פטורים פיקטיביים: כיצד פסיכיאטרים מוכרים את בטחון המדינה

השבוע (אוקטובר 2013) נחשפה רשת חרדית אשר סיפקה פטורים פיקטיביים משירות צבאי. את חוות הדעת הפיקטיביות סיפקו פסיכיאטרים, תמורת בצע כסף. פסיכיאטרים אלו מוכרים הרבה יותר מאשר פטור משירות – הם מוכרים ערכי יסוד של החברה הישראלית כמו שירות חובה ובטחון המדינה.

פטורים פיקטיביים
אתר מעריב ציין בכתבה חשד: רשת חרדית סיפקה פטור פסיכיאטרי מגיוס כי "האישורים בגין הפרעות נפשיות הושגו באמצעות מספר פסיכיאטרים שפעלו בשיתוף עם חברי הרשת".

אתר וואלה פירסם בכתבה חשד: סייעו לחרדים לחמוק משירות ולקבל קצבת נכות כי "עד כה נחקרו בפרשה שבעה פסיכיאטרים באזהרה".

פרשה זו התפוצצה רק חודשיים אחרי שחדשות ערוץ 2 פירסמו כתבה משלהם (21/06/13), החושפת תופעה דומה. בכתבה שכותרתה תעשיית ההשתמטות החילונית: כך מקבלים פטור מצה"ל – צויין כי: "בחוק יש גם לא מעט פטורים ואחד מהם הוא פטור מטעמי בריאות. כזה שסביבו צמחה תעשייה שלמה במשך השנים שבמרכזה עומדים רופאים פסיכיאטרים. הצעד הראשון בדרך אל החופש מתחיל שם".

יהודה קורן, דובר עמותת מגן לזכויות אנוש, מוסיף: "תופעת הפטורים הפיקטיביים מצה"ל על רקע נפשי היא נרחבת וחמורה, ומהווה פגיעה מהותית בערכי החברה הישראלית. אולם תופעה זו היא רק קצה הקרחון – כיום פסיכיאטרים מתייגים מאות אלפי ילדים ומבוגרים בישראל כבעלי 'הפרעות נפשיות', מבלי שקיימת ולו בדיקה רפואית-גופנית אחת לאבחון הפרעות פסיכיאטריות. אבחונים פסיכיאטריים הינם סובייקטיביים ולא מדעיים, וזהו שורש הבעיה".תגובה אחת על הפוסט “פטורים פיקטיביים: כיצד פסיכיאטרים מוכרים את בטחון המדינה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *