סרוקוול: תופעות לוואי ושערוריית המחקר הגנוז

תרגום מתוך ה"וושינגטון פוסט" 19 במרץ 2009

סרוקוולהמחקר המדובר כונה על ידי החברה "מחקר 15". היה זה מחקר ארוך טווח על התרופה האנטי פסיכוטית סרוקוול. ההנחה הנפוצה בחוגי הפסיכיאטריה הייתה שתרופות חדשות הן טובות בהרבה מהוותיקות, אולם התוצאות של מחקר 15 הראו אחרת. כתוצאה מכך, גורלו של מחקר 15 היה כגורלם של מחקרים רבים אחרים שיצרני התרופות מימנו, ושהניבו מידע שלא אהבו: הוא נגנז.

עברו 8 שנים לפני שמחקר, שמומן על ידי משלמי המיסים, גילה מחדש את מה שמחקר 15 גילה, ועורר דאגה רבה בקשר לקבוצה חדשה לגמרי של תרופות יקרות.

מחקר 15 הושתק ב-1997, השנה בה אושר הסרוקוול על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקני לטיפול בסכיזופרניה. התרופה החלה להינתן למאות אלפי מטופלים בעולם, והכניסה ביליונים לחברת "אסטרא-זנקה" הבינלאומית, שבסיסה בלונדון- כולל כמעט 12 בליון דולר בשלושת השנים האחרונות.

התוצאות של מחקר 15 מעולם לא פורסמו, ולא הובאו לידיעת הרופאים, אפילו כאשר מחקרים קפדניים פחות, שהביאו לתוצאות חיוביות יותר, היו בשימוש לצרכי שיווק לרופאים ובפרסומות בטלוויזיה לצרכנים. התוצאות של מחקר 15 נמסרו רק למינהל המזון והתרופות, והחברה שמרה בקפדנות, שלמינהל לא תהיה סמכות להביא נתונים אלה לידיעת הציבור.

הדובר של "אסטרא-זנקה", טוני ג'ואל הגן על מחקר הסרוקוול, ואמר, שהחברה חשפה את הסכנות שבתרופה. "מאז 1997 תווית התרופה ציינה שעלייה במשקל וסכרת התגלו אצל משתתפי המחקר, למרות שהחברה טוענת שהתוצאות אינן חד משמעיות. התווית קובעת כי בעיות אלה עשויות להתעורר עקב תחלואה שהייתה "רדומה" אצל חולים אלה והתעוררה". ג'ואל הוסיף כי למינהל התרופות הייתה גישה למחקר 15 בעת שטענו כי סרוקול הינו בטוח ויעיל. המחקר, שהשווה בין אנשים שנטלו סרוקוול ותרופה ותיקה אחרת בשם הלידול, "לא מצא כל חשש באשר לבטיחות התרופה", כך כתבה "אסטרא-זנקה" בהודעת דואר אלקטרוני. ג'ואל הוסיף כי "מספר רב של מטופלים נשרו במהלך המחקר משתי הקבוצות, מה שגרם לחברה לחוש שקשה להסתמך עליו.

הסיפור של מחקר 15 מדגים באופן מוחשי, כיצד חברות התרופות קובעות אילו מחקרים בנוגע למוצריהן יהיו זמינים לציבור, ופועלות בדרכים נוספות, שעוררו לאחרונה דיונים באוניברסיטאות ובכתבי עת מדעיים, תלונות על גופים רפואיים בנוגע לניגוד אינטרסים, ואיומים בתביעות משפטיות מצד עורכי דין וגופי פיקוח של הקונגרס.

"אפילו אם רוב הרופאים היו אתיים, מענקי המחקר, טובות הנאה והסכמים ש"מתחת לשולחן" הפכו את הפסיכיאטריה לבלתי אמינה", כך נכתב החודש במאמר המערכת של כתב העת האמריקני לפסיכיאטריה, ביטאון הדגל של ארגון הפסיכיאטריה האמריקני. "מקורות המימון הציבוריים והפרטיים הזמינים לצורך הדאגה למטופלינו תלויים באופן שבו הציבור רואה את היושרה המקצועית שלנו", כתב רוברט פרידמן, העורך הראשי. "התמיכה הכספית שכל אחד מאיתנו קיבל, הגיעה מהעודפים הכספיים הללו, המצויים תחת חקירה".

פרטים לגבי מחקר 15 התפרסמו בעקבות שורה ארוכה של תביעות המתנהלות כעת בבתי משפט ברחבי המדינה, אשר טוענות כי סרוקוול גרם לעלייה במשקל, עלייה ברמת הסוכר בדם וסכרת אצל אלפי מטופלים. משרד עורכי דין מטקסס, המנהל את אחת מ-9,210 התביעות שהוגשו בנושא הסרוקוול, פרסם את מסמכי המחקר, אשר מראים כי המטופלים במחקר 15, אשר נטלו סרוקוול, העלו בממוצע כ-17 ק"ג במהלך שנה אחת. הנתונים הכו בתדהמה גם מדענים ומנהלי מכירות של החברה היצרנית.

בדיקה של ה'ושינגטון פוסט' גילתה שבערך 4 מתוך 5 מטופלים הפסיקו לקת את התרופה בתוך פחות משנה, מה שמעלה ספקות רבים באשר ליעילותה.

ד"ח של מינהל המזון והתרופות מ1997 קבע, כי מחקר 15 סיפק מידע שימושי בנוגע לבטיחות הסרוקוול, והראה שמטופלים, שנטלו מינונים גבוהים יותר של התרופה העלו יותר במשקל. ב-2006 הזהיר המינהל את "אסטרא זנקה" שלא לצמצם את אזכור בעיות חילוף החומרים הללו בעלוני המכירות הנמסרים לרופאים.

בשנים שעברו מאז, מחקרים במימון משלמי המיסים הראו שתרופות אנטי-פסיכוטיות חדשות כגון סרוקוול, שהן פי 10 יותר יקרות, הינן בעלות יתרון זעום בלבד על פני הוותיקות. התרופות הותיקות גורמות לתנועות שרירים בלתי רצוניות (טרדיב דיסקיניזיה), בעוד שהחדשות נמצאו קשורות לבעיות של חילוף חומרים.

למאמר המלא באתר ה"וושינגטון פוסט"נפגעת מטיפול פסיכיאטרי? דווח לנו

17 תגובות על הפוסט “סרוקוול: תופעות לוואי ושערוריית המחקר הגנוז

 1. אני נוטלת סרוקוואל במינון של 150 מג ליום, שלוש פעמים 50 מג מושהה.
  אני בעלת בעיות קשב וריכוז ורושמים לי הרבה תרופות שהן ממריצים.
  הממריצים עוד איכשהו מחדירים חיות וערנות במקום שמאפיינת הסרקוואל.
  בקשר להשמנה, רק התחלתי ליטול לא מזמן. אבל אני מקווה שמקורה בתיאבון המוגבר של התרופה

 2. אני לוקחת 13 שנה 100 מג סרוקוואל ולאחרונה מרגישה שהכדור לא עוזר לי מספיק. אני מדוכאת במקצת. מה עלי לעשות

 3. היום אימי בת 95, עם אי ספיקת לב, נתרן לא יציב ( 134 כרגע), קיבלה לראשונה סרקוול 25 מ״ג פעם ביום, עקב חרדות ואי שינה משך חודש וחצי, אי שקט, שמראה סימנים ראשוניים של בעיות בזכרון) תמיד היתה צלולה עם זכרון מעולה. גם אדם צעיר ובריאה ללא שינה תקופה כה ארוכה, היה מבולבל ולא מפוקס, ולא ברורו לי אם הבלבול וקשיי הזכרון נובעים מחוסר שינה תקופה ארוכה. שאלתי היא, למה עליי לצפות ( תופעות לוואי).

 4. לפני כ-10 שנים איבחנו אצלי תסמונת של חרדה ודיכאון וירידה במצב רוח כתוצאה ממשבר. אני מטופל בדי הרבה כדורים עד היום 200 גר של סרטלין 200 גר של סורוקול ועוד כדור של אריפריל שהוא ממשפחת הסורוקוול. כיום אני מכור לכל התרופות הללו ויש לי תופעות קטלניות של עייפות מסוכנת גם בנהיגה אני לא יכול כמעט לחייך להנות. אני בקושי יכול לבצע פעילות גופנית וגם אם אני מבצע אני מרגיש שאני אשכרה נרדם בחדר כושר. אין לי אנרגיות אני ישן הרבה ועדיין נשאר עייף יש עליה קצת במשקל יחסית למה שהייתי והייתי ספורטאי ורזה. אני בקושי מתרכז, אני מרגיש כבד מאוד הכל נעשה בהילוך איטי קיצר גיהנום אני גם בעל משפחה וילד. אני מצד אחד תלוי ומכור לתרופות האלה ומצד שני הם עוזרים לי וקשה בלעדיהם ואני במלכוד קטלני.

 5. לפני מספר שנים הפסיכיאטר נתן לי סרוקוול xr ואמר שזה כדור לדיכאון וחרדה ואף לא ציין את התופעות לוואי וההשלכות של זה ושיש התמכרות לזה ואז כל פעם עלה לי את המינון, אני הייתי ספורטאי מקצועי ופתאום עליתי 20 קילו ולא יכולתי יותר לתאמן וזה הדבר היחידי שנתן לי הנאה בחיים באותה תקופה , ונהרסו חיי החברה שלי כי הייתי עייף ורדום בשעות הערב ולא יכולתי לנהוג באוטו ולצאת עם חברים , ולא יכולתי לקיים יחסי מין בלילה אחרי זה מצאתי את עצמי שמן ומכוער ללא חברים בת זוג וחיי מין נורמלים , פסיכיאטר איפה פה האיכות מחייה שלי ? אלו רק הייתי יודע את כל התופעות לוואי והשלכות של הכדור לא הייתי בחיים נוגע בזבל הזה , ולא רק הטיפול תרופתי אלה גם הוא טעה באבחנה שלי ,
  עכשיו אני נמצא בתקופה של גמילה מהזבל הזה ומקווה בקרוב לסיים את הגמילה ולחזור לבן אדם נורמלי שהייתי .

 6. אמי הקשישה מקבלת היום סרקוול לאחר שעברה דימום מוחי ומאושפזת בבילינסון. הרופאים המלומדים נותנים לה את התרופה בלי לשאול איש, רק בגלל שהיא לא שקטה ובוכה מכאבים בגוף וזה מפריע להם. דרשתי שיפסיקו לתת את הזבל שלהם, אבל זה כמו לדבר לקיר. מאז ליצמן אישר לרופאי סתם לתת תרופות פסיכיאטריות, אנחנו קורבן של שיטה שנועדה לעשות הון על גב אחרים. עד מתי???

 7. היי.. במהלל החודשיים האחרונים חזרתי לקחתי סרקוול אך במינון נורא נמוך.. חצי כדור ליום ולפעמים כדור.
  הכדור נורא תורם לי לשינה.
  בשלושה הימים החארונים הצלחתי להירדם ללא לקיחת כדור ובמהלך היום הרביעי הייתי נורא כעוסה באי שקט מטורף ..
  מלא מחשבות ע בים תסכול ממש הרגשתי את כל הרגשות צפים ולא במובן הטוב. זה נגרם בגלל שלא לקחתי את הכדור 3 ימים?

 8. אני לוקח בלילה סרוקוול 100 מיליגרם xr בבוקר זה עוזר לי לקחת חצי של 25 רגיל הרדים אותי ועשה לי חרדות קשות והייתי רדום כל השבת

 9. אז מה התחליף האידאלי שלכם,נכון,פחות משנה עליתי מעל 18 קילו ,מה התחליף האידאלי והאיכותי,האביליפיי לא עזר לי והפרפאנן עשה אותי זומבי,אשמח לתשובה כי אני נראה זוועה,כולם מעירים לי.

  • שלום יוסי, אתה מוזמן להיכנס לחלק של אלטרנטיבות באתר שלנו, ותמצא שם מידע שיכול לעזור לך. ראה גם את רשימת הרופאים והמטפלים.

 10. זבל של תרופה מניסיון אישי….שהפסיכיאטרים ינסו אותה על גופם קודם…
  היגיעה זמן לחסל את השקר הזה שניקרא פסיכיאטריה ובתי חולים לחולי נפש
  עדיף בתי סוהר….אחד שהיה שם כנגד רצונו ללא צורך..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *