איריס מנור – גלי את הקשרים הכספיים שלך

בעקבות הפגנה שנערכה מול מלון דיויד אינטרקונטיננטל ב- 27 לפברואר 2013 לבאי הכנס הפסיכיאטרי הבין לאומי לקשב וריכוז, עמותת 'מגן לזכויות אנוש' דורשת מהפסיכיאטרית ד"ר איריס מנור, כמנהלת היחידה להפרעות קשב בבית החולים גהה וממארגנות הכנס, לפרסם לציבור הרחב את קשריה הכספיים עם יצרניות ריטלין וקונצרטה

ריטליןביום ד' 27 לפברואר 2013, מול מלון דיויד אינטרקונטיננטל הפגינו במשך כ-4 שעות עשרות אזרחים בליווי להקת רוק ורמקולים בקריאה לד"ר איריס מנור, ממארגנות הכנס הבינלאומי ל"קשב וריכוז", לחשוף את קשריה הכספיים עם יצרניות ריטלין וקונצרטה כאשר היא מתראיינת לכלי התקשורת וממליצה על מתן סמים אלה לילדים ומבוגרים. העמותה טוענת כי התנהלותה של ד"ר איריס מנור נגועה בחוסר גילוי נאות וחשודה בחוסר תום לב, ניגוד עניינים ואי עמידה בכללי האתיקה המקצועית המחייבים רופא במעמדה.

דובר עמותת מגן לזכויות אנוש יהודה קורן, טוען כי פסיכיאטרים רבים ברחבי העולם מצויים בקשרים כספיים עם תעשיית התרופות ומייצרים שפע של "מחקרי זבל", אשר כל מטרתם היא לבסס מראית עין של "מחקר מדעי" התומך באבחונים שרירותיים הלוכדים מאות אלפים מילדי ישראל במסלול כמעט בלתי הפיך של שימוש בסמים ממריצים כדוגמת ריטלין וקונצרטה – הטומנים בחובם סיכונים חמורים בטווח הארוך.

עמותת מגן לזכויות אנוש טוענת כי פסיכיאטרים מטייחים ומקלים ראש בנזקים של ריטלין וקונצרטה, ולכן אינם מאפשרים להורים להגיע להסכמה מדעת מושכלת לטיפול. לאור היקף השימוש בריטלין במערכת החינוך שכבר הגיע למימדים של מגפה, העמותה מבקשת ממשרד הבריאות לנקוט בצעדים אופרטיביים שיבטיחו שלא יהיה שימוש לרעה בריטלין לצרכים שלא נועד להם במקור, כגון לדרוש מהרופאים להחתים את ההורים על טופס הסכמה מדעת לפני מתן ריטלין לילדיהם כיון שלעיתים קרובות איש לא מעדכן אותם כי מדובר בסם תחת פקודת הסמים המסוכנים.

אחת ממשתתפות ההפגנה הביאה עמה עדות שכתבה ביתה בת ה-17 והמתארת את הנזק שנגרם לה מהשימוש בריטלין:
"לקחתי ריטלין במשך כ-4 שנים. מניסיוני ריטלין הוא סם – והוא ממכר. לא מזמן גיליתי שכל אחד מחבריי שנוטל ריטלין או נטל בעבר ושאלתי אותו על כך, ניסה יותר מפעם אחת להסניף את הכדור, דבר שאני בעצמי הייתי עושה באופן קבוע, ולא כי "ראיתי את זה בסרט", אלא כי הרגשתי שאני צריכה, באופן הכי טבעי. ואני מדברת על כשהייתי בת 14. את הדבר הזה גיליתי ממש לא מזמן ועד אז הייתי בטוחה באמת ובתמים במשך כמה שנים שמשהו איתי לא בסדר.

ריטלין אכן ממכר, בדומה לקוקאין, ויש לו השפעה פיזית ומנטלית קשה, שכוללת מצבי רוח קיצוניים, מאופוריה עד הרגשת חוסר ערך, ריקנות, רדיפה, חוסר שקט, אפאטיות, חוסר תיאבון, עייפות וקשיים בשינה. כשהשפעתו משתבשת מעלים את המינון וחוזר חלילה. בתקופה שכבר נטלתי קונצרטה של 50 ומשהו מ"ג, במשקל הגוף שלי שמעולם לא עלה על 42 ק"ג (מינון גבוה מידי לכל הדעות) , הרגשתי יום אחד שאולי בכל זאת אני צריכה יותר. 4 וחצי ימים רצופים בלי לאכול, לישון או לתקשר עם הסביבה מחשש שמישהו ישים לב, ולבסוף הגיעו גם הזיות והגעתי לחדר מיון. זה היה היום האחרון שלקחתי רטלין.

היום אני בת 17 וחצי, כבר קרוב לשנתיים ללא רטלין ועדיין סובלת מתופעות לוואי גופניות ונזק בלתי הפיך שקשור לבעיות גדילה, הורמונים וביניהם בלוטת התריס ,שנגרמו כתוצאה מנטילת התרופה. לאחר הפסקת הריטלין קיימים בבירור תסמיני גמילה, הקושי בריכוז עולה במידה משמעותית ונכון להיום אני מסיימת בית ספר בלי שום תעודת בגרות."

מוסיפה מנכ"לית עמותת מגן לזכויות אנוש: לא נשקוט ולא ננוח עד שייחשפו קשריה הכספיים של הפסיכיאטרית ד"ר איריס מנור, פסיכיאטרית של הילד והמתבגר, המשמשת כמנהלת היחידה להפרעות קשב בבית החולים גהה, מנהלת מרכז "אורלנסקי" להפרעות קשב וריכוז ומכון אניגמה. זכותו של הציבור לדעת שאדם הממליץ להם באמצעות כל כלי התקשורת על שימוש בתרופה ממכרת, הנמצאת תחת פקודת סמים מסוכנים, מקבלת באותו הזמן כסף רב, על בסיס קבוע, מחברות התרופות המייצרות את אותו סם ממריץ.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *