בריטניה: הנחיות להגבלת מרשם ריטלין

"רק אחד מכל מאה תלמידים נחשב למקרה חמור"

תרגום מתוך הטיימס הלונדוני, 24 ספטמבר, 2008

ילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD) צריכים להיות מטופלים בריטלין רק במקרים חמורים, ולעולם לא כאשר הם מתחת לגיל חמש, כך על פי הנחיות בריאות רשמיות חדשות, שפורסמו בבריטניה ב 24 בספטמבר. החשש ההולך וגדל, שהטיפול התרופתי נרשם בקלות יתרה להרגעתם של ילדים אלה, קיבל כעת תוקף רשמי על ידי שני מפקחים בכירים על ההתנהלות של מקצוע הרפואה, שכעת מנחים את הרופאים שלא לרשום תרופות לילדים ככל שהדבר אפשרי.

לרוב הילדים עם ADHD יש להציע עיצוב התנהגותי בשילוב עם הדרכה להורים ולמורים, כך מציעות ה'מועצה הלאומית לבריאות ולמצוינות קלינית' (NICE), ו'מרכז השיתוף הלאומי לבריאות הנפש' (NCCMH).

תרופות כגון ריטלין וקונצרטה (שמות מסחריים ל 'מתילפנידאט') צריכות לשמש כטיפול ראשון רק כאשר מאבחנים הפרעת קשב (ADHD) חמורה, ורק לאחר שטיפול בקשיי למידה, טיפול התנהגותי, טיפול נפשי, הדרכת ההורים והדרכת המורים לא הועילו.

"בעוד שעד 3% של הילדים בגיל בית הספר בבריטניה לוקים בADHD, רק כשליש עד רבע מהם נחשבים למקרים חמורים (כ-1% מהתלמידים בלבד). בבית ספר אופייני של 1400 ילדים, בין 30 ל 40 יקבלו אבחנה של ADHD, אולם רק 10 תלמידים ידורגו כמקרים חמורים, ורק להם יירשם רטלין".

(סוף תרגום המאמר מהטיימס הלונדוני)

ההנחיות מדגישות שההורה הוא המחליט אם להסכים או לסרב לטיפול התרופתי. הן גם קובעות כי חייבת להיות הפרדה ברורה בין בתי הספר לבין הגורמים המבצעים את האבחונים, ושאין לערב ביניהם.

האבחנה של ADHD "חמור" במדריך האבחונים הפסיכיאטרי הבינלאומי, הICD-10 , שעליו מתבססות ההנחיות, ניתנת רק לילדים שמזהים אצלם את כל שלושת הגורמים הבאים:

1. חוסר קשב         2.אימפולסיביות          3. תנועתיות יתר

ורק כאשר כל השלושה נמצאים בדרגת חומרה גבוהה, בתחומי פעילות נרחבים ושונים של חייו ולא רק בהקשר ללמידה, למשל.

עמותת מגן לזכויות אנוש קוראת למשרד הבריאות ולמשרד החינוך לאמץ לאלתר את ההנחיות הבריטיות במלואן, ומברכת על הגבלת השימוש ברטלין, שהוא סם ממריץ המשתייך ל 'פקודת הסמים המסוכנים', בילדים.

לתקציר ההנחיות:  https://www.nice.org.uk/nicemedia/pdf/CG72QRG.pdf

להנחיות המלאות: https://www.nice.org.uk/nicemedia/pdf/CG72NiceGuidelinev3.pdfנפגעת מטיפול פסיכיאטרי? דווח לנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *