פרוזק: כבר לפני 20 שנה ידעו על תופעות לוואי קשות

בשנת 1991, לפני עשרים שנה, נשלחה כמות שיא של תלונות על תופעות לוואי מסוכנות של פרוזק לרשות המזון והתרופות האמריקאית ה-FDA. ה-FDA ערך, לכן, שימוע פומבי מצולם של "ניצולי פרוזק" בפני ועדה שלחבריה היו קשרים כספיים עם חברות התרופות. בסוף הדיון נערכה הצבעה אם להכניס לעלון המצורף לתרופה את תופעות הלוואי הקשות שדווח עליהן. החברים מרימים ידיים … צריך לראות כדי להאמין!

תמליל הסרטון:

30 במאי,1991: לפרוזק (fluoxetine) יש את מספר הדיווחים הרב ביותר של תופעות לוואי חמורות מבין אלה שנשלחו לבסיס הנתונים של מנהל המזון והתרופות האמריקאי' ה- FDA.

במאגר הנתונים הזה נמצאים נתונים משנת 1969.

אלן גלברג ממונה על מעקב ועיבוד נתונים במרכז לזיהוי וחקר תרופות ב-FDA.

20 בספטמבר, 1991:

שימוע של הועדה המייעצת לסמים פסיכופרמקולוגים ב-FDA:

"לקחתי אקדח 9 מ"מ אוטומטי, התיישבתי על המיטה, כיוונתי את האקדח לראש שלי, יריתי ויצרתי חור בגודל 10 סנטימטר מאחורי הזרוע שלי במקום בראש שלי. השימוש בפרוזק גרם לי לעשות את זה. אם מישהו היה חוקר את פרוזק קצת יותר והיה מציין ששימוש בפרוזק עלול לגרום לכל אחת מהתופעות החמורות האלה, בייחוד זו שאני אכוון אקדח טעון לראש שלי וארצה למות באופן כה אכזרי, היה אפשר לנקוט בצעדים כדי למנוע את זה".

היו לי שני בנים. דייויד לי בן 8. בילי בן 16. אישתי שהייתה בת 20 מתה. אני אגיד לכם מדוע. היא נטלה פרוזק במשך 21 ימים ואז ירתה והרגה את שני הילדים האלה. היא כיוונה את האקדח אליה וירתה בעצמה פעמיים.

אחרי הפעם השנייה שנטלה פרוזק, היא רכשה בחשאי אקדח ב-25 באוגוסט וב-27 באוגוסט היא ירתה לעצמה בראש ומתה.

קשה לי לדבר על זה כי ניסיתי להתאבד לפני 5 ילדי. לא ידעתי מה אני עושה, אני לא זוכרת בדיוק מה קרה. כל מה שאני יודעת זה שבעלי לקח את האקדח ממני והילדים שלי הסתכלו מהחדר השני. אם בעלי לא היה שם, לא הייתי כאן היום ולילדים שלי לא הייתה אימא.

אשה אחת שדברה קודם כמעט התאבדה בנוכחות ילדיה – אחותי כן התאבדה בנוכחות לינדסי. אישה נוספת דיברה קודם על קליעי סרק. זה מה שאחותי השתמשה כשירתה בעצמה. אחותי לעולם, לעולם לא הייתה יורה בעצמה בנוכחות ילדתה הקטנה, היא לעולם לא הייתה עושה את זה. השימוש בפרוזק גרם לה לעשות את זה.

תקפתי אותו עם סכין מטבח. למזלי, הוא גדול וחזק ממני. והוא הגן על עצמו. אבל עשיתי את זה לפני הבן שלי. חשבתי, "אני לא מאמינה מה אני עושה. אני לא מאמינה מה אני עושה, זה לא בסדר." אחר כך החלטתי להרוג את עצמי.

השורה התחתונה היא שמעולם לא היו לי נטיות אובדניות לפני שנטלתי פרוזק. כשלקחתי פרוזק הפכתי לאובססיבית בקשר להתאבדות והאובססיה נעצרה מייד לאחר שהפסקתי לקחת פרוזק.

לצערי, לא היה לנו זמן להבחין בשינויים רבים מידי אצל אבא שלי מלבד העובדה שהוא התרחק מאיתנו והיה עצבני. אבל אז זה כבר היה מאוחר מידי. הוא קם ב-9 בבוקר, לקח סכין קצבים באורך 30 סנטימטר ממגירה במטבח ודקר את עצמו באכזריות בבטן פעם אחת ואז עשה זאת פעמיים נוספות.

ביום ה-14 חוויתי פחד שגדל שלא יכולתי לעמוד בפני החיים כפי שהם היו בשבילי יותר. מבחינתי לא הייתה יותר שום תקווה או עתיד. התאבדות לעולם לא הייתה מעולם פתרון הגיוני מבחינתי וכעת היא הפכה להיות הפתרון היחיד עבורי כי לא נותר לי שום דבר שעבורו כדאי לי להילחם והייתי מפוחדת לחלוטין להמשיך לחיות.

התרופה הזאת ללא ספק אחראית לכל סבל או כאב ולהתאבדות הסופית של בעלי.

הייתי לגמרי חסרת שליטה. החברים שלי שנפגעו מההתדרדרות שלי כתבו תיאורים לגבי מצבי הנפשי אבל יותר מידי פחדו לדבר איתי בקשר לזה בגלל שהייתי עצבנית.

במהלך התקופה הזאת, זה נס שלא פגעתי בעצמי או באחרים. הפכתי להיות מסוכנת לחברה וה-FDA מאפשר לזה להתרחש. אני רוצה לדעת מדוע זה קורה? כמה אנשים נוספים ימותו או יפגעו לפני שתעשו משהו? יש לכם את הכוח לשנות דברים, יש לכם את הכוח להקשיב למה שאנחנו אומרים ולחקור את מה שאנחנו אומרים. אנחנו זקוקים לעזרה.

חוק פדרלי עבור ועדה מייעצת, חלק 5:

"… הועדה המייעצת לא תושפע באופן לא הולם מהגוף הממנה אותה או משום אינטרס מיוחד."

ויתורים על תביעות ייצוגיות ניתנות לחברים הבאים:

קיי מינג לינג מחברת Merck, ג'פרי ליברמן עבור התעניינותו בתרופה Sandoz, רוברט האמר מחברת Bristol Meyers, ג'יימס קלרקהורן מחברת SmithKline בנוגע לסם Sandoz, דיוויד דונר מחברות Eli-Lilly, Pfizer, Ciba-Geigy, SmithKline.

ליועצים של הועדה המייעצת היו גם ניגוד אינטרסים:
מיכאל סטנלי –Eli-Lilly, Pfizer, Merck.
ג'ון מאן – Eli Lilly.
סטיוארט מונטגומרי – Eli Lilly.

אני מבקש מחברי הוועדה להצביע האם הם תומכים או מתנגדים להצהרה הבאה:

הצהרה: יש עדות מוכחת שתומכת במסקנה שסמים נוגדי דיכאון גורמים להופעה ואו להתחזקות של נטיות אובדניות ואו התנהגויות אלימות אחרות.

מי שתומך בהצהרה הזאת, נא להצביע "כן".
מי שמתנגד להצהרה הזאת, נא להצביע "לא".

ד"ר דונר השאיר נציג מטעמו והתוצאה היא רוב מוחלט של 10 מתנגדים להצהרה מול  0 שתומכים בה.

בזמן השימוע בספטמבר 1991, ה-FDA תיעד 17605 תגובות חמורות לסם נוגד הדיכאון פרוזק, כולל:

מיתות: 60
פסיכוזות: 141
לקיחת מנת יתר באופן מכוון: 391
התנהגות עוינת: 402
ניסיונות התאבדות:991נפגעת מטיפול פסיכיאטרי? דווח לנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *