הפרעות אכילה – זהירות מטיפול פסיכיאטרי!

אם הפרעת אכילה מטרידה אותך או אדם היקר לך, ייתכן כי הטיפול המוצע הינו טיפול פסיכיאטרי. עליך לקרוא מאמר זה על מנת להבין מהן הסכנות הטמונות בטיפול פסיכיאטרי בהפרעות אכילה, מהן זכויותיך בנידון, ומהן מקצת מהאלטרנטיבות הקיימות.

הפרעות אכילה

אבחון הפרעת אכילה

ראשית יש לוודא שאכן קיימת הפרעת אכילה המצריכה טיפול. פסיכיאטרים וחברות התרופות פועלים ללא הרף על מנת להגדיל את מעגל המטופלים שלהם, והם יחפשו "הפרעות" אצל כל אדם. כיום אין כמעט אדם שלא ניתן להדביק לו הפרעה פסיכיאטרית כלשהי, כדוגמת הפרעת חרדה חברתית, הפרעת קשב וריכוז ועוד ועוד. מכיוון שהאבחונים הפסיכיאטריים הינם סובייקטיביים, ולא ניתן לגבות אותם בבדיקות רפואיות גופניות אובייקטיביות, זהו תחום פרוץ הנתון לפרשנויות ולדעות אישיות. לכן עליך לחשוב בעצמך ולגבש דעה אישית בעניין.

אופי הטיפול הפסיכיאטרי בהפרעות אכילה

יש להבין שטיפול פסיכיאטרי משמעו, כמעט תמיד, טיפול תרופתי. נדיר ביותר ללכת לפסיכיאטר ולצאת ממנו ללא מרשם לתרופה פסיכיאטרית. מכיוון שלהפרעות הפסיכיאטריות אין מקור גופני מובהק (בניגוד למחלות רפואיות), התרופות הפסיכיאטריות אינן מנסות ואינן יכולות לרפא בעיה גופנית. תרופות פסיכיאטריות הן למעשה סמים כימיים המתערבים בדרך לא ברורה בפעילות מערכת העצבים והמוח. הן משנות מחשבה ורגשות בצורה מלאכותית. עבור הפרעת אכילה, התרופות הניתנות הן בד"כ מקבוצת נוגדי הדיכאון. לתרופות אלו, כמו לכל התרופות הפסיכיאטריות, תופעות לוואי חמורות ביותר, הכוללות אלימות, מחשבות אובדניות, התאבדות ועוד. מנהל התרופות האמריקני, ה- FDA, פרסם אזהרות רשמיות בנוגע לתרופות נגד דיכאון.

זכויותיך

חוק זכויות החולה מעניק למטופל את הזכות לסרב לקבלת טיפול רפואי בו איננו מעוניין. לא ניתן לכפות על אדם לקבל טיפול רפואי נגד רצונו, מלבד במקרה של אשפוז פסיכיאטרי כפוי. אשפוז כפוי יכול לקרות רק במקרה ואדם אובחן כסובל ממחלה נפשית, שכתוצאה ממנה הוא מסוכן לעצמו או לאחרים. כאשר לאדם יש הפרעת אכילה, יש לנקוט זהירות לפני שמתייגים אותו מסוכן לעצמו משום שאז בדרך כלל מאשפזים אותו בכפיה. בזמן האישפוז הכפוי החוק מתיר לתת טיפולי הלם חשמלי ללא הסכמת המטופל, לתת מינונים גבוהים ביותר של תרופות, לקשור למיטה לשעות ארוכות ועוד.

אלטרנטיבות לטיפול בהפרעות אכילה

דבר ראשון, יש לבצע בדיקות רפואיות מקיפות ביותר – מחקרים רבים הוכיחו כי בעיות גופניות שלא אובחנו ולא טופלו עשויות לגרום לאדם להרגיש שיש לו בעיה נפשית. חוסר תיאבון או אובססיה לא לאכול עלולה להופיע כתוצאה ממחלה או ממחסור גופני כזה או אחר. מתן טיפול גופני נכון עשוי להטיב עם המטופל באופן משמעותי.

בנוסף, ישנם רופאים ומטפלים רבים המשתמשים בשיטות מגוונות על מנת לרפא או להקל על מצוקות גופניות ונפשיות, בדרכים טבעיות וללא שימוש בתרופות פסיכיאטריות. הקלק לרשימת מטפלים באתר העמותה.

ניתן גם לרכוש מוצרים שונים שמטרתם להקל על לחצים נפשיים, לסייע בריכוז וכדומה. הקלק לרשימת תחליפים.

דווח על פגיעה

באם נפגעת מטיפול פסיכיאטרי, אנא דווח לעמותת מגן לזכויות אנוש על מנת שנוכל להגיש תלונה, תביעה, או לחשוף את הפגיעה באמצעי התקשורת.

מאמר זה אודות הפרעת אכילה נכתב על בסיס הסרט התיעודי שיווק הטירוף.כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *