סימבלטה – תופעות לוואי וסיכונים

עריכה: אילן סלומון, רוקח (מתוך העלון לרופא באנגלית. מעודכן יולי 2011)

סימבלטה הינה תרופה פסיכיאטרית בעלת תופעות לוואי קשות. הסכמה ליטול סימבלטה מחייבת ידיעה והבנה מלאה של כל תופעות הלוואי והסיכונים הכרוכים בנטילתה, ולכן ראוי שאלו תהיינה רשומות באופן קריא ובשפה מובנת. פירוט זה של תופעות לוואי מבוסס על העלון לרופא של סימבלטה, שהינו מפורט יותר מהעלון לצרכן.

סימבלטהאזהרה: אובדניות ותרופות נוגדות דיכאון

סיכון מוגבר של חשיבה והתנהגות אובדנית אצל ילדים, מתבגרים וצעירים שנוטלים תרופות נגד דיכאון להפרעת דיכאון מג'ורי והפרעות פסיכיאטריות אחרות. סימבלטה אינה מאושרת לשימוש אצל ילדים.

אזהרות חשובות

 • סימבלטה אסורה עם תרופות נגד דיכאון מסוימות אחרות:
  אסור ליטול סימבלטה עם תרופות נגד דיכאון ממשפחות מסוימות עקב השפעת גומלין חמורה ולעיתים קטלנית. אף נדרש מרווח זמנים של מספר ימים עד שבועיים מרגע שמפסיקים אחד מהם ועוברים לשני.
 • סימנים מוקדמים לניסיון אובדני עם סימבלטה:
  חרדה, אי שקט, התקפי פאניקה, נדודי שינה, רגזנות, עוינות, תוקפנות, אימפולסיביות, אי שקט נפשי ותנועתי ומאניה יכולים להוות סימן מקדים לניסיון אובדני. אם הם מתמשכים, נדרש להפסיק את התרופה.
 • סימבלטה עלולה לגרום לאי ספיקת כבד (שעלולה לגרום מוות):
  הסימנים המקדימים לכך הם: כאבי בטן, בהמשך עלייה ברמות אנזימי הכבד בדם, הגדלת הכבד, צהבת וחסימת הכבד. סכנה מוגברת במיוחד אצל צרכני אלכוהול.
 • ירידת לחץ דם בשעת עמידה עד כדי עילפון.
 • עלולה לגרום לתסמונת סרוטונין, שדומה לתסמונת עצבית ממארת ועלולה להסתיים במוות:
  הסיכון מוגבר כאשר הטיפול כולל יותר מתרופה פסיכיאטרית אחת. הסימנים המקדימים הם: אי שקט, הזיות, אבדן הכרה, קצב לב גבוה, לחץ דם לא יציב, חם גבוה, שינויים בשרירים ובגפיים (רפיון יתר, כיווץ שרירים מוגבר, חוסר שיווי משקל), בחילה, הקאות, שלשולים.
 • עלולה לגרום דימומים חריגים עד כדי דימומים פנימיים מסכני חיים: משככי כאבים, אספירין ותרופות נגד קרישה מגבירים את הסיכון לדימומים אף יותר.
 • סימבלטה עלולה לגרום בעיות עור חמורות: יש להפסיק את השימוש עם סימן ראשון לשלפוחיות, פריחה, התקלפות של העור, פגיעה בריריות (עיניים, פה וכו') או כל סימן אחר לרגישות יתר.
 • תופעות הגמילה של סימבלטה עשויות להיות חמורות: סחרחורות, בחילות, כאבי ראש, הפרעות חושיות כמו תחושת נימול, עייפות, הקאות, רגזנות, נדודי שינה, שלשולים, חרדה, תשישות, מצבי רוח, עצבנות, בלבול, צלצול באוזניים, מניה, עוויתות אפילפטיות, הזעת יתר.
 • עלולה לגרום מאניה.
 • עלולה לגרום התקפים אפילפטיים.
 • סימבלטה עלולה לגרום איבוד מלחים חמור עד גרימת מוות. דורש הפסקה מיידית של התרופה. סיכון גבוה במיוחד אצל קשישים.סימנים מקדימים: כאבי ראש, קושי להתרכז, פגיעה בזיכרון, בלבול, חולשה,, חוסר יציבות וסכנת נפילה. במקרים קשים: הזיות, עילפון, אבדן הכרה, התכווצויות, שיתוק נשימתי ומוות.
 • סימבלטה עלולה להפחית שליטה על רמת סוכר אצל חולי סכרת.
 • סימבלטה עלולה לגרום לאצירת שתן עד כדי התערבות רפואית.

תופעות לוואי נפוצות של סימבלטה

בחילה, יובש בפה, סחרחורות, שלשולים, כאבי בטן, נמנום, עייפות, חוסר אנרגיה, חוסר תיאבון עד כדי אנורקסיה, עצירות, הזעת יתר, עצבנות, נדודי שינה.

תופעות לואי נוספות של סימבלטה

דופק מהיר, טשטוש ראייה, הקאות, רעד, סיוטי לילה, ירידה בתפקוד המיני, אין אונות, הפרעות בפליטת זרע, אורגזמה משובשת, פיהוקים, הזעת יתר, הסמקה, חוסר מנוחה, לחץ, כאב אוזניים, יובש בעיניים, ראייה כפולה, ראייה משובשת, אוטם בשריר הלב, היפותירואידיזם(ירידה בהורמון בלוטת התריס), גזים, שיהוקים, דלקת מעי, דימום במערכת העיכול, ריח רע מהפה, דלקת חניכיים, כיב קיבה, צמרמורות קור/חום, מעידות, תחושות חריגות, חולשה, צימאון, תחושות חום או קור, הפרעות הליכה, דלקת בגרון, עלייה במשקל, רמות כולסטרול גבוהות, רמות שומני דם גבוהות, כאבי שרירים ועצמות, שרירים תפוסים, פגיעה בחוש הטעם, תשישות, חוסר תחושה, דיסקיניזיה (תנועתיות יתר בלתי נשלטת) , הפרעת קשב, כיווץ שרירים פתאומי, פגיעה בדיבור, אפתיה, הידוק לסתות, חוסר התמצאות, רגזנות, מצבי רוח משתנים, ניסיונות התאבדות, תכיפות בהטלת שתן, מתן שתן לילי, ריח שתן חריג, תסמיני מחזור חודשי, מחזור משובש, תחושת חנק בגרון, גרד, אקזמה, אדמומית בעור, זיעה קרה, הזעה לילית, תגובת רגישות לאור, צביעה של העור, לחץ דם נמוך בעמידה, קור בקצות הגפיים, תגובה הלם אלרגית כוללת, כעס, תוקפנות, תנועתיות יתר, ברקית (גלאוקומה- לחץ תוך עיני מוגבר), תסמונת רגל עצבנית, הפרעות בקצב הלב, בצקת תת עורית, הפרשת חלב, דימום נשי, הזיות, עלייה ברמת הסוכר בדם, עלייה ברמות הורמון הפרולקטין בדם, רגישות יתר, לחץ דם גבוה משברי.

סימבלטה בהריון

השפעה שלילית על העובר ועל התפתחותו לאחר הלידה.
במיוחד בשליש השלישי של ההריון יש לסימבלטה רעילות ניכרת לעובר, שמתבטאת מרגע הלידה. תינוקות שאמותיהן נטלו סימבלטה דרשו אישפוז ממושך, תמיכה נשימתית, הזנה תוך ורידית. הילדים סבלו ממצוקה נשימתית, כיחלון, עצירות נשימה, התכווצויות אפילפטיות, טמפרטורת גוף לא יציבה, קשיי האכלה, הקאות, ירידה ברמת הסוכר, טונוס שרירים רופס או טונוס שרירים נוקשה, רעד, רגזנות ובכי בלתי פוסק. במקרים מסוימים התסמינים  מתאימים לתסמונת סרוטונין כפי שרשום לעיל תחת "אזהרות חשובות".

הנקה אסורה לנוטלות סימבלטה

אין להניק בעת נטילת סימבלטה.

אזהרות ייחודיות לקשישים בצריכת סימבאלטה

סכנת צניחת רמות נתרן בדם.
סכנת נפילות (ושברים בעצמות).

אזהרה בנהיגה ושימוש במכשירים מסוכנים עם סימבלטה

עקב תופעות לוואי של נמנום וסחרחורות יש להימנע מנהיגה ושימוש במכשירים מסוכנים כאשר נוטלים סימבלטה.


29 תגובות על הפוסט “סימבלטה – תופעות לוואי וסיכונים

 1. אני לוקחת סימבלטה כבר שבע שנים במינון של שלושים. התופעות שהוזכרו כאן לא מופיעות אצלי. יתכן שיותר חרדה אך היא היתה גם לפני כן. כאבי הפיברו מלווים אותי כל השנים גם עם התרופה. מנוחה ומדיטציה משפרים את הכאבים. וגם תנועה וספורט מתונים מאוד.

 2. הי אני מקבלת סימבלטה כבר כמה חודשים חולה אונקולוגית עם כאבים נוירופטיים בעיקר ברגליים אמנם מקל על הכאבים ועוזר לי לישון אבל דופק מהיר ויובש נוראי בפה ובעיניים האם להפסיק תופעות הלוואי ממש מרתיעות תודה לתשובתכם. אור

 3. wow
  נתנו לי סימבלטה, ליריקה, נקסיום, ואספירין
  בנוסף למשאפים RELVAR, סטרונייז
  לא לקחת כלום?
  הראש דופק לי גם כך, כאב עין, כאב סינוזיט, הבזקים, גרד

 4. היי אני קוראת את מה שכתבו ולא יודעת מה לעשות נתנו לי היום מרשם של הסימבלטה כי יש לי פברומאליגה ואני מפחדת לקחת השאלה אם זה באמת עוזר ?
  תודה מראש

 5. סימבלטה היא סכנת חיים. עקב דיכאון שהיה לי בעקבות מות אימי פסיכיאטר נתן לי לפני 3 שנים מינון של 30 מ״ג
  ולאחר כחודש העלה לי ל-60 מ״ג. בכל ביקור שיש לי אצלו כל חודשיים הצגתי לו את התופעות של יובש בפה,כאב בטן,
  עצירויות, פגיעה בהליכה ובדיבור, דלקות בחניכיים, בעיות קשות בעור, גירודים בכל הגוף, כיווץ שרירים,השמנה וכו׳. אני לוקחת כיום 90 מ״ג וזה לא עוזר בשום דבר פרט לכל הסימפטומים כפי שמצוין לעיל. הפסיכיאטר טוען שעלי לקחת תרופה זאת עד סוף חיי. בקיצור בפגישתי הקרובה אגיד לו שאינני מוכנה לממן מישהו ובהחלט זה גומר בריאות לאנשים וגם יכול להיגמר במוות. הצעתי שהרופאים למיניהם והפסיכיאטרים ינסו על עצמם תרופה זו ויראו כמה זה פוגע באנשים. בקיצור מי שעדיין לא לוקח סימבלטה שלא ינסה להסכים לקחת תרופה זו כי, לאחר-מכן לא יוכל להיגמל ממנה.

 6. היי דפנה, אני לא פסיכאטרית. אך כאחת שעברה טראומה פיזית ונפשית הפסיכאטרית נתנה לי גם ליריקה (בהתחלה לקחתי 300 מג) ואח"כ הוסיפו לי סימבלטה 60 מג. בהדרגה הפסקתי את הליריקה. ולא מרגישה עם זה שום תופעות לוואי. וגם לא כאבים אך שהפסקתי את הסימבלטה הראש שלי דופק כמו פטישים ויש לי מיחושים נוראים. עד כדי ך שאני לא יכולה להמשיך לנהוג ברכב. לדעתי הסימבלטה מאוד קשה לגמילה.
  מאחלת לך רק טוב

  • אשמח לדבר ולשמוע ממך לגבי פיברומיאלגיה וסימבלטה אני כבר שנה עם הכדורים ללא שום שינוי לטובה 0547775113

 7. אני סובלת מפיברומיאלגיה מזה למעלה מ 9 שנים. היו לי כמה שנים של רגיעה אך כעת זה זה התפרץ שוב בעוצמה חזקה יותר. ראומטולוג המליץ על סימבלתה לפני כחודשיים, אך יש תופעות לוואי קשות כגון: חוסר שינה, עייפות, סחרחורות ונפילות מסוכנות, כאבי שרירים,הזיות וכיו"ב סיוטים ותיסכולים. אובדת עצות לנוכח הבילבול מההנחיות השונות של הרופאים השונים. האם יש תחליף טוב יותר לסימבלתה?

 8. לא להעז לגעת!!!!
  לאחר שימוש של 3 שנים סתם (רק מגביר לכל חולה וביחוד לפיברו הכל כולל הכל +××+!!!!)
  איבדתי הכרה קשה מאוד
  הפרעות שינה
  עצבנות
  עצירויות 1+2
  סכנת נפשות!! הרופאים לא מנסים לפני זה לא אקמול.

  ומה לא ??? בנס חי!!!

  מי שחולה פיברו
  ישנו הגאון משוויץ (מוחרם בעולם כי מצא פיתרון למחלה) , אני אחרי ניתוח אצל פרופסור באוור בשוויץ לפני 3 שנים שכן ריפא ומרפא אותי ואמר לי להפסיק בהדרגה מיד..כולל בישראל מוחרם)!!!

  עובדה כל בדיקות הדם והכאבים יורדים ואלמלא הז""ימבלתה הייתי בריא כבר!!

 9. שלום
  לוקחת סימבלטה שקיבלתי מנו יכולות לכאבים
  לקחתי שבוע 30 מיליגרם עליתי ל60 מזה מספר ימים
  התרופה לא משפרת כלום אפילו מחמירה יש לי תחושות שריפה ברגליים למטה
  יש לי יובש בפה
  בחילה ואיבוד תאבון … גם עייפות וחוסר אנרגיה נראה לי שאני הולכת להפסיק
  מה דעתכם ?

 10. סובלת מזה שנים מפיברומיאלגיה ללא כל שיפור אך גם ללא כל טיפול חוץ ממשככי כאבים אשמח לשמוע ממך

 11. בוקר טוב,אני סובלת הרבה זמן מפיברומאלגיה ,אחרי התלבטויות רבות לקחתי סימבלטה העלתי את המינון לפני חודשייםל 60 מג והתופעות החמירו,ואפילו נוספו תופעות חדשות, הפסקתי על דעת עצמי לפני שבוע ואני סובלת בטירוף.בחילות ,סחרחורות,מצבי רוח ,איבוד שיווי מישקל, בקיצור צריך להיזהר ולא להתפשר

  • שלום רחל אשמח מאוד לשמוע על המקרה שלך באשר לפיברומיאלגיה אני כבר שנים מסתובבת מרופא לרופא ומחפשת עזרה ….

 12. בקשר לסימבלטה אני קיבלתי אותה בתור משככת כאבי יש לי בעיות גב קשות
  לקחתי שבוע 30 מג ואחרי שבוע 60 התרופה לא הזיקה לי אבל גם לא עזרה לי מה שכן גרמה לי לעיפות וישנוניות חוץ מזה היא יקרה מאוד אני בכללית וחויבתי על 30 כדורים של 60 מג 107 ₪ תהיו בריאים

 13. אני חי בארצות הברית וכבר חצי שנה סובל מדברים מוזרים כוללים זרמים דירות רעד סחרחורות בלתי פוסקות ועוד ועוד….

  היתי אצל 30 רופאים אחרי בדיקות MRI ודם והכל לא הצילחו לפענח מה זה.

  לבסוף נתן לי הנורולוג סימבלטה 30 מג
  מאז אני לא יכול להפסיק עם זה, אם אני מפסיק חוזרים לי הכאבים אפילו יותר חזק.
  התרופה הזאת דיכאה את חיי הסקס שלי (אין אורגזמות עם התרופה).

  לא יודע מה לעשות ואיך להפסיק את זה.
  האם יש תחליף יותר טוב מזה?

   • לפני קצת יותר מחודשיים הפסקתי סימבלטה לאחר שנה של טיפול… מאז יש לי עיקצוצים בכל הגוף כמו מחטים, במיוחד בלילה… זה נורא אין לי מנוח ושקט והדבר גורם לי לעוגמת נפש… ההפסקה נעשתה ע"פ הוראת הפסיכיאטרית.

 14. גם אני סובלת מפיברומיאלגיה, למעשה, הרגע ימצתי מחדר הרופאה שהמליצה לי לקחת סימבלטה.
  מזל שאמא שלי הזהירה אותי לפני, לא להתקרב לתרופה הזאת!
  עכשיו גם בא לי להחליף את הרופאה

 15. שלום. גיליתי שאני בהריון כבר שבועיים ואני נוטלת סימבלטה 30 מ"ג. השאלה אם אפסיק עכשיו האם זה יהיה בסדר, או שהנזק כבר נעשה. אני צריכה לחשוב אם כן או לא הפלה. אשמח לעצה.

 16. קיבלתי את התרופה לפני כשנה. חמותי לפני מספר חדשים ואימי קיבלה את זה אתמול.
  לאחר שאיני נטלה את התרופה, פשוט אי אפשר להתאפק ולהגיד שכולם!!!!! כן כולם !!!! סובלים מהתרופה יותר מהבעיה הרפואית עצמה.
  התרופה הזאת פשוט זוועתית ומסוכנת. איך משרד הבריאות מאשרת אותה לעזאזל!!!!!
  שיעיפו אותה מהמדפים ויקימו וועדת חקירה שתבדוק איך לעזאזל תרופה כזאת אושרה. התרופה הזאת גורמת לסבל ועוד סבל ועוד סבל.
  אני רוצה לשמוע על אחד שהתרופה הזאת עזרה לו! יש מישהו כזה בעולם????!!! לא נראה לי!
  אני מקווה שהתרופה הזאת לא נכנסה לסל התרופות בגלל איזו פרשת שוחד.

  ומי שרוצה הוכחות שגם אני וגם אימי וחמותי סבלו מזה,,,,שיבוא אלי!

  מבחינתי שכל מה שאמרתי יחשב כדעה אישית ובגדר המלצה אבל הייתי חייב להגיד את זה לאור הסטטיסטיקה הנוראית של התרופה עם כל מי שסובב אותי….זה בא מהבטן…..
  ראו הוזהרתם!

 17. ,תודה לכם שהוזהרתי. אני חיחה עים כאבים כתוצאה מפיברומיאלגיה. חלה המרה.המליצו לי להישתמש בסימבלתה. במידה ולא יתאים לי לקחת ליריקה. אני ממש אובדת עצות. ושוב תודה לכם

  • היי דפנה, אני לא פסיכאטרית. אך כאחת שעברה טראומה פיזית ונפשית הפסיכאטרית נתנה לי גם ליריקה (בהתחלה לקחתי 300 מג) ואח"כ הוסיפו לי סימבלטה 60 מג. בהדרגה הפסקתי את הליריקה. ולא מרגישה עם זה שום תופעות לוואי. וגם לא כאבים אך שהפסקתי את הסימבלטה הראש שלי דופק כמו פטישים ויש לי מיחושים נוראים. עד כדי ך שאני לא יכולה להמשיך לנהוג ברכב. לדעתי הסימבלטה מאוד קשה לגמילה.
   מאחלת לך רק טוב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *