גבר מרוקאי – האם אתה פסיכופת? האם אתה פרימיטיבי?

בואו לראות מי עומד מאחורי האפליה הגזענית הגדולה של ימי ראשית המדינה בתערוכת הענק הבין לאומית "פסיכיאטריה: תעשיית המוות" בנמל יפו: 12.9.13 – 30.8.13

נתונים חשובים בנושא ימסרו באירוע הפתיחה ב- 29.8.13 בשעה 18:30
כניסה חופשית למבוגרים מעל גיל 18  הקלק כאן לאישור הגעה

בשנות ה- 50 וה- 60, הפסיכיאטרים בארץ ישראל תייגו את הגברים המרוקאים כפסיכופתים – זו הייתה מחלת הנפש שלהם. פסיכופת הוגדר כמי שסובל מקשיי הסתגלות חברתית ממושכת ללא פתולוגיה גופנית, מנוירוזה או פסיכוזה. כל מי שלא שיתף פעולה, או היה אימפולסיבי לטעמם, וכל מי שהפסיכיאטרים לא הבינו בגלל קשיי שפה והבדלי תרבות, קיבל את האבחנה "פסיכופת".

הראשונים שהשתמשו במונח "פרימיטיבי" לתיאור גברים מזרחיים היו אותם פסיכיאטרים. אבחון גבר צפון-אפריקאי כפסיכופת היה שכיח ביותר בפסיכיאטריה הישראלית בשנות ה- 50 ו- 60 והוא היה הצידוק המדעי מאחורי אפליית המזרחיים בכלל ומרוקאים בפרט באותם שנים. הפסיכיאטרים בישראל יצרו צידוק מדעי להדרה של המזרחיים והמרוקאים מהחברה הישראלית.

גבריותם המרוקאית התקיפה, שהתבטאה במחאה קולנית נגד מוסדות הקליטה וכנגד הניסיון להנדסה חברתית של השירותים הסוציאליים באותם שנים, היו איום על הציונות הבורגנית האירופית של האומה המתחדשת. היה נחוץ צידוק מדעי. "אדם אלים מסוכן ובלתי צפוי לא יכול ליטול חלק בבניית האומה. המדיקליזציה הפכה אותו לסוטה." כך מסבירה ההיסטוריונית רקפת זלישניץ* כיצד הפסיכיאטריה שירתה את מוסדות המדינה.

התיוג הפסיכיאטרי שהפך את המרוקאי ל"פסיכופת" נתן לממסד הציוני אפשרות להתעלם מהתלונות שלו נגד מוסדות הקליטה ונגד מצבו בישראל. לא היה צריך יותר להקשיב, לטפל או לתקן את תלונותיו ואפשר היה להמשיך לנדות אותו מהחברה וממוסדותיה.

למה יותר מכול מזרחי אחר הוגדרו המרוקאים כפסיכופתים? אולי בגלל שהיה להם ניסיון חיים במרוקו תחת משטר קולוניאלי ולכן הם סרבו לקבל בהכנעה היררכיה ואפליה.

הפסיכיאטרים בארץ ישראל של אותם שנים היו כולם ממוצא אירופאי ורובם ממוצא גרמני. באותם שנים הפסיכיאטרים כמו פרופ' לווינשטיין ואחרים האמינו באאוגניקה – טיהור העם מאלמנטים לא רצויים ולא ראויים. גם המספרים משקפים השקפת עולם זו. ב- 1957 נבחן שיעור היהודים שאושפזו במוסדות פסיכיאטרים. לכל 100,000 יהודים שאשפזו כסכיזופרנים: 416 היו מזרחיים, 129 היו מהגרים ממוצא אירופי. תויגו כנוירוטים: 320 מזרחיים 63 אשכנזים. כבעלי הפרעת אישיות: 245 מזרחיים 54 אשכנזים.

אתה חושב שהפסיכיאטרים לא מנסים לתייג ולהכפיש קבוצות באוכלוסיה גם היום? אתה חושב שתיוג כזה הסתיים בשנות ה-60? הפסיכיאטרים טוענים שהשיטות שלהם השתנו. תערוכה זו תציג בפניכם את העובדות. אתם תחליטו בעצמכם.

התערוכה תוצג בהנגר 2 בנמל יפו, בגלריה סלון יפו מול החניה הדרומית. הקהל הרחב מוזמן לפתיחה ב-29.8.13 בין השעות 23:00- 18:30. התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב בין 12.9.13- 30.8.13. בימי חול בין השעות 22:00- 11:00. בימי ו' שבתות וחגים בין 24:00- 11:00. כניסה חופשית למבוגרים מעל גיל 18.

*הנתונים ההיסטוריים נלקחו ממחקרה של ההיסטוריונית רקפת זלישניץ על תולדות הפסיכיאטריה בארץ ישראל ומספרה "עד נפש" בהוצאת הקיבוץ המאוחד.נפגעת מטיפול פסיכיאטרי? דווח לנו

3 תגובות על הפוסט “גבר מרוקאי – האם אתה פסיכופת? האם אתה פרימיטיבי?

 1. כיום- מתגייסת הפסיכיאטריה הישראלית בדיוק באותה מתכונת:
  אם גזענות על רקע אתני היא "פסה" ואפילו עבירה על החוק,
  הרי הגזענות הפסיכיאטריה הישראלית היא נגד ישראלים שלא נשאו,
  במיוחד תוקפים נשים לא נשואות שלא המליטו וולדות שישמשו חיילים בצבא
  הישראלי.
  הפסיכיאטריה תוקפת כיום את העניים, חסרי המשאבים הכלכליים.

  מחקר העלה- שהאשפוזים הכפויים בישראל רובם ככולם- נגד נשים,ענייות,
  חסרות משפחה: אלה יושלכו למחנות הריכוז הפסיכיאטרים ללא כל בדיקה
  או הליך מחייב בחוק!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *