מחקר חדש מראה שנזעי חשמל גורמים לשיעור התאבדויות גבוה

מחקר חדש מראה שטיפולי נזעי חשמל לא מצליחים למנוע התאבדויות, עם מעל 800 מקרי מוות תוך שנה מבין מקבלי הטיפול. בדומה למטופלים שקיבלו נוגדי דיכאון, אלו שקיבלו נזעי חשמל הוטעו לחשוב שהטיפול מתקן חוסר איזון כימי במוח.

נזעי חשמל

מקור: CCHR INT

מחקר שפורסם בג'ורנל לפסיכיאטריה קלינית מהווה חיזוק לכך שטיפולי שוקים חשמליים (ידועים גם בשם נזעי חשמל או ECT), הניתנים ללפחות 100,000 אמריקנים בשנה, בכללם ילדים, אינם מפחיתים את הסיכון למוות בהתאבדות. זאת בניגוד לטענות של תומכי הטיפול. המחקר הראה שיעור התאבדויות מחריד בקרב אלו שקיבלו נזעי חשמל: 137.34 מיתות על כל 10,000 מטופלים תוך 30 יום מקבלת הטיפול ו- 804.39 מיתות על כל 10,000 מטופלים תוך שנה מהטיפול.

לעתים קרובות מטופלים מקבלים המלצה לנזעי חשמל אחרי שנוגדי דיכאון לא עבדו. שני סוגי הטיפולים הללו שווקו באופן מטעה ככאלו שמתקנים מצב כימי או הודעות כימיות במוח שגורמים לדיכאון. המיתוס הזה נחשף כשקרי ע"י חוקרים מה- UCL (אוניברסיטת קולג' לונדון) אשר עברו על 17 מחקרים חשובים שפורסמו לאורך מספר עשורים ולא מצאו אף הוכחה משכנעת לתאוריה שחוסר איזון כימי גורם להפרעה נפשית.

העובדה שהטיפולים האלו לא מונעים התאבדויות היא רק סיבה נוספת לכך שאסור לכפות אותם על מטופלים – נוהג שוועדת האו"ם על עינויים השוותה אותו לעינויים. אסור שיאמרו לצרכנים שנזעי חשמל או נוגדי דיכאון הם "מצילי חיים", שכן זה עלול להניא אותם מלחפש פתרונות מעשיים ובטוחים יותר.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *