דיכאון אחרי לידה – הונאה פסיכיאטרית

לא קיימת כל בדיקה גופנית היכולה להראות באופן אובייקטיבי שאישה סובלת מ"דיכאון אחרי לידה". זאת בניגוד למחלות רפואיות, אשר את קיומן ניתן להוכיח באמצעות בדיקת מעבדה כגון בדיקת דם, צילום רנטגן וכדומה. אבחון של דיכאון אחרי לידה הינו אבחון סובייקטיבי נטו.

לידה הינה חוויה סוערת ומרגשת, לעתים קשה ביותר גופנית ונפשית. זהו השיא של חודשים רבים של דריכות וציפייה – לרגע שאחרי.

בעקבות הלידה, גוף האם עובר שינוי חד, ומתחוללת בו "סערה הורמונאלית". בנוסף על כך, על האם להתמודד עם האחריות הרבה הכרוכה בטיפול בתינוק בן יומו.

לכן אין זה פלא שהתקופה שלאחר הלידה אינה תמיד נהדרת כפי שניתן היה לדמיין אותה. תקופה זו כוללת מחסור בשינה עקב התעוררויות בלתי פוסקות בלילות, לחץ נפשי עקב המאמץ הרב לטפל בתינוק בדרך הטובה ביותר האפשרית, בדידות ולחצים אחרים של החיים.

בנסיבות כגון אלו, ייתכן שהאם לא תיראה "קורנת מאושר". ייתכן גם שתרגיש דכדוך קל או אולי אף יותר מכך.

רגשות כאלו הינן אנושיות ומובנות.

הפסיכיאטרים וחברות התרופות קפצו על ההזדמנות להרוויח מזה כסף. והם המציאו, ללא שום הוכחה מדעית, "מחלה" חדשה – "דיכאון אחרי לידה". והטיפול בה ? כמובן – תרופות פסיכיאטריות נגד דיכאון.

כמו בכל ההפרעות הפסיכיאטריות, לא קיימת כל בדיקה גופנית היכולה להראות באופן אובייקטיבי שאישה סובלת מ"דיכאון אחרי לידה". זאת בניגוד למחלות רפואיות, אשר את קיומן ניתן להוכיח באמצעות בדיקת מעבדה כגון בדיקת דם, צילום רנטגן וכדומה. אבחון של דיכאון אחרי לידה הינו אבחון סובייקטיבי נטו.

והטיפול התרופתי? ובכן, תרופות נוגדות דיכאון אינן מרפאות דבר. תרופות נוגדות הדיכאון מהממות את מערכת העצבים המרכזית, ולמעשה מדובר בסמים. תרופות אלו גורמות לתלות ולנזק ארוך-טווח לפעילות הגוף. מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה- FDA) אף יצא באזהרה רשמית כי תרופות נוגדות דיכאון עלולות לגרום להחמרה בדיכאון ולהתנהגות אובדנית.

תרופות פסיכיאטריות, במקרים רבים, מחמירות את המצב. דכדוך זמני וקל עלול להפוך לדיכאון עמוק, עם תופעות חמורות הרבה יותר בהשוואה לדכדוך שהיה מלכתחילה. התרופות עלולות להביא להידרדרות חמורה, ממנה לא תמיד יש דרך חזרה.

כאשר קיים קושי נפשי לכאורה, במרבית מהמקרים הוא תוצאה של קושי גופני אמיתי שלא אותר. ממולץ לעבור בדיקות גופניות מקיפות שישללו או יאתרו מחלות, גידולים, אלרגיות או עודפים/מחסורים גופניים.

תזונה מאוזנת יותר המכילה סידן ומגנזיום, חלבונים ושפע נוזלים מאששת את הגוף במהירות רבה יותר.

טיולים ארוכים באוויר הצח תוך התבוננות בסביבה בשעות הבוקר המוקדמות או בערב יכולים לעזור מאוד גם לאם וגם לתינוק.

יד אנושית אוהבת, חמה ושמחה שתחלוק איתה את הנטל ותפיג את בדידותה יקלו עליה במידה ניכרת.

כמו הפרעות פסיכיאטריות אחרות, גם דיכאון אחרי לידה הינה למעשה המצאה סובייקטיבית, ללא בסיס מדעי.


נפגעת מטיפול פסיכיאטרי? דווח לנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *