מחריד: אשפוז פסיכיאטרי מזניק את הסיכון למוות מוקדם או התאבדות

שנתון משרד הבריאות לתחום בריאות הנפש לשנת 2018 חושף כי אשפוז פסיכיאטרי מכניס את מטופליו לסטטיסטיקה נוראית של מוות בטרם עת ממחלה, תאונה או התאבדות.

אשפוז פסיכיאטרי

הנתונים בנושא ניתנים בצורה יבשה ומטלטלת בעמודים 99-104 של השנתון:

שיעור התמותה בטווח הגילאים 18-44 היה גבוה פי 8.3 בקרב אנשים עם רקע של אשפוז פסיכיאטרי (ממוצע בשנים 2016-2018). התמותה בגילאים 45-64 היתה גבוהה פי 3.9 בשנים אלו.
משמעות: אנשים שעברו אשפוז פסיכיאטרי נמצאים בסיכון הגבוה במאות אחוזים(!!) למוות בטרם עת.

סיבות בולטות למוות המוקדם החריג הינן: התאבדות, מוות פתאומי ללא סיבה ידועה, תאונות, מחלות בדרכי הנשימה, סוכרת, מחלות כלי דם במוח, מחלות לב, סרטן.

שיעור הסיכון המוגבר למוות מוקדם כתוצאה מכל אחד מגורמים אלו (ממוצע בשנים 2016-2017) הינו:
התאבדות – סיכון מוגבר פי 15.3
מוות פתאומי ללא סיבה ידועה – סיכון מוגבר פי 4.6
תאונות – סיכון מוגבר פי 3
מחלות בדרכי הנשימה – סיכון מוגבר פי 2.4
סוכרת – סיכון מוגבר פי 2
מחלות כלי דם במוח – סיכון מוגבר פי 1.5
מחלות לב – סיכון מוגבר פי 1.3
סרטן – סיכון מוגבר פי 1.3

מר יהודה קורן, דובר עמותת מגן לזכויות אנוש: "הנתונים המחרידים הללו אינם מפתיעים לנוכח תופעות הלוואי של התרופות הפסיכיאטריות, בהן מולעטים המאושפזים והמטופלים הפסיכיאטריים. בנוסף, חווית האשפוז, הכוללת פעמים רבות השפלות, קשירות, אלימות פיזית ומילולית, שוקים חשמליים ושלילת צלם אנוש, רק מדרדרת את מצבם הנפשי של המטופלים ויוצרת תגובות שרשרת שאת תוצאותיהן הקטלניות אנו רואים בנתונים לעיל. מדהים שלנוכח נתונים אלו, הפסיכיאטרים ממשיכים לדרוש תקצוב נוסף למערכת בריאות הנפש. מה שבאמת מגיע למערכת זו היא ועדת חקירה בגין פגיעה קטלנית ומתמשכת בבריאות הציבור."כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *