מחקר חדש: תרופות הרגעה כמו ואבן וקלונקס עלולות לגרום לתופעות לוואי חמורות

מחקר חדש בדק תופעות לוואי ארוכות טווח של תרופות הרגעה מקבוצת הבנזודיאזפינים – כדוגמת ואבן, קלונקס, לוריוון, קסנקס ולוסטרל – ומצא כי תרופות אלו עלולות לגרום לתופעות לוואי חמורות, אפילו לאחר תום השימוש

מרשם לרצח והתאבדות

בנזודיאזפינים הינם תרופות נגד חרדה, או תרופות הרגעה. המחקר החדש בא לבדוק השלכות ארוכות טווח של תפקוד נוירולוגי לקוי הנגרם על ידי בנזודיאזפינים ("BIND" – קיצור של Benzodiazepine-Induced Neurological Dysfunction). המחקר בוצע באמצעות סקר אינטרנטי של 1,207 משתמשי בנזודיאזפינים בהווה ובעבר שנשאלו לגבי התסמינים שלהם ואירועי חיים שליליים המיוחסים לשימוש בבנזודיאזפינים.

המחקר מצא תופעות לוואי חמורות שנחוו לא רק בעת השימוש בתרופות או בזמן תהליך הפסקתן – אלא גם זמן רב לאחר נטילתן, ותופעות שאף החלו לאחר סיום השימוש.

בהקדמה כתבו החוקרים: "תסמינים שנמשכו חודשים או אפילו שנים לאחר הפסקה מוחלטת של בנזודיאזפינים נצפו כבר לפני עשרות שנים… למיטב ידיעתנו, הסקר המקוון הזה הוא הגדול ביותר שנערך אי פעם בקרב משתמשי בנזודיאזפינים. מטרתו הייתה לתאר ולכמת טוב יותר את השלכות החיים הקשורות לתסמינים ממושכים אלו."

המחקר גילה תופעות לוואי חמורות שאינן חלק מהסיבות המקוריות שבגינן קיבלו המטופלים את התרופה. מבין כל הנשאלים בסקר (1207 איש), אלו האחוזים שדיווחו על תופעות לוואי מסוג זה:

  • 88.1% דיווחו על כאב, עווית עצבים
  • 88.8% דיווחו על עוויתות שרירים
  • 95.3% דיווחו על חוסר שקט
  • 75.8% דיווחו על בעיות עיכול, בטן או מעיים
  • 57.5% דיווחו על נדודי שינה
  • 55.6% דיווחו על חרדה / חרדה מצבית

"יותר ממחצית מהנשאלים (54.7%) חוו 17 תסמינים או יותר מתוך 23 עליהם נשאלו; ומעל 40% מהם ציינו כי התסמינים נמשכים 'שנה או יותר'".

נושא נוסף שנבדק במחקר הוא השלכות שליליות בחיים – ארועי חיים שליליים שהנשאלים משייכים אותם לשימוש בבנזודיאזפינים: "מעלה מ-90% מהנשאלים ייחסו תוצאה כללית שלילית אחת או יותר בחיים לשימוש בבנזודיאזפינים". 56.8% מהנשאלים דיווחו על השפעות על הנישואין או מערכות יחסים אחרות; 54.4% דיווחו על מחשבות אובדניות או נסיונות התאבדות ו- 46.8% דיווחו על אבדן מקום עבודה, פיטורין או אבדן היכולת לעבוד. והרשימה נמשכת, וכוללת מחשבות על אלימות או אלימות בפועל.

בכתבה באתר מאקו אודות המחקר, תחת הכותרת "מחקר חדש: תרופות ההרגעה הפופולריות גורמות לתופעות לוואי קשות", מסופר כי הפסיכיאטר ד"ר אהוד רוזיצקי הוסיף: "שימוש ארוך טווח יעשה נזק למוח והוא אף עלול לגרום לדמנציה… אנשים צריכים לדרוש מהפסיכיאטר שלא יחדש להם את המרשם לתרופות הללו באופן אוטומטי."כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *