יצרנית ריספרדל והפסיכיאטר בידרמן חשודים בהטיית תוצאות מחקר כדי לקדם הפרעה דו קוטבית אצל ילדים

מתוך ה 'ניו יורק טיימס' 24.11.08

כאשר חקירת הקונגרס חשפה ביוני 2008 כי ג'וזף בידרמן, פסיכיאטר ילדים בעל שם עולמי, הרוויח הרבה יותר כסף מחברות התרופות ממה שדיווח לאוניברסיטה שבה עבד. הוא טען שכל עניינו היה קידום הטיפול הרפואי באמצעות מחקר אובייקטיבי.

האומנם?

מסתבר שהודעות אי-מייל ומסמכים פנימיים של חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון, שנחשפו לציבור בדיון משפטי, מגלים שד"ר בידרמן לחץ על החברה לממן מרכז מחקר שלו בבוסטון, במטרה "לקדם את היעדים המסחריים" של חברת התרופות. המסמכים גם חשפו שהחברה הכינה בעצמה את תקציר המחקר שלו, בזמן שד"ר בידרמן היה חתום עליו, ושתוצאותיו הגדילו משמעותית את מכירותיה.

עבודתו של בידרמן גרמה לעלייה דרמטית באבחון של ילדים ב'הפרעה דו קוטבית' בין 1994 ל-2003, ולעלייה תלולה ברישום של תרופות אנטי פסיכוטיות חזקות לילדים.

במחקריו הרבים היו משתתפים מועטים ויצרניות התרופות מימנו אותם.

לד"ר בידרמן הייתה השפעה רבה על התחום בעיקר בזכות מעמדו באוניברסיטת הרווארד הנחשבת.

חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון' מייצרת את התרופה האנטי פסיכוטית ריספרדל, כשיותר מרבע מצרכניה הם ילדים ומתבגרים.

בשבוע שעבר צוות של מומחים לענייני תרופות הכריזו בארה"ב כי תרופות כמו ריספרדל נרשמות לילדים בקלות יתרה, וכי הרשויות חייבות לעשות יותר כדי להזהיר את הרופאים מפני הסיכונים הכבדים שלהן.

אלפי הורים הגישו תביעות כנגד ג'ונסון אנד ג'ונסון', אלי לילי וחברות תרופות נוספות, בטענה שילדיהם נפגעו לאחר שנטלו תרופות אנטי פסיכוטיות של החברות הללו. עוד נטען, כי חברות התרופות הפחיתו בחשיבותן והסתירו את הסכנות הללו בפרסומים שלהן.

ביוני חשפה החקירה של הקונגרס כי ד"ר בידרמן לא דיווח למעסיקיו באוניברסיטת הרווארד על 1.4 מליון דולר של ההכנסות הצדדיות שלו מג'ונסון אנד ג'ונסון ומיצרני תרופות אנטי פסיכוטיות אחרות.

קשה להאמין: יותר ממיליון ילדים בארה"ב מטופלים בשנים האחרונות בתרופה האנטי פסיכוטית ריספרדל בשילוב ריטלין או בלעדיו כדי לטפל בהפרעה דו קוטבית. הפרעה זו מתבטאת במצבי רוח עולים ויורדים. מצבי רוח עולים ויורדים הם התנהגות טבעית של בני אדם. זו לא מחלה גופנית מדעית והיא הפרעה מומצאת.

עד היום היא הייתה מוגדרת אצל מבוגרים בלבד. בעקבות פעילותו הנמרצאת של הפסיכיאטר ג'וזף בידרמן בארה"ב הוגדרו מאות אלפי ילדים בעולם כולו כבעלי הפרעה דו קוטבית.

למאמר המקורי בניו יורק טיימס2 תגובות על הפוסט “יצרנית ריספרדל והפסיכיאטר בידרמן חשודים בהטיית תוצאות מחקר כדי לקדם הפרעה דו קוטבית אצל ילדים

 1. שלום,

  בני אינו סובל מכל הפרעה נפשית. הוא ילד רגיש במיוחד (תופעה נורמלית שמופיעה אצל 15%-20% מהאוכלוסיה).
  לצערנו, הוא סובל בבית הספר מאלימות פיזית ומילולית רבה בבית הספר.
  משום כך, הוא צועק בזמן מצוקה ולפעמים גם תוקף בחזרה.
  כאשר פניתי לקופת החולים לאיבחון, הפנו אותי לפסיכיאטרית.
  היא המליצה שכדי "לעזור לו", היא ממליצה על ריספרדל, שיקהה את המצוקה.
  רופא המשפחה תמך בהחלטתה.
  קראתי את תופעות הלוואי ונחרדתי. אולם ההפתעה חיכתה לי בהמשך הדרך.
  בני סובל מבעיות לב שנמצאות ברשימה של מקרים בהם אסור לקחת את התרופה!
  שני הרופאים המליצו לי על תרופה שבני לא צריך וגם מסכנת את חייו.

  לידיעתכם ושימושכם.

 2. אולצתי על ידי דר שלומה מנדלוביץ מנהל מחלקה ג בבית חולים שלוותה להישתמש
  בניסוי לתרופה חדשה ניגזרת של רספרידל בשם פליפרידון..למרות שהתרופה היתה גרועה מאוד וידועה לי מאחרים שגם אולצו להישתתף במחקר ,התרופה לא היתה טובה להם עים הרבה תופעות לואי היא אושרה לשימוש בישראל…יש לצין שאת המחקר מימנה חברת התרופות ו דר מנדלוביץ קיבל הרבה כסף כניראה מהמחקר ביגלל להיתותו ומבלי שניתן אפשרות לא להישתתף במחקר…זו עברה חמורה על החוק זה שאישרו את התרופה לשימוש שגובלת בפלילים…….לידיעת קהל אנשי המדינה הנאורים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *