נזעי חשמל – טיפול פסיכיאטרי בשוק חשמלי: האמת האכזרית


מאמר זה נלקח מהחוברת:

נזעי חשמל

  האמת האכזרית
   טיפולים פסיכיאטריים מזיקים
   דוח והמלצות על האמצעים ההרסניים: טיפול בהלם חשמלי וניתוחי מוח פסיכיאטריים

"שוק חשמלי גורם לנזק מוחי רב, לאיבוד זיכרון ולעלייה בתמותה. שיעור ההתאבדויות אינו יורד. אם אלו העובדות העולות ממחקר גדול ומתוכנן היטב, אז עלינו להסיק שאסור לנו לבצע טיפול בשוק חשמלי… אינני מוצא כל סיבה לרצות להמשיך לעשות זאת, אין זה הגיוני".

ד"ר קולין רוס
פסיכיאטר וסופר, טקסס ארה"ב 2004

נזעי חשמל: תקיפה חשמלית קטלנית

מעטים מודעים לכך שבית מטבחיים ברומא היווה את ההשראה לתהליך המדעי כביכול של טיפול בנזעי חשמל  (נזע חשמלי  – ECT). בשנות ה-30, הפסיכיאטר הוגו סרלטי, נשיא המועצה לענייני מחלות נפש ומחלות ניורולוגיות באוניברסיטה של רומא, החל בניסויי שוק חשמלי על כלבים. הוא הניח אלקטרודה על פה הכלב ואת השנייה בפי הטבעת שלו. מחצית מהחיות מתו מהתקף לב. בשנת 1938, החליף סרלטי את הניסויים בשוק חשמלי לאזור הראש, לאחר שביקר בבית מטבחיים וראה כיצד מבצעים הקצבים שוק חשמלי בחזירים לפני שהם משספים את גרונם. בהשראת המעשה, הוא החל לערוך ניסויים נוספים בחזירים. לבסוף הסיק ש"הוכחות ברורות אלו הפיגו את כל הספקות שלי וללא כל שהייה נוספת נתתי את ההוראה להתחיל בניסויים על בני אדם. סביר מאוד שאם לא היה מתמזל מזלי להיות עד לטבח החשמלי הזה, ה-ECT לא היה נולד". הקורבן הראשון של סרלטי לא טופל מרצונו החופשי, הוא היה אסיר. השוק החשמלי התפשט דרך גופו, והאיש צרח "לא עוד אחד! זה קטלני!" עד ראייה מספר ש"הפרופסור" (סרלטי) המליץ על טיפול נוסף במתח גבוה יותר". הפסיכיאטר הגרמני לות'ר ב. קלינובסקי, שהיה עד לניסוי הזה בתור אחד הסטודנטים של סרלטי, הפך לאחד התומכים הנמרצים ברעיון. הוא פיתח מכונת ECT משלו והיא נכנסה לשימוש ב-1938 בצרפת, בהולנד, באנגליה ולאחר מכן בארה"ב. עד שנת 1940 השתמשו ב-ECT  (נזע חשמלי) בכל העולם.

תרמית במסווה של מדע

אם תשאלו היום פסיכיאטר כיצד פועל השכל או המוח, תגלו שהוא לא יודע. תשאלו אותו איך פועל הנזע החשמלי והוא שוב יגיד שהוא לא יודע, הוא לא "מומחה לחשמל", אבל יש לו אין סוף תיאוריות בקשר לזה. מבין התיאוריות הללו יש לציין את הציטוטים הבאים:

■ "זהו תהליך הרסני שבדרך כלשהי גורם להטבה במצב".
■ "מפיק אפקט רצוי של צמח".
■ "מפיק חוויה של תחייה ומוות במצב של חוסר הכרה".
■ "גורם לפחד אשר גורם להחלמה".
■ "… מוריד את האישיות לרמה נמוכה יותר וכך מאפשר התאמה".
■ "מלמד את המוח להתמודד עם התקפים, שבדרך כלל מדכאים את הפעילות של המעגלים החשמליים
של המוח, הפעילים בצורה לא רגילה, ומייצב מצבי רוח".
■ "אנשים מדוכאים בדרך כלל מרגישים אשמים, הטיפול מספק את הצורך שיש להם בעונש".

תארו לעצמכם תסריט דומה עם מנתח לב:  שטוען שאינו יודע איך הלב עובד, יש לו תיאוריות רבות, אך לא עובדות מדעיות, על הסיבה שבגללה מבצעים מעקפי לב עורקיים. גרוע מכך, אם הרופא היה אומר למטופל שההשלכות הרצויות של הניתוח יהיו: "נזק מוחי, איבוד זיכרון, חוסר התמצאות שגורם לאשליה שכל הבעיות נעלמו", האם מישהו היה מסכים לטיפול? עם זאת, אלו הן התוצאות של טיפול בשוק לפי דוח ה-ECT משנת 2003 של המועצה לבריאות הנפש בארה"ב. זו התוצאה שהפסיכיאטריה שאפה אליה כבר זמן רב, כפי שניתן ללמוד מציטוט משנת 1942 של פסיכיאטר בשם אברהם מיירסון: "הורדה של רמת האינטליגנציה היא גורם משמעותי בתהליך הריפוי… העובדה היא שאחת התרופות הטובות ביותר שניתן לתת לאדם היא אמנציה (רפיון שכל)…" התיאוריה שמאחורי הנזע החשמלי לא התקדמה בהרבה  מזו של היוונים הקדומים, שניסו לטפל בבעיות נפשיות על ידי מתן שוק חשמלי שנוצר מסם ששמו "הלבור". ייתכן שהאמירה הבאה תישמע בוטה ואולם יש לקבוע שתהליך הנזע החשמלי עצמו אינו מדעי או תרפויטי יותר מאשר לקבל מכה על הראשון ממחבט. בשל הטיפול הנפוץ, הנזע החשמלי נשאר בשימוש כטיפול פסיכיאטרי, על אף איסורים חוקיים, חוקים המגבילים את שימושו, חוסר המדעיות והסיכוי לנזק.

נזעי חשמל: תוצאות הרסניות

טופס הסכמה לשימוש בשוק חשמלי בארה"ב מציין שיתכן שהזיכרון לגבי האירועים האחרונים עלול להיות "מעורפל; תאריכים, שמות של חברים חדשים, אירועים". אבל: "בעיית הזיכרון" – אמנזיה –  צריכה לעבור תוך ארבעה שבועות לאחר הטיפול האחרון "ורק לפעמים נמשכת למשך מספר חודשים"13. פרט לספרות הענפה, שיכולה לסתור את הטענות האלה, ישנם עשרות אלפי נפגעים של שוק חשמלי שיעידו על הנזקים. דלורס מק'קווין מלינקולן קליפורניה, קיבלה 20 שוקים חשמליים. שלוש שנים לאחר מכן, היא עדיין לא הצליחה לשחזר חלקים גדולים מזיכרונה. היא שכחה איך רוכבים על סוס, בכך היתה מיומנת; היא לא יכולה לזכור אירועים וטיולים משפחתיים והיא לא יכולה לזכור את חבריה הוותיקים ביותר. לטיפול "היעיל והבטוח הזה", אשר גוזל כ-15 דקות מזמנו של הפסיכיאטר לטיפול, היא שילמה 18 אלף דולר14.הפסיכיאטרים ממשיכים לטעון בפני המטופלים שהשוק החשמלי יעזור ל"דיכאון" שלהם, אבל מחקרים רבים מראים שלאחר שלושה עד שישה חודשים אין כל שינוי, גם אם בהתחלה היתה "הקלה" כלשהי".15 מחקר אשר נערך בשנת2001 באוניברסיטת קולומביה מצא, כי השוק החשמלי כל כך לא אפקטיבי כנגד דיכאון, עד שמצבםשל כל המטופלים מתדרדר חזרה תוך חצי שנה16.בשנת 2003 תכנית ביטוח הבריאות של "מדיקר" בארה"ב חדלה לכסות את עלויות ביצוע השוק החשמלי ה"רב התקפי" משום שלאחר חקירה הובהר שהתהליך אינו עובד וכך גם מסכן את החולה באופן חמור.

איבוד זיכרון

איבוד הזיכרון והכישורים האינטלקטואליים הבסיסיים ההכרחיים לתפקוד תקין של הזיכרון הם בדרך כלל הרסניים עבור האדם שטופל בנזע חשמלי. בקליפורניה בשנת 1990, מתוך 656 מקרים של סיבוכים שדווחו כתוצאה משימוש בנזעי חשמל, 82% כללו איבוד זיכרון. יותר מ- 17% מהסיבוכים היו קשורים לדום נשימה ולפחות שלושה אנשים סבלו משברים בעצמותיהם17.
• בשנת 1995, סקר של הרויאל קולג' הבריטי לפסיכיאטריה, שנערך בקרב הפסיכיאטרים, פסיכוטרפים ורופאים כלליים אושש את הטענה שאיבוד הזיכרון הוא תופעת לוואי של שוק חשמלי. מתוך 1,344 פסיכיאטרים שנשאלו, 21% ציינו: "תופעות לוואי ארוכות טווח וסיכון לנזק מוחי, איבוד זיכרון  ונכות אינטלקטואלית"18. רופאים כלליים דיווחו שמצבם של 34% מהחולים אותם ראו מספר חודשים לאחר שטופלו בשוק חשמלי היה "גרוע או התדרדר". 50 פסיכוטרפיסטים היו גלויי לב מעט יותר לגבי ההשפעות של ה-ECT והעירו הערות כגון: "זה עלול לגרום לשינויי אישיות ולפגיעה בזיכרון, ולהפוך את התרפיה לקשה יותר" , וכן "… ECT, למרות שהוא מוסווה תחת מונחים קליניים, לא ניתן להבחין בינו לבין תקיפה.".19
• במכתבה לעיתון "לוס אנג'לס טיימס", משנת 2003, משחזרת מרגו באוור את חוויית השוק החשמלי שחוותה כמתבגרת:  "אני הותקפתי ונגרם לי נזק, ביליתי את רוב חיי בהתאוששות מהטיפול המפלצתי הזה. אני מתכוונת לעובדה שלא נשארו לי זיכרונות ילדות רבים מלפני הטיפול בשוק חשמלי, אותו קיבלתי בגיל 11 ו-13. איבדתי את זיכרונותיי ואת האמונה במטפלים שנתנו לזה יד…"20
• בתכנית "ECT אנונימי"  קבוצת ביקורת אנגלית  סיכמו את הדוח של הרויאל קולג' בתור "עדות מצמררת של רשלנות פושעת". רוי ברקר, דובר הקבוצה, אמר אודות  השוקים החשמליים (ECT): "מפגש עם הגורל, צומת רגעי אך הרה גורל בחייך, מספר שניות ש… עלולות להרוס את איכות כל חייך".21
• בשנת 2000, פסיכיאטר בשם הרולד א. זקהיים, תומך נלהב בשוק חשמלי, הצהיר בהתייחסו לתדירות החולים אשר מתלוננים על איבוד זיכרון: "כתחום (טיפולי) אנו מוכנים יותר לקבל את סכנת המוות משוק חשמלי מאשר את האפשרות של איבוד זיכרון משמעותי. וזאת על אף  העובדה שההשפעות השליליות על הקוגניציה (מודעות) הינן תופעות לוואי נפוצות חמורות יותר מהטיפול עצמו"22.
•הסופר זוכה פרס הנובל ארנסט המינגווי שלח יד בנפשו לאחר שטופל בשוק חשמלי. לפני מותו כתב: "מהו ההיגיון בלהרוס את מוחי ולמחוק את זיכרוני אשר הינו כל עושרי ובכך להוציאני ממעגל העשייה? התרופה גאונית אך איבדנו את החולה".

גרימת נזק מוחי במתכוון

פסיכיאטרים טוענים שיש פחות נזק בשוק חשמלי כאשר הוא ניתן בצד אחד. בדרך כלל השוק החשמלי מתבצע על ידי חיבור אלקטרודות לכל רקה. זה נקרא בי-לטרלי (דו צדדי). השיטה החד צדדית הינה צורה שבה האלקטרודות מחוברות על אותו צד של הראש.במאמר משנת 1992, ECT: שוק, שקרים ופסיכיאטריה ”ECT: Shock, Lies and Psychiatry", הסופרים איבון ג'ונס וסטיב בולדווין אמרו שהטענות ששוק חד צדדיגורם פחות נזק הן שקריות: "התהליך הנ"ל מניח שצד אחד של המוח פחות חשוב מהשני… תוצאות רישומי EEG (רישומים חשמליים של פעילות מוחית), חודש לאחרטיפול בשוק חד צדדי מאששות שניתן להבחין איזה מהצדדים ניזוק".23ב-2004 ד"ר פריידברג העיד תחת שבועה שאיבוד זיכרון ברמה מסוימת "קורה בכל פעם של טיפול בשוק". איבוד הזיכרון עלול להיות "קבוע ובלתי הפיך. הוא מאודלא אחיד ומשתנה. זהו תמיד המקרה עם פגיעות מוחיות. אין אפשרות לצפות מה תהיה התוצאה הסופית".23

ד"ר קולין רוס, פסיכיאטר מטקסס, מסביר שקיימת ספרות על שוק חשמלי, המראה ש"יש נזק מוחי רב, איבוד זיכרון, שיעור התמותה עולה, שיעור ההתאבדויות אינו יורד. אם אלו העובדות ממחקר גדול שתוכנן היטב, אז עלינו להסיק שאסור לנו לעשות טיפול בשוק חשמלי… הספרות  הקיימת תומכת מאוד במסקנה שהטיפול אינואפקטיבי מעבר לתקופת הטיפול וקיימות סכנות רבות, תופעות לוואי ונזקים רבים..".25

איגוד הפסיכיאטרים האמריקני טוען ששיעור התמותה הוא 1 ל-10,000 מטופלים. אבל סטטיסטיקה מטקסס חושפת שהסיכוי למוות בקרב קשישים הוא 1 ל-200. 26  כ- 300 איש מתים משוק חשמלי מדי שנה בארה"ב. כ-250 מהם קשישים, חסרי ישע -קבוצה שלא יכולה לטעון לרשלנות רפואית, מכיוון שאפשר לייחס את איבוד הזיכרון ל"סניליות". ב-1990 השופט ג'ון פ. סלטארי, ראש החקירה הממשלתית של דרום ווילס החדשה, בנוגע לטיפול הפסיכיאטרי הנקרא "טיפול בשינה עמוקה"– צירוף של תרופות ושוק חשמלי, דיווח על הנוהג של טיפול בשוק חשמלי ללא הסכמת החולה: "הרופאים והאחיות שטיפלו בחולים ללא הסכמתם, בניגוד לרצונם או על בסיס הסכמה שהושגה במרמה או בהונאה, ביצעו עבירה של גרימת נזק לאדם, לכל אחד מהמטופלים, והם נושאים באחריות על תקיפת החולים הללו".27 לעתים נדירות מספרים הפסיכיאטרים למטופליהם על עובדות אלה ובכך הם מפרים את כלל ה"הסכמה ביודעין". כך הם תוקפים את החולה ומתרשלים בעבודתם. אישומים פליליים צריכים לחול על כל פסיכיאטר שנותן לחולה שוק חשמלי מבלי לספק לו פרטים, כפי שתואר בדוח זה.

נזעי חשמל: מקרי התעללות

ד"ר ברטהולד בירנס דה האן משווצריה טוען: "אם הפסיכיאטרים אינם מודעים למה שהשוק שלהם גורם, החולים עצמם יודעים… קודם כל פחד משמעותי, המגיע לידי אימה, זוהי עדותם של כל המטופלים, לאחר מכן בעיות זיכרון חמורות שמהן הם לפעמים לא מחלימים לעולם".

■ דולפין ריבס כתב ללוס אנג'לס טיימס ב-2003, וקרא לחקירה מלאה בנושא השימוש בשוק חשמלי בקשישים: "אבי היה מאושפז שלוש פעמים בניו-יורק, ושם עבר טיפול בנזעי חשמל מספר פעמים. הטיפול התחיל באמצע שנות ה-80, לאחר מכן שוב בשנת 1999 ובקיץ 2002. הוא היה בן 90 כאשר הוא קיבל את האחרון מבין  לפחות 11 השוקים החשמליים. השמעתי את התנגדותי אבל למרות זאת הוא קיבל שוקים למוחו… אבי לא הצליח להיזכר היכן הוא גר, הזיכרון שלו היה כלכך פגוע שהרופא החליט שהוא לא יכול לחזור לביתו. אני הבעתי את הדאגה שלי לרופא על כך שזה עלול להיות מסוכן לתת שוקים לאדם בגיל כה מבוגר. "הרופא הבטיח לי שאין שום סכנה. הוא שכח להזכיר את התופעות המזיקות לטווח הארוך שיהיו לזיכרונו של אבי. מערכת 'מדיקר' (ביטוח בריאות) משלמת עבור טיפול בשוק לקשישים. אני מאמין שזה ניצול – לא רק של החולה – אלא גם של ביטוח הבריאות 'מדיקר'. לדעתי יש מקום לחקירה מלאה של התהליך ושל הרופאים שמבצעים אותו.31

■ באפריל 2003, קרול  מניו-זילנד פירטה כיצד היתה לקורבן של אלימות של שוק חשמלי ב-2000. קרול סבלה מדיכאון לאחר הולדת בתה. היא אושפזה וטופלה במספר תרופות שלא עזרו. "הייתי עושה הכל כדי להחלים", היא אמרה. היא טופלה בשוק חשמלי 15 פעמים. באשר ל"הסכמה", היא מספרת שהפסיכיאטר אמר "הטיפול יגרום לשבועיים של איבוד זיכרון… אבל איני זוכרת איך זה היה להחזיק בידי את בתי הקטנה. איבדתי את חוויית הלידה ואיך זה להרגיש צירים..".  קרול גם שוכחת איזה יום היום ושמות. בשל הנזקים השוקים החשמליים מצבה הפגיע היא איבדה אפוטרופסות על בתה, שלמענה עברה טיפול, על מנת שתוכל לגדל אותה.32

■ בספטמבר 1999, משפחה סקוטית זכתה ב-82,600 דולר (66,414 אירו) בהסדר עם המועצה לבריאות של גלזגו רבתי (GGHS), בעקבות מותו של של ג'וזף דוהרטי בן ה-30  אשר התאבד במהלך טיפול בשוק חשמלי ב-1992. הרישומים הרפואיים מראים שדוהרטי סירב שוב ושוב לקבל את הטיפול33.

מהו תהליך הטיפול בנזע חשמלי ?

מכשירו המקורי של הוגו סרלטי בשנת 1938 עשה שימוש ב-125 וולטים חשמליים. מאוחר יותר מכונות החישמול החלו להעביר מכות חשמל של עד ל 480 וולט, אשר הינם פי ארבעה מהחשמל המועבר בשקע החשמלי בקירות הבתים בארה"ב. ההתקפים והעוויתות הנלווים לטיפול גרמו אצל המטופלים למקרים שכיחים של נשיכות לשון, לשבירת שיניים ולסת ולשברים בעמוד השדרה, האגן, או בשאר העצמות בגוף.  היום טיפול מקדים של חימצון המוח, יחד עם השימוש במרפי שרירים וחומרי הרדמה נועד לצמצם את רמת הפציעות.

כיצד מתבצע הטיפול בשוק חשמלי

1.  מזריקים לחולה חומר הרדמה על מנת למנוע כאבים. בנוסף לכך מזריקים חומר שמשתק את פעילות השרירים על מנת למנוע שברים בעמוד השדרה. ד"ר קלינטון לגראנג', רופא מרדים, מתאר את התהליך כפי שהוא עדיין מבוצע בשנת 2004: "…כאשר הפסיכיאטר מוכן והחולה חומצן מראש (קיבל חמצן בריכוז גבוה) למשך מספר דקות, אנו נותנים מתו-הקסיטל (חומר הרדמה)" על מנת להרדים את החולה. "לאחר מכן אנו שמים חוסם עורקים על רגלי המטופל… אנו רוצים להיות מסוגלים לוודא שלמטופל יש התקף חזק דיו, אשר תואם את ציפיות הטיפול. הדרך היחידה לעשות זאת היא אם יש לך חלק גוף כלשהו שמבודד ממחזור הדם. כך שנוכל לראות
את השרירים נתפסים". חוסם העורקים, הוא אומר, "מונע את חדירת הסם מרפה-השרירים לרגל".28  הסם מרפה-השרירים, סוקסיניל-כולין, מוזרק על מנת לגרום לשיתוק. משתמשים בחומר זה בציד, על מנת לשתק את החיה, אך היא נשארת ערה ומודעת לחלוטין למה שקורה, ובנוסף יכולה לחוש כאב.29  לה גראנג' מוסיף ומסביר : "החומר משתק שרירים ומרפה אותם… כך שהשרירים לא יכולים לפעול כלל". החולה אינו מסוגל לנשום בכוחות עצמו כך "שאנו צריכים לנשום בשבילו… יש לנו מסיכה עם שקית העשרה שבעזרתה אנו מנשימים (חמצן המועבר באופן מלאכותי) אותו… המטופל אינו רגוע לחלוטין… ישנם מקרים שבהם הוא יכול להזיז את ידיו או את שריריו האחרים, את שרירי הצוואר שלו. לפעמים החולים נועלים את הלסת".30
2.  אלקטרודות מונחות על גבי הרקות של המטופל דו-צדדית (משני צדי המוח) או חד-צדדית (מקדימה לאחורה מצד אחד של המוח).
3.  חסם מגומי מונח בתוך הפה על מנת למנוע שבירת שיניים או נשיכת לשון.
4.  בין 180 ל-480 וולט של חשמל מוזרמים וצורבים את המוח.
5.  על מנת לעמוד בדרישה של המוח לחמצן, זרימת הדם למח עולה ב-400%. לחץ הדם עשוי לעלות ב-200%. תחת תנאים רגילים ישנו מחסום בין הדם לרקמת המוח, שתפקידולסנן חומרים שעלולים להזיק למוח וחומרים זרים שמקורם מחוץ לגוף. בזמן השוק החשמלי, חומרים מזיקים "דולפים" מכלי הדם לרקמת המוח וגורמים לנפיחות. תאי עצבים מתים.הפעילות התאית משתנה. הפיזיולוגיה של המוח משתנה.
6.  רוב המטופלים מקבלים בין שישה ל-12 שוקים חשמליים, פעם אחת ביום, שלוש פעמים בשבוע.
7.  התוצאות הן איבוד זיכרון, בלבול, איבוד של תחושת התמצאות במרחב ובזמן ואפילו מוות.

תולדות הטיפול בנזעי חשמל

שנות ה-20 המאוחרות: פסיכיאטר בווינה בשם מנפרד סאקל גרם לתרדמת על ידי הזרקה של כמות גדולה של אינסולין לאדם שלא הוזן. כך גרם להיפרגליקמיה (יתר סוכר בדם) מה שהוביל  לעוויתות. מחקרים חשפו התנוונות נוירולוגית ומוות ב-5% מהמקרים. 1934: פסיכיאטר הונגרי, לדיסלאוס ג'וזף וון מדונה, פיתח את שוק המטרוזול, אשר עשה שימוש בסם שהיה אמור לזרז את מחזור הדם ומערכת הנשימה. הוא הזריק תערובת של קמפור ושמן זית וגרם לעוויתות אלימות שגרמו לשברי עצמות.

1938: הפסיכיאטר האיטלקי הוגו סרלטי קיבל השראה בבית מטבחיים ברומא, מחזירים שהוכנסו למצב של שוק לפני שהרגו אותם. בעקבות כך פיתח את השוק החשמלי לבני אדם.

1975: במאמר בעיתון "פסיכולוגיה היום", הנוירולוג ג'ון פריידברג כתב ששוק חשמלי "לא יעיל ומסוכן בצורה ברורה. הוא יוצר נזק מוחי שבא לידי ביטוי באובדן זיכרון, לפעמים בלתי הפיך, לליקויי למידה ולחוסר התמצאות זמנית במרחב".

1978:  ד"ר מקס פינק, פרופסור לפסיכיאטריה באוניברסיטה של מדינת ניו-יורק, אשר קיבל 18 אלף דולר (14472 אירו) בתגמולים, בתמורה להכנת שני סרטי הדרכה על ECT כתב: "הסיבוכים העיקריים של שימוש בנזע חשמלי הם: מוות, נזק מוחי, נזק לזיכרון, והתקפים ספונטניים. הסיבוכים הללו דומים לאלו שנצפים לאחר טראומות ראש, שאליהן משווים את הנזע החשמלי" .

1993: מדינת טקסס העבירה את החוק הנוקשה ביותר לטיפול בשוק עד היום. איסור השימוש בשוק לילדים מתחת לגיל 16 ודרישה להודיע למחלקת בריאות הנפש על כל מקרה פטירה אשר התרחש 14 ימים לאחר מתן השוק החשמלי.

1998: המועצה האזורית של פיאמונטה באיטליה העבירה החלטה המצהירה, שבגלל שפסיכיאטרים אינם יודעים כיצד השוק החשמלי פועל והבסיס המדעי שלו "מפוקפק", השימוש בו צריך להיאסר, לפחות על ילדים, נשים מבוגרות ונשים בהריון. אין לחייב אף רופא להציע את השוק כטיפול.12

2003: "שוק גורם לנזק מוחי בכך שגורם לאיבוד זיכרון ולחוסר התמצאות, היוצר אשליה שבעיות נעלמו. אופוריה נצפית לעתים קרובות כתוצאה ישירה של נזק מוחי". – הדוח של ארגון בריאות הנפש האמריקאי לגבי נזע חשמלי.6 תגובות על הפוסט “נזעי חשמל – טיפול פסיכיאטרי בשוק חשמלי: האמת האכזרית

  1. מנהל המירפאות בשלוותה פרופסור שמואל פניג ניסה פעם להדליק רכב של רופאה
    בבית החולים וחיבר הפוך את הכבלים…אז לתת לו לתת טיפול בחשמל לחולים…
    דרך אגב המצבר של הרכב התפוצץ ולמזלם החומצה במצבר פגעה רק בבגדיהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *