תרופות נגד חרדה – תופעות לוואי ואזהרות

תרופות נגד חרדה – בנזודיאזפינים – ממכרות כבר אחרי שבועיים. הגמילה מהתרופות האלו ממושכת יותר וקשה יותר מהגמילה מהרואין. תסמיני גמילה שכיחים של תרופות נגד חרדה הם: דיכאון, הזעה, התכווצויות שרירים, תגובות פסיכוטיות והתקפי עוויתות. תרופות נגד חרדה גורמות גם לתופעות לוואי קשות.

מהן תרופות נגד חרדה ("נוגדי חרדה" –  בנזודיאזפינים) ?

בתחילת דרכן התקבלו תרופות נגד חרדה או בנזודיאזפינים, אנקסיוליים ותרופות הרגעה קלות בהתלהבות ונחשבו ל"פריצת דרך רפואית".
בסופו של דבר התגלה ש"מילטון", התרופה הראשונה מהסוג הזה, ממכרת ביותר.
לאחר מכן הגיע הואליום, גם הוא זכה לשבחי הפסיכיאטרים כאלטרנטיבה בטוחה יותר. עד מהרה התגלה שגם לוואליום ישנן תכונות ממכרות מאוד.
למרות זאת, הפסיכיאטרים המשיכו לכתוב מרשמים רבים לתרופות האלו.
בשנת 2005, יצא קסנקס ממשפחת הבנזודיאזפינים, והיתה לאחת הנפוצות מבין כל תרופת המרשם הנמכרות באמריקה (מייקל ג'קסון השתמש בקסנקס לפני מותו).
בנזודיאזפינים גורמים על פי רוב לאחת או יותר מתופעות הלוואי הבאות: מצב היפנוטי, שרירים רפויים, שרירים שאינם יכולים להתכווץ, או אובדן זיכרון קל.
בנוסף, הם פועלים על מערכת העצבים כמאלחש, ולכן הם גורמים ברוב המקרים לאנשים להיות ישנוניים.
לכן הרופאים מזהירים מנהיגה כשאתה תחת השפעת הסמים האלה.
לפחות 20 מיליון איש ברחבי העולם נוטלים היום את "סמי ההרגעה הקלים" האלו.
במדינות מערב אירופה וצפון אמריקה כמות האזרחים המכורים לסמים האלו עצומה ולכן זה נחשב למגפה.
סמים בנזודיאזפינים הם אסון בכל הקשור לבריאות הציבור, ומנגד חברות התרופות מרוויחות סכום עתק של 21 מיליארד דולר (84 מיליארד שקל) ממכירת התרופות האלו.
ואלה שנוטלים את התרופות האלה סובלים מתופעות לוואי איומות:
כ- 60% מאלה שנוטלים תרופות נגד חרדה מתמכרים לתרופה וסובלים מתופעות לוואי חמורות כמו; כעס קיצוני ועוינות.
בני גיל הזהב ניצבים מול סכנות חמורות אף יותר: סיכון רב יותר ליפול או להיות מעורבים בתאונת כלי רכב.
אתר אינטרנט בריטי המתמחה בנושא הבנזודיאזפינים חושף ש-40% מהנהגים שנפצעו או נהרגו בתאונות דרכים נטלו סמי מרשם – לרוב נמצאו במחזור הדם שלהם תרופות הרגעה וכדורי שינה.

תרופות נגד חרדה – בנזודיאזפינים

בשנת 2008, נכתבו 85 מיליון מרשמים ל-20 תרופות נגד חרדה מובילות המכונות גם "מרגיעונים היפנוטיים", למרות שהסמים האלו נחשבים לַתרופות הפסיכטורופיות משנות החשיבה הממכרות ביותר בעולם.
אנשים רבים מסתמכים על התרופות האלו כדי לעבור את היום בשלום.
אם אתה עצמך אדם כזה או אם אתה מכיר חבר או מכר אהוב שצורך את התרופות האלו, אתה זקוק למידע במאמר זה.
איבדתי שנה שלמה מחיי… התרופות גרמו לי להרגיש עוד יותר מדוכא, כועס ונוטה להתאבדות,” אומר משתמש קסנקס לשעבר.
“בנוכחות הבן שלי, הלכתי לבלוע קופסה שלמה של קסנקס כדי שהמשפחה שלי לא תסבול יותר מהבכי שלי.”

הנער הבא מתאר את הקושי האיום ונורא של גמילה מוואליום וסרפקס:
“נרשמה לי תרופת הרגעה בשל 'חרדה', מהר מאוד התמכרתי אליה.
  כשהתלוננתי על תופעות הלוואי, הפסיכיאטר שלי פשוט הגדיל את המינון, או רשם סם הרגעה נוסף – בסופו של דבר נטלתי 30 גלולות ביום.
  כשניסיתי להיגמל מכל הגלולות בבת אחת, הרגשתי שאני עומד לבצע רצח המונים.
  הלכתי למטבח שלפתי סכינים והכול מתוך כוונה לפגוע באחרים או בעצמי.
  לא יכולתי לישון; הייתי בטוח שאני גוסס.
  כשרופא המשפחה שלי גילה מה עשיתי, הוא הודיע לי שגמילה מהתרופות האלו יותר מסוכנת מגמילה של סמי רחוב.
  הוא גמל אותי בהדרגה מהתרופות האלו.
  אלה היו ששה חודשי גהנום.”

רק לעיתים נדירות הפסיכיאטרים מיידעים את המטופלים שלהם שנוגדי-חרדה ממכרים כבר אחרי שבועיים. הם לא מיידעים את המטופלים שהגמילה מהתרופות האלו ממושכת יותר וקשה יותר מהגמילה מהרואין.
תסמיני הגמילה השכיחים של נוגדי חרדה הם: דיכאון, הזעה, התכווצויות שרירים, תגובות פסיכוטיות והתקפי עוויתות.
נוסף על הכול קיימת סכנה רבה של מנת-יתר. בארה"ב, בין השנים 2004 ו-2005, שיעור מקרי מנת יתר בקרב הנוטלים נוגדי חרדה ממשפחת בנזודיאזיפין עלה ב-19%.
בבריטניה, דוחות נתיחה שלאחר המוות הראו שבכול שנה סמים אלה גורמים למקרי מוות לא טבעי בתכיפות רבה יותר מקוקאין, הרואין, אקסטזי וכל שאר הסמים הבלתי חוקיים.
שלא כמו תרופות רפואיות, שעל פי רוב מונעות או מרפאות מחלות או משפרות את הבריאות, סמים פסיכיאטריים מיועדים אך ורק לדכא תסמינים. התסמינים האלו חוזרים מייד אחרי שהשפעת התרופה פגה.
בדומה לסמי רחוב, סמים פסיכיאטרים מספקים אך ורק מפלט זמני מבעיות, מהתנהגות לא רצויה או מרגשות לא נעימים.
אם אתה נוטל אחד מהסמים האלו, אתה תגלה שהתסמינים הרגשיים המקוריים יחזרו בעוצמה רבה יותר כשתתחיל בגמילה.

תופעות לוואי של בנזודיאזפינים


נדודי שינה
סחרחורת
תנועות לא רצוניות
חרדה
עייפות ועייפות קיצונית
בחילות/הקאה
שלשול
עצבנות
סחרחורת
חולשה
חוסר יציבות
ישנוניות
אובדן קואורדינציה של השרירים
כאבי ראש
כאבי שרירים
דיבור לא ברור
בלבול וחוסר התמצאות, דיכאון
חשיבה ושיפוט לקויים
אובדן זיכרון
שכחנות
כאבי בטן
ראיה מטושטשת או כפולה

תופעות לוואי כתוצאה משימוש ארוך טווח:

אנשים הנוטלים תרופות נגד חרדה למשך תקופה ארוכה הם על פי רוב מדוכאים.
מינונים גדולים מגבירים את הסיכון לתסמיני דיכאון ומחשבות ורגשות אובדניים.
בנזודיאזפינים עלולים לגרום לחוסר תחושה רגשית ונימול.
התרופות מקלות על החרדה אך באותו הזמן מונעות תחושות הנאה או כאב גופני.
תופעות לוואי נדירות: מאניה, עוינות וזעם, התנהגות תוקפנית או אימפולסיבית והזיות.

אזהרת גמילה:

במידה ותפסיק בבת אחת ליטול בנזודיאזפינים, אתה חושף את עצמך לתסמיני גמילה קשים. כגון: חרדה מוגברת, נדודי שינה, בלבול, דפיקות לב, הזעה ורעד.

אזהרה לנשים בהיריון:

רשויות הבריאות ברחבי העולם מזהירות שסמים אלה אינם בטוחים בשלושת החודשים הראשונים להריון, וכמה מחקרים קובעים שישנה שכיחות גבוהה למומים אצל העובר.

אזהרות של רשויות וסוכניות בריאות ברחבי העולם לגבי נוגדי דיכאון בנזודיאזפינים

אוקטובר 1991: הממשלה הבריטית אסרה את השימוש בתרופה הלסיון (ממשפחת הבנזודיאזפינים) בגלל תופעות הלוואי המסוכנות שלה, הכוללות אובדן זיכרון ודיכאון.

מרץ 2005: ועדת הבריאות של הפרלמנט הבריטי ערכה חקירה על התרופות הבנזודיאזיפניות, לאחרונה היא חשפה את ממצאיה; עולה שתופעות הלואי כוללות: "הרגעות מוגזמת, תשומת לב מוסחת, אובדן זיכרון ולעיתים התמכרות בלתי ניתנת לתיקון. הפסקה פתאומית של נטילת הסם עלולה להוביל לתסמיני גמילה חמורים, כמו למשל עוויתות.”

פברואר 2008: מנהל המזון והתרופות האמריקאי חייב להוסיף אזהרה על בקבוקי הלסיון. האזהרה אומרת שנטילת התרופה עלולה לגרום ל"נהיגה ישנונית" והתנהגות קשה, עקב ירידת השפעתה או כתוצאה מתסמיני גמילה.

פברואר 2008: מנהל התרופות באוסטליה חייב לצרף לעלוני התרופות שיש בהם זולפידם [סם מרדים היפנוטי], אזהרה חמורה במסגרת שחורה שהן יכולות לגרום להתנהגויות משונות ומסוכנות כולל הליכה בזמן השינה ו"נהיגה ישנונית".. דרישה זו באה עקב דיווחים רבים שהתקבלו במנהל התרופות האוסטרלי.

מאי 2008: מנהל המזון והתרופות האמריקאי חייב לשים אזהרה על התרופה אמביאן האומרת שנטילת התרופה יכולה לגרום למחשבות חריגות ושינויים התנהגותיים כמו "נהיגה ישנונית", זאת בנוסף לתופעות לוואי שליליות אחרות כמו עייפות קיצונית, בחילה, הקאות, זיהומים בדרכי הנשימה ועוד.

שמות מסחריים של תרופות נגד חרדה (המכונים סמי הרגעה קלים, בנזודיאזפינים או מרגיעים היפנוטיים):

אמביאן (זולפידם)
אטיוואן (לורזפם)
בוספאר (בוספירון)
סנטרקס (פרזפם)
דלמן (פלורזפם)
דורל (קוואזפם)
אקוואני (מפרובמט)
הלסיון (טריזולם)
קלונופין (קלונזפם, קלונקס)
לקסוטן (ברומזפם)
ליבריום (כלורדיאזפוקסייד)
פלסידייל (אתצ'לורווינול)
פרוזום (אסטזולם)
רסטוריל (תמזפם)
רוזרם (רמלטאון)
סרפקס (אוקסזפם)
סונטה (זאלפלון)
טרנקסן (קלורזפייט)
וואליום (דיאזפם)
ויסטריל (הידרוקסיזין)
קסנקס (אלפרזולם)

תרופות נגד חרדה – בנזודיאזפינים – הינן למעשה תרופות פסיכיאטריות ממכרות ובעלות תופעות לוואי קשות.12 תגובות על הפוסט “תרופות נגד חרדה – תופעות לוואי ואזהרות

 1. בני בחינוך מיוחד, לבעיות שינה הרופא משפחה נתן קלונקס. אחרי חודשיים הוצרך להכפיל מינון… פניתי לפסיכיאטר וניסינו את כל תרופות השינה האפשריות (היה נשאר ער לילות שלמים או ישן 3 שעות בלילה)
  גרמו בעיות קישיון שרירים ואי שליטה על הסוגרים.
  הפסיכיאטר החזיר אותנו לקלונקס, שכעת גרם התקפי חרדה .
  התחלתי לתת לו תרופות טבעיות
  *(ולריאן ופסיפלורה בקפסולות) שמרגיעים את החרדות.*
  *לשינה תה מרוה מצויה משפיע נהדר!!!
  מצווה לפרסם*

 2. שלום יוסי, העמותה אינה נותנת יעוץ רפואי. אתה מוזמן לפנות לרופא או מטפל ברשימת הרופאים ומטפלים באתר שלנו (ראה תפריט "אלטרנטיבות") ולהתייעץ עמו.

 3. מעולם לא הייתי פסיכוטית ואחרי שלקחתי תרופה פסיכיאטרית ממשפחת הבנזודיאזפינים היה לי התקף של אי שפיות! למזלי ההתקף היה זמני והמוח שלי לא נפגע כי אחרי ההתקף הארור ההוא (שקרה לפני 5 שנים) לא היו לי התקפי אי שפיות נוספים ואני לא מתקרבת לרעל הפסיכיאטרי הזה יותר.

 4. לפני כשלוש שנים פניתי לרופה משפחה עקב בעיות שינה היא רשמה לי קלונקס ולא אמרה לי מה התסמינים של הכדור ברגע שאפסיק אותו. בחודשים האחרנים אני מנשה להפסיק את הכדור וחוווה את כל מה שתארתם במאמר היום אני אובד עצות לא מצליח להתמודד עם התופעות האלה.אני נפשית במצב קשה שאני לא מסוגל להיות בחברת אנשים. לא נרדם. הזיות עיוותים בלבול שכחה התקפי פניקה ממש הרס לי את החיים. האם יש מישהו שיכול לעזור לי אודה לו. תודה, דוד.

 5. אני מכור 20 שנים לקלונקס ויפקס ואלכוהול אני בן 41 לדעתי המצב שלך טוב יחסית בקרוב מאוד אני נכנס לגמילה מבוקרת שנקראת הכלאה כפולה צבת מקצועי גיבש לי תוכנית מתאימה של חודש הכלאה כפולה לאלכוהול וקלונקס וזה לפיזי לנקות את הרעלים מהגוף ומשם 6 חודשים לקהילה מבוקרת לדעתי המקצועית לצערי רק זה מה שאני אתה וכל מכור שרוצה אבל ממש רוצה צריך.אל תנסה את הדרכים הקלות ליזרוק חתיכה מהכדור או כל שיטה אחרת.אל תפחד תברר תעשה ותצליח.

 6. אני כיום בן 43 נשוי פלוס. ולפני 20 שנה עברתי תאונה ולאחר שנתיים בערך השתקמתי גופנית, אבל נפשית לא. איזה כדורים לא ניסתי… ושום דבר לא עזר.. עד שהפסיכיאטר נתן לי קלונקס זה הרגיע אותי יחסית למצבי הנפשי. למעלה מ 15 שנה אני נוטל שתי כדורים ביום. כל כדור 2 מ"ג יחד 4 מ"ג ליום… והלואי שהיה לי תחליף לסם הזה. אבל לצערי לא מצאתי. אשמח אם מישהו יאיר את עיני בדבר שאני לא יודע. שתהיו לי בריאים!

  • כדאי לך לרדת במינונים קטנים מאוד כל כמה ימים וזה יצליח תהיה גמיש בהורדה ז"א תהיה קשוב לעצמך, תתיעץ גם עם הרופא שלך ותקבל את התרופה שיהיה לך בבית מינון קטן וכך תוכל להפטר מהתרופה. בהצלחה:

   • בבקשה עצה בענין קסנקס. לקחתי קנקס בשעת הצורך אבל בחודשיים האחרונים לקחתי כל יום. יומיים שאני לא לוקחת. לא מרישה טוב ועלה לחץ הדם. האם זה תסמיני גמילה ואיך נגמלים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *