ולהישמר מלעסוק בפעולות מסוכנות הדורשות ערנות מוחלטת או קואורדינציה כגון הפעלת מכונות או נהיגה לפני שנוטלים אותו ואף ביום שלמחרת הנטילה.
אין לקחת אמביאן, סטילנוקס או זודורם יחד עם אלכוהול או תרופות שדומות לו. או לפחות להפחית את המינון שלהן אם הן נלקחות במקביל.
שימוש באמביאן, סטילנוקס או זודורם אצל קשישים או חלשים
סכנת פגיעה בתפקוד המוטורי והקוגניטיבי לאחר נטילה חוזרת או רגישות חריגה לתרופה. המינון צריך להיות נמוך יותר, 5 מ"ג בסטילנוקס או זודורם ו-6.25 מ"ג באמביאן, ונדרש מעקב צמוד אחר מטופלים אלה.
יש לנקוט זהירות במתן התרופה לאנשים עם בעיות בריאותיות נוספות שנוטלים תרופות שמשפיעות על חילוף החומרים ועל לחץ הדם.
יש לנקוט זהירות בנטילת התרופה במקרים של הפסקת נשימה ואצל מי שסובל ממיאסטניה גראביס (סוג של ניוון של מערכת העצבים).
יש לנקוט זהירות אצל אנשים הסובלים מתפקוד נשימתי לקוי עקב השפעה מדכאת של התרופה על מערכת הנשימה.
אצל מטופלים עם ליקוי בתפקודי הכבד ישנה האטה בקצב יציאת התרופה מהגוף. במקרים כאלה נדרש מינון התחלתי נמוך יותר, 5 מ"ג, בסטילנוקס או זודורם ו-6.25 מ"ג באמביאן ומעקב צמוד.
אצל הסובלים מדיכאון נדרשת זהירות ברישום התרופה. נטיות אובדניות עלולות להתקיים אצל חולים אלה. נטילת מנות יתר של התרופה נפוצה יותר בקבוצה זו. לכן יש להקפיד שכמה שפחות תרופה תהיה ברשותם בכל זמן נתון.
שימוש אצל ילדים
לא הוכח שאמביאן, סטילנוקס או זודורם יעילים או בטוחים לילדים. במחקר שבו ניתנה התרופה סטילנוקס לילדים עם הפרעת קשב שסבלו מחוסר שינה נמצא כי כ-7.5% מהנוטלים סבלו מחזיונות שווא.

תופעות לוואי נוספות של אמביאן, סטילנוקס וזודורם

מערכת העצבים המרכזית: זיעה מוגברת, חיוורון, לחץ דם נמוך בעת קימה, עילפון. שינה חריגה, שינויים ברוק, הסמקה, גלאוקומה, לחץ דם נמוך, אין אונות, הפרשת רוק מוגברת, חוסר שליטה בסוגרים.
הגוף ככללו: חולשה (נפוץ), נפיחות, נפילות, חום, טראומה, תגובה אלרגית, החמרה באלרגיה, הלם אנפילקטי (כתוצאה מאלרגיה), נפיחות בפנים, גלי חום, שקיעת דם מוגברת, כאבים, רגליים חסרות מנוח, מתיחות שרירים, איבוד משקל, רעד, התרגלות לתרופה.
מערכת הלב וכלי הדם: איסכמיה של כלי הדם במוח, לחץ דם גבוה, דופק מהיר, אנגינה פקטוריס, הפרעות קצב לב, דלקת עורקית, כישלון בזרימת הדם, אוטם בשריר הלב, תסחיפים ריאתיים, בצקת ריאתית, דלקת ורידית, דופק חדרי מהיר, התנפחות ורידית.
מערכת העצבים המרכזית וההיקפית: שיבושים בקואורדינציה, בלבול, אאופוריה, נדודי שינה, עייפות, סחרחורת, אי שקט, ירידה בהכרה, ניתוק, קושי להתרכז, שיבושים בדיבור, חוסר יציבות רגשית, הזיות, ניתוק מהמציאות, פגיעה בחוש המישוש, התכווצויות שרירים, מיגרנה, עצבנות, נימול, שינה במשך היום, רעד, שיבושים בחשיבה, תוקפנות, אפאתיה, עלייה בתיאבון, טשטוש, ירידה בליבידו, שיכחון, הפרעות בצעידה, ניכור, קושי בהבנת השפה, תחושה מוזרה, הגבלת תנועה, רפיון שרירי, היסטריה, שיכרון, תגובה מאנית, כאבים עצביים, נוירוזה, התקפי פאניקה, ניאוריטיס (דלקת עצבית),
שיתוק, הפרעת אישיות, ניסיונות אובדניים, עיוותים בהבעה, פיהוקים, אי שקט מוטורי במהלך השינה.
מערכת העיכול: שלשול, בעיות עיכול, שיהוק, איבוד תיאבון, עצירות, קושי בבליעה, גיהוק, גזים, דלקת מעי, התכווצות הושט, כאבי בטן, טחורים, חסימת מעי, דימום רקטלי, עששת.
מערכת הדם והלימפה: אנמיה, עליית המוגלובין, ירידה בכדוריות לבנות, התנפחות בלוטות לימפה, אנמיה מקרוציטית, שטפי דם תת עוריים, פקקת.
מערכת החיסון: זיהום, התפרצות הרפס או שלבקת חוגרת, דלקות אוזניים.
כבד ודרכי מרה: שיבושים בתפקודי כבד, עלייה באנזימי כבד.
חילוף חומרים ותזונה: עלייה בסוכר הדם, צימאון, דלקת פרקים, עודף כולסטרול, עלייה בשומני הדם.
עצמות ושרירים: דלקת פרקים, חולשת שרירים, דלקת גידים, נשית.
מערכת הרבייה: הפרעות במחזור, דלקת בנרתיק, חולשת שרירים נדיר: כאבי שד, התנפחות בשד, גידול בשד.
מערכת הנשימה: סינוסיטיס. דלקת סמפונות, שיעול, קשיי נשימה, כיווץ סמפונות, תת חמצון נשימתי, דימום מהאף, דלקת לוע, דלקת ריאות.
מערכת העור: גרד, אקנה, דלקת של העור, דלקת באזור זריקה, תגובת רגישות לאור, פורונקולוזיס.
חושים ספציפיים: ראייה כפולה, שיבושים בראייה, גירוי בעיניים, כאב עיניים, עיוות טעם, טינטון באוזניים, דלקת עפעף, כיבים בקרנית, דמיעה משובשת, דלקת לובן העין.
מערכת השתן והמין: זיהום בדרכי השתן (נפוץ), דלקת שלפוחית השתן, חוסר שליטה על מתן שתן,
נדיר: אי ספיקת כליות חריפה, אצירת שתן, הרטבת לילה, מתן שתן תכוף, כאב כלייתי, דלקת כליות.
תלות ב-אמביאן, סטילנוקס, זודורם
תופעות שנצפו לאחר 48 שעות של הפסקת התרופה ומתן של תרופת דמה:
ירידה במצב הרוח, נדודי שינה, התכווצויות בטן ושרירים, הקאות, הזעה, רעד, התכווצויות, עייפות, בחילה, הסמקה, בכי בלתי נשלט, התקף פאניקה, עצבנות.27 תגובות על הפוסט “אמביאן, סטילנוקס, זודורם: תופעות לוואי ואזהרות

 1. אני קורא את התגובות ואני בהלם. אני לוקח סטילנוקס 10 מ"ג אבל בפועל שותה 2 כדורים שזה 20 מ"ג. באמת יש לי תופעות שלא קישרתי אותם לזה ואני רואה שכנראה זה חלק ממהשפעות של הכדור – בלבול, הזעה מוגברת, חולשה תמידית, עייפות כל הזמן, עצבנות. ואני שותה אותם מאוחר בלילה וקם עם השעון אחרי 4 שעות בלבד ומייד נוהג. אנסה להפסיק או להוריד מינון. מפחיד מה שקראתי על זה.

 2. אחרי 2 כדורי שינה שאבא שלי לקח הוא קם ב-2 בלילה מהורהר, ממלמל דברים לא ברורים ובקושי יכול לעמוד עם נשימה כבדה מאוד, חשבתי שזה שבץ אז הלכנו למיון עם אמבולנס, ברוך השם לא קרה נזק רציני אבל עדיין הוא קצת מבולבל ולא זוכר כלום ממה שהיה ב-12 שעות האחרונות

 3. שלום רב אני נוטלת 8 כדורים ביום כבר שנה כי זה לא משפיע עליי יוצר אחת יש לי תופעות של התכווצויות שרירים חזקה מאוד בכל הגוף במיוחד בפנים מצח עיניים אף לחיים מתחת לסנטר גב כתפיים רגליים בנוסף ברקע אני סובלת מפיברומיאלגיה האם הפסקת הטיפול בכדור תפסיק את התכווצויות השרירים החזקה והכואבת כיצד עליי להפסיק בנוסף אני סובלת נדלקות בדרכי השתן ועובד בכל הגוף כל העור יבש מסויים ותמונות שחוזרות מהעבר קרקפת תפוסה כולה וכל השרירים כואבים ותפוסים דלקות החניכיים האם יכול להיות שזה מכמות הכדורים וכיצד להפסיק את השימוש והאם התופעות יחלפו

  • הנזק בלתי הפיך, אימא שלי ואחותי באותו מצב , יש להוריד את הכמות, אבל החברה הישראלית הסטיגמטית מצמידה תווית נכות לאנשים בריאים ולכן את מוגדרת כחולת נפש מבחינת הרפואה הדיקטטורית

 4. לי יש צמרמורות אחרי נטילת הכדור, אבל יחסית ישנה טוב. אם מישהו הפסיק להשתמש בכדור, אשמח אם תוכלו לשלוח לי בדואר.

 5. אני השתמשתי בזודרום !!! כל התופעות האלה היו לי !!! נהגתי מי תוך שינה קברתי חתולה !!!!! לא לגעת בתרופות האלה !!! עדיף לא לישון !!! תורידו אותם !! ניסיתי להתאבד איתם וכמעט הצלחתי ( הצילו בדקות האחרונות ) לא לגעת !!!!!!

 6. שאלה לגבי קשיש שהתחיל לקחת 2 כדורי אמביאן.
  לא היתה השפעה של יותר משעתיים (אולי ישן כי היה עייף …)
  קם להשתין, כהרגלו,
  כמה פעמים בלילה, למרות הכדורים.
  העובד הזר מלווה אותו.
  מה אתם כן ממליצים לו לקחת כדי לאפשר לו, ולסביבתו, לישון בלילה.
  המשפחה נואשה מהכדורים הרבים שניתנו ולא עזרו.
  האם הגוף יכול להתנגד לכימיה?

 7. מאת משה קיבלתי כדורי אמביאן בתחילה 6.25מ"ג לאחר מכן 12.5מ"ג הכל במשך כ6שנים אסור לתת את זה למבוגרים נגרם לי נזק רב בגיל 82 הפסקתי לקחת אותם בגלל הזיות. בתאריך :‏

  בתחילה אמביאן הייתה מאוד פופולרית שהתגלו הנזקים היו צריכים להפסיק אותה מיד !!!

 8. השם היה נשמע מזעזע !!!
  לקחתי אותו יומיים !!!!
  והיום היה לי לחץ מטורף בחזה !!!!
  ישנתי טוב ואפילו נהנתי …
  נהנתיי ממה ?
  מההזיות שעוצמים עניים והדברים כול כך מוחשיים אבל ככה ??????
  מזעזע !!!
  אני מקווה שאוכל היום לא לקחת את הכדור כי הוא ממש ממש ממש ממש מגרה אבל נראה לי אני אזרוק את הכדורים לאסלה ברגע זה !!!
  הוא חזק וממכר וזה בשישמוש אחרי פעמיים
  עוד אני זוכרת שבשינה אני חצי ערה ויכול להיות שזה התסמין הראשון של ללכת מתוך שינה !!! אבל אני לא מוכנה שזה יקרה לי מקווה שיורידו את התרופה הזו מצריכה ואם כול הכבוד זה יותר גרוע מעישון .. יודעים של מה בקיצור מזעזע

 9. הכדור הזה זודורם חירב לי את החיים 5 שנים אני לוקח אותו ואחרי שקראתי פה זה מתחיל להסביר לי את כל ה הזיות חרדות פארנויות ניסיתי להפסיק את הכדור התחילו לי רעידות ותנועות לא רצוניות חזרתי לקחת חצי כדור כדי להפחית את התופעות עד אי נטילת כדור .לפני הכדור לא יכולתי לישון עם הכדור החיים גיהנום ביום .אני מנסה לקחת טונייט עכשיו

 10. אני נוטלת סטילנוקס מזה כ-7 שנים ,לא הבנתי עד היום שהרבה תופעות כמו רעד בידיים אי מיקוד בראיה ,עייפות לא מוסברת ועוד, הן תוצאה של שימוש ממושך כל כך בתרופה לא פעם ביקשתי מרופאת המשפחה לבדוק את כמויות התרופות שנרשמות לי והאם יש אפשרות לצמצם את השימוש,ותמיד נעניתי שזה בסדר ואין מה לדאוג,עכשיו אני רוצה בכל מאודי להפסיק מספר תרופות ,או להפחית בכמות .
  האים מישהוא מהפורום יכול לעזור לי ?
  תודה מראש….

 11. אני משתמשת בכדור במשך שבועיים ופתאום נהיו לי בצקות ברגליים האם זה מה-סטילנוקס ,תמוהה בעיני שרופאים נותנים תרופות כאלו כנראה יש להם איזה רווח. תודה לגוגל, אילולא אתם יכולתי להמשיך להשתמש בכדור המפחיד הזה.

 12. סטילנוקס גורמת לבלבול כמו אולי בשכרות. בבוקר כשנכנסים למטבח, נזכרים שחלמנו על אוכל ועל כל מיני דברים שאכלנו. מסתכלים סביב, רואים את כל הכלים המלוכלכים המפוזרים ושאריות מזון בכל מקום, מגרות פתוחות והבלגן ואז מבינים שהכל היה במציאות ולא בחלום!

 13. אם אני עוד בחיים סימן שיש לי כוח סיבולת מספיקה. את הכדורים הללו אני לקחתי
  במשך 3 השנים האחרונות בצורה רציפה. לא מזמן קראתי מה סטילנוקס יכול לעשות לאנשים שמראש הם לא בראים. אני בת 65 שלפני 7 שנים עברתי ניתוח לב פתוח להחליף מסתם אבי העורקים. אחרי חודש וחצי הוציאו לי כליה שמאלית שנה אחרי זה הוציאו לי קיבה ועשו מעקף כתוצאה מסיבוך שנוצר בבטני.
  לפני כחצי שנה הייתי צריכה לוותר על הנהיגה כי היו לי כל מיני תאונות עצמיות
  ממש מוזרות בשנתיים האחרונות והילדים שלי התחננו בפני לעזוב את הנהיגה כי או שאני אהרג בתאונה או שאהרוג אחרים.
  הייתי מתעוררת בלילית מבשלת או אוכלת ולמחרת לא הייתי זוכרת כלום רק
  הייתי רואה מצבים מוזרים במטבח וכל זה בשנה האחרונה. עכשיו אני מבינה
  למה עליתי 5 ק"ג. לפני שבועיים החלטתי להפסיק את הכדורים אבל לא היה
  לי אומץ. פחדתי מפני נדודי שינה.
  למרות הכל לפני שבוע החלטתי להפסיק ובבת אחת כי כבר הרגשתי שממש לא
  טוב לי גם מבחינת הדיכאון שאני סובלת ממנו הרבה שנים ואני מטופלת בכדורים. הרגשתי מחשבות קשות אבל למען ילדי ונכדי אני חייבת לחשוב יותר חיובי.
  אין לי מושג מה היה קורה לולא לא הייתי קוראת את מה שכדורים אלו עושים.
  עכשיו אני סובלת מנדודי שינה קשים אבל הרצון שלי חזק כדי להבריא ולחזור לחיים נורמליים יותר.

  • שלום שרה,
   כמובן אין באפשרותינו לתת לך תשובה חד משמעית על כך.
   אנו יכולים להציע שתפני לאחד הרופאים או המטפלים באתר שלנו לקבלת ייעוץ. זה הקישור לרשימה שלהם.
   בהצלחה.

  • כן אפשרי לאיגמל יש תחליפים בגמילה אבל זה גמילה יותר קשה מארואין (מנהלת בית חולים לגמילה אמרה

 14. אני משתמשת בכדורי אמביאן 12.5 מ"ג ככדורי שינה כל ערב. אני מתעוררת לאחר 7 שעות עם הרגשה לא טובה כמו בחילות קלות ותחושת ראש וסביבתו לא טובה האם יתכן שזה מהכדור כי זה ממשיך כמעט כל היום הרגשה משונה. בתחילה לפני כמה חודשים לקחתי אמביאן 6.5 מ"ג אבל זה הספיק לי רק לשעתיים שינה לכן העלו את המינון האם כדאי להפסיק מיד או לרדת שוב לחצי כדור?

 15. אבא שלי קיבל מרופא המשפחה כדור זודורם , במינון של 15 מיליגרם ליום. כדי לבטל נדודי שינה, ומה שקרה, שלאחר כ-10 ימים של שימוש, זה שכרגע הוא מאושפז במצב פסיכוטי, בבית חולים, הוא פוגע בעצמו ואיבד כל קשר עם המציאות, אני לא יודע אם, ומתי הוא יצא מזה. אני יודע רק דבר אחד, שאסור לגעת בדבר הזה שנקרא זודורם.

 16. תגובה מאד חריפה של כאבי רגליים בצקות נימול יד שמאל טישטוש
  ציפצופי נשימה שיעול אחרי האוכל. ליידע את הפציינט על כל התופעות ובכלל הייתי מוציאה את הכדור משימוש.

  • בן זוגי לוקח את זודורם כבר שלוש שנים וכבר מכור לכדור. הוא בן 82 ורוצה לנוח בצהריים ולא מצליח בלי 5mg וגם בערב.הוא סובל מהפרעות קצב לב ומטופל.

  • כמובן לידע את החולה. אבל יש רופאים שחושבים אחרת החולה ישן ויהיה לו טוב. ואת המחיר משלם החולה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *