אביליפיי – תרופת המרשם הנמכרת ביותר בארה"ב

מדהים שתרופת המרשם הנמכרת ביותר בארה"ב, הינה תרופה פסיכיאטרית אנטי-פסיכוטית – אביליפיי

אביליפיי

אביליפיי הינה תרופה אנטי-פסיכוטית מהדור השני, קבוצה הכוללת גם תרופות כגון ריספרדל, זיפרקסה וסרוקוול. נטען כי לתרופות אלו תופעות לוואי חמורות פחות מאלו של הדור הראשון, אולם בפועל, תופעות הלוואי שלהן דומות. עם זאת, מחירן של תרופות חדשות אלו גבוה בהרבה – חבילה של 100 כדורים עולה מעל $1500.

אביליפיי היא קרובת-משפחה של התרופה תוראזין, אשר ידועה לשמצה כתרופה שהיתה בשימוש נרחב במוסדות לחולי נפש, וגרמה למטופלים להיראות כזומבים הסובלים מרעידות בלתי נשלטות.

עקב מחירה הגבוה והשימוש הנרחב בה, הפכה אביליפיי לתרופה הנמכרת ביותר בארה"ב, נכון לתקופה שבין יולי 2013 ליוני 2014. בתקופה זו, אבילפיי נמכרה במעל 7 מיליארד דולרים!

ע"פ מגזין הדיילי ביסט, אבילפיי היא תרופת המרשם הנמכרת ביותר כיום, ומשווקת כתוסף לתרופות נגד דיכאון. לא רק שזה מדהים שתרופה אנטי פסיכוטית מכניסה יותר כסף מכל תרופות המרשם האחרות, איש אפילו אינו יודע כיצד היא פועלת כדי להקל על סימפטומים של דיכאון, כך נאמר בכתבה. עלון התרופה בארה"ב מציין שאופן פעולת התרופה "אינו ידוע", אך סביר כי היא "מאזנת" נוירו-טרסמיטרים במוח. אך מבקרי התרופה אומרים שתרופות אנטי-פסיכוטיות לא מטפלות בכלום, אלא רק גורמות לערפול ולרמת הכרה נמוכה יותר. הם מוסיפים כי ישנה עליה מדאיגה במרשם תרופות אנטי פסיכוטיות לטיפול בנדודי שינה.

והמבקרים צודקים. חברות התרופות מוצאות דרכים חדשות לשווק תרופות כמו אבילפיי לאוכלוסיה הכללית, לא רק לאנשים בעלי מחלת נפש קשה.

תופעות הלוואי של תרופות אנטי-פסיכוטיות מהדור החדש כוללות בין היתר: דילול קטלני של כדוריות הדם הלבנות, התקף לב או שבץ, אובדן הכרה עקב צמצום זרימת הדם למוח, דופק לב מואץ מאוד, עצבנות, חרדה, עוינות, כאבי ראש, סכרת, תרדמת, זיהום בלב, חוסר תפקוד מיני.נפגעת מטיפול פסיכיאטרי? דווח לנו

3 תגובות על הפוסט “אביליפיי – תרופת המרשם הנמכרת ביותר בארה"ב

  1. עצוב שכול כך הרבה אנשים מכורים לכול הסמים. אני לעולם לא לקחתי אפילו פעם אחת. כשלוקחים פעם אחת, כמעת תמיד מתמכרים.
    שמחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *