תקדים משפטי: אסור לתת טיפולי הלם חשמלי בכפייה

הודעה לתקשורת – 5 אוג' 2013

אשפוז בכפייה
בהמשך לדו"ח האו"ם שהתפרסם בפברואר השנה, והעוסק בעינויים בתחום שירותי הבריאות, הושג בשבוע האחרון הישג נוסף לארגוני זכויות מטופלים ואנשים עם מוגבלויות בישראל. פסק דין תקדימי שנתן השופט גדעון גינת בבית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי טיפולי חשמל לא יינתנו למטופלת נגד רצונה גם כאשר היא מאושפזת בכפייה.

העתירה הוגשה דרך הסיוע המשפטי במחוז תל אביב במסגרת הייצוג המשפטי שמעניק משרד המשפטים למאושפזים ולמטופלים בכפייה בבתי החולים הפסיכיאטריים בארץ. העתירה עסקה בזכותו של כל אדם, גם מאושפז בכפייה, לא לעבור טיפול בניגוד לרצונו, בייחוד טיפול בחשמל, שהוא פולשני, קיצוני וחופן בחובו סיכונים רפואיים.

דו"ח האו"ם בנושא עינויים שם דגש מיוחד על נושא הטיפולים הפסיכיאטריים בכפייה. הוא מראה כיצד טיפולים אלה נכללים תחת ההגדרות המשפטיות של עינויים, התאכזרות והשפלה. הוא מתייחס לכל "טיפול" שאין לו תכלית רפואית טהורה, ושאי המתן שלו אינו גובל בסכנת חיים, לרבות: כליאה (אשפוז כפוי), קשירה, בידוד, טיפול בחשמל ואף מתן כפוי של תרופות שנויות במחלוקת כגון תרופות אנטי פסיכוטיות שהן חזקות במיוחד ובעלות תופעות לוואי קשות וסיכונים רפואיים. (סעיפים 32, 63, 89ב) .

גת מגידו מנכ"לית עמותת מגן לזכויות אנוש, שהייתה שותפה לחקיקה שהובילה לייצוג המשפטי למאושפזים בכפייה, מברכת על פסק הדין אולם מדגישה כי הדרך ליישום המלא של דו"ח האו"ם עדיין ארוכה.

עמותת מגן לזכויות אנוש הגישה בשנתיים האחרונות כ-100 תלונות לרשויות בגין הפרות זכויות מטופלים בתחום בריאות הנפש. ברשות העמותה עדויות רבות על קשירה לא הכרחית של אנשים עם מוגבלויות נפשיות וכליאתם בחדרי הבידוד, ובמיוחד הטיפול הכפוי בתרופות אנטי פסיכוטיות חזקות, לעתים במינונים עצומים ותוך התעלמות בוטה מתחינותיהם של המאושפזים הסובלים מתופעות הלוואי שלהן.

יישום מלא של דו"ח האו"ם בנושא עינויים בתחום שירותי הבריאות מוטל על "הנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות" במשרד המשפטים, ברשותו של מר אחיה קמארה. וזאת בהמשך ליישום "האמנה הבינלאומית לזכויות אנשים עם מוגבלויות", שכנסת ישראל אשררה בספטמבר 2012.נפגעת מטיפול פסיכיאטרי? דווח לנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *