שימוש בתרופות להפרעות קשב עלול להכפיל אירועי לב בילדים

מחקר חדש שנערך בדנמרק מצא כי שימוש בתרופות להפרעות קשב וריכוז בילדים (כגון ריטלין) עלול להכפיל את הסיכון לאירועי לב בילדים

הודעה לתקשורת – אוגוסט 2014

תרופות להפרעות קשב וריכוז עלולות להכפיל אירועי לב בילדיםמחקר חדש, שנערך בדנמרק, והתפרסם ב- 23 ביוני 2014 בכתב עת לפסיכו-פרמקולוגיה של הילד והמתבגר, סקר נתונים של כ- 714,000 ילדים על פני 9.5 שנים בממוצע. המחקר השווה את שיעור אירועי הלב אצל ילדים בכלל האוכלוסייה לעומת ילדים שאובחנו בהפרעת קשב, ונטלו תרופות ממריצות כדוגמת ריטלין וסטרטרה.
מסקנת המחקר היא כי הסיכון לאירועי לב שונים, לרבות עליה בדופק או בלחץ הדם, כפול אצל ילדים שנוטלים את התרופות הללו. המלצות רשות התרופות האמריקניות היא להימנע מלתת את התרופות לילדים בסיכון לבעיות של לב וכלי דם, וכן לעקוב אחר מדדים של דופק ולחץ דם אצל ילדים שנוטלים את התרופות הללו.
מנכ"לית עמותת 'מגן לזכויות אנוש', גת מגידו, מתריעה כי האחוז הילדים באוכלוסיה שנוטל תרופות להפרעת קשב גבוה בהרבה משכיחות ההפרעה הצפוי באוכלוסיה.
לטענת גת, מתקיים שיווק אקטיבי של השימוש בריטלין ודומיו על ידי מערכת החינוך עצמה אשר עקב נוחות גרידא מפנה ילדים עוד מגיל הגן ל"תעשייה" ענפה של אבחונים מייאשים, גם במקרים הדורשים סבלנות חינוכית מינימלית, וכי שאין המערכת עושה די כדי לנסות ולהפחית אותה. האבחונים, כולל מבחן "טובה" הינם "מלכודת" לשמה, ומבוססים על קריטריונים שרירותיים ולכן גם מתייגים וגורמים לסימום נרחב ומיותר של דור העתיד.
בהתבסס על נתוני משרד הבריאות, משקל החומר הפעיל של הסם המסוכן מתילפנידאט המשווק בישראל בשנה הינו טון אחד. לפיכך משקלם הכולל של הכדורים המשווקים בשנה בישראל הינו כשישה טון בממוצע.
העמותה דורשת ממשרד הבריאות להגביל את ההיתרים על פרסומת של ריטלין וקונצרטה, וקוראת למשרד החינוך להפסיק את ההפניה של תלמידים לאבחונים המתייגים בקשב וריכוז, ולהשתמש אך ורק באמצעים חינוכיים בילדים מתחת לגיל 18.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *