כיצד מסתירים מן האזרח את הסיכונים שבתרופות

מאת עו"ד אריק גינזבורג והרוקח אילן סלומון

תרופה
השימוש הרווח במונח "תרופה" מתייחס למעשה לכל "כדור" שהאדם מקבל כהמלצה מהרופא. ישנן תרופות שניתן לקבל אותן רק עם מרשם רופא, וישנן כאלה שכל אחד יכול לקבלן וליטול אותן לפי שיקול דעתו. הצרכן שלא למד את הנושא לעמקו עשוי לשגות ולהאמין שכל תרופה שהוא נוטל מבצעת פעולה של ריפוי. בפועל, רובן המוחלט של התרופות אינן משמשות ל"ריפוי" אלא נמצאות בשימוש קבוע ל"תחזוקה" של הגוף, כגון תרופות להפחתת סוכר, תרופות להפחתת לחץ דם וכו'. ישנן כמובן גם תרופות לשיכוך כאבים גופניים ונפשיים, שמספקים רק הקלה זמנית בתחושות.

בפועל נמנע המחוקק מלסווג את ה"תרופות" באופן שיציין את פעולתן האמיתית באמצעות שימוש במונח הכוללני "תכשיר", אולם עדיין קיים הבדל בין "תרופות שאינן דורשות מרשם" כמו אקמול, תרופות בעלות רעילות נמוכה שמחייבות מרשם רופא, כגון אנטיביוטיקה, "רעלים" ו"סמים מסוכנים".

רעלים הינם חומרים, שחריגה קטנה בכמותם עלולה לגרום נזק רב או אף להמית את המשתמש.

סמים מסוכנים הינם חומרים המשפיעים על מערכת העצבים ואשר הנוטלים אותם עלולים להתמכר אליהם או לפתח תלות בהם ולרצות להשתמש בהם למטרות שאינן רפואיות, כמו למשל "לתפוס ראש" או לברוח מן המציאות, מה שקרוי "שימוש לרעה" (Abuse). על תרופות המשתייכות לסיווג הזה מתקיים מעקב צמוד מצד הרשויות, והן נשמרות בכספת של בית המרקחת.

בסעיף 20 ל"תקנות הרוקחים, תכשירים- 1986" מפרט המחוקק את הנתונים שנדרש "לגלות" לצרכן על גבי התכשיר.

מעיון בתקנה זו עולה כי אין חובה ספציפית לציין בעלון התרופה את סיווג התכשיר. אמנם תרופות המשתייכות לסיווג של "רעלים" זוכות לסימון זעיר בצורת האות T עבור Toxica ("רעילות" בלטינית), אך ניתן להתווכח אם סימון זה הינו בולט או מובן מספיק עבור הצרכן הישראלי.

אולם בנושא הסימון של תרופות שהחוק הגדיר כי הן משתייכות לרשימת ה"סמים המסוכנים" המידע לצרכן לוקה בוודאות בחסר, היות שאין אזכור לעובדה זו בעלון התרופה או על גבי האריזה, ולכן אדם מן הישוב אינו יכול להבחין כאשר הוא נוטל או נותן לילדיו תרופה המשתייכת לקבוצת הסמים המסוכנים.

דוגמא מובהקת לכך היא הריטלין, שגם הרופא, גם הרוקח וגם חברת התרופות מציגים אותו למטופל כ"תרופה", מבלי לציין את השתייכות החומר הפעיל שבו – מתילפנידאט – לרשימת החומרים המסווגים כסמים מסוכנים בכל הליך רישום התרופה וניפוקה.

הסיבה לכך נעוצה בחשש הקיים בקרב רופאים וחברות תרופות, שאם האדם יידע כי הוא נוטל סמים מסוכנים ולא תרופות, הוא לא יסכים ליטול את התכשירים המוצעים לו, ובמילים אחרות: הוא לא יקנה!

כאשר הורה נותן לילד ריטלין על בסיס יומיומי למשך שנים, אין זה סביר להסתיר ממנו כי התרופה מסווגת כסם מסוכן, שיש העושים בו שימוש לרעה. חשוב ליידע את ההורים על האפשרות שחברים יפנו לילדיהם בניסיון לרכוש מהם כדורים לשימוש לא חוקי. או האפשרות שימצאו את הילד המתבגר שלהם כשהוא "מסניף" כדורים היישר דרך אפו כדי "לתפוס ראש" לאחר שנטילה של שנים דרך הפה כבר לא מספקת לו את אותן תחושות – מאחר שגופו התרגל לכדור, ומבקש כעת להגדיל את המינון ואת ההשפעה שהוא תלוי בה.

חובת ה"הסכמה מדעת" כחלק מזכויות החולה, מחייבת גילוי נאות באשר לטבעם של החומרים שהרופא ממליץ לו ליטול, כדי שיוכל לקבל החלטה מושכלת ואחראית. היעדר מידע מלא על סיווג התכשיר פוגע לכן בזכויות החולה, ויש לו השלכות משפטיות וכלכליות מרחיקות לכת גם בתחום ביטוחי הבריאות וחוק הבריאות הממלכתי.

ההמלצות שלנו הן כי לאור המצב הקיים על המחוקק להבטיח כי במיוחד בנוגע לריטלין ודומיו יש לגלות לצרכן בצורה מפורשת ובולטת בעלון לצרכן או על האריזה כי מדובר בסם המשתייך לפקודת הסמים המסוכנים.

הערה: המאמר אינו מהווה ייעוץ משפטי או רפואי, ויש לפנות לרופא או לעורך דין בכל עניין פרטני.נפגעת מטיפול פסיכיאטרי? דווח לנו

5 תגובות על הפוסט “כיצד מסתירים מן האזרח את הסיכונים שבתרופות

 1. הרפואה הטבעית מספקת מגוון פתרונות לבעיות התנהגות והפרעות למידה.
  מנסיון רב שנים בקליניקה, למדתי שאפשר לשפר את מצבם של ילדים ובוגרים בעזרת התאמה אישית של תכשיר הומיאופתי ותזונה.
  בלהה קציר .N.D
  09-8999955

 2. בהקשר זה: כלואים בכפייה במתקני כליאה פסיכיאטרים ישראליים-
  מולעטים בכח בסמים פסיכיאטרים מיושנים משום שהם זולים למערכת
  ללא כל בדיקה לרלוונטיות שלהם למצבו של הכלוא.

  פסיכיאטר הכריז בגלוי- כי אותם סמים ניתנים לכולם ללא אבחנה.
  כולל אגב הלם חשמלי- שניתן כאן בכפייה , כאמצעי ענישה ואיום
  ולא כאמצעי "מרפא".

 3. מעבר לבעייתיות וההטעייה של המושג תרופה. משתמע מהמושג תרופה, שזהו משהו שמרפא. המושג מעיד על חוסר ההבנה של המושג מחלה. מחלה היא תהליך, ולא אירוע בודד. בוודאי כשמדובר על מחלות מוח שמשפיעות על ההתנהגות והתפקוד. לכן הטיפול במחלה חייב להיות תהליכי, ולא שינוי כימי מלאכותי חיצוני, שבמקרה הטוב "מסדיר" את האיזון הכימי במוח למספר שעות – ימים.
  "המחלה" היא למעשה דרך ההתמודדות הטבעית של הגוף עם בעיות תפקודיות. הסימפטומים של המחלה, הם חלק ממנגנון ההתראה שמעיד על בעיות התפקוד של הגוף/איבר/מערכת. הסדרת האיזון הכימי, מסתירה רק את סימני המחלה, לזמן קצר, ובוודאי לא מתקנת את המחלה.

  על מנת לטפל במחלה, חשוב להבין את התהליך שהגוף עובר.

  ד"ר רונן מנדי
  כירופרקט לשיחרור לחצים ותפקוד תקין
  של אנשים בריאים ומשפחות עם עמוד שידרה.
  חדרה ורמת אביב
  1800-39-40-40

 4. אני מבינה את ההתגדויות שלכם. אבל אתם רק אומרים כל הזמן שמה שיש עכשיו לא טוב- אבל איזה אלטרנטיבה אתם מציעים?
  גם אני כמוכם מאוד מתנגדת להרבה פתרונות שמציעים היום בעולם הפסיכיאטריה, ובגלל זה עכשיו אני לומדת את התחום- כדי שאוכל לרכוש ידע ולהציע פתרון חלופי.
  אבל רק לשלול זו לא חכמה גדולה

  • שלום שני,
   יש לנו חלק שלם באתר המוקדש לאלטרנטיבות, מפנה למאמרים שונים בנושא, וכולל רשימה של רופאים ומטפלים המציעים אלטרנטיבות.
   חפשי "אלטרנטיבות" בתפריט העליון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *