ציפרלקס: תופעות לוואי וסיכונים

פירוט זה של תופעות לוואי מבוסס על העלון לרופא של ציפרלקס, שהינו מפורט יותר מהעלון לצרכן. מידע זה תקף גם עבור אסטו – תחליף גנרי לציפרלקס.

אזהרה: ציפרלקס הינה תרופה פסיכיאטרית נוגדת-דיכאון ממשפחת ה-SSRIs

הקדמה לגבי ציפרלקס

לא קיימת בדיקה רפואית כלשהיא, כגון בדיקת דם, שתן, צילום רנטגן וכיוצא בזה, היכולה להצביע על כך שיש צורך בטיפול בציפרלקס. למעשה ציפרלקס, כמו כל התרופות נוגדות הדיכאון, מנסה לטפל בסמפטומים רגשיים באמצעים כימיים. לכן המטופל בד"כ נדרש ליטול ציפרלקס לכל ימי חייו – שכן שורש הבעיה (אם בכלל קיימת בעיה מהותית) נשאר ללא טיפול. אולם לאחר שנים של שימוש, במקרים רבים לא ניתן להפסיק את נטילת התרופה עקב הסתגלות הגוף. מסיבה זו יש לשקול היטב את תופעות הלוואי של ציפרלקס לפני שמתחילים את הטיפול בה, שכן בד"כ מדובר בחוזה לשארית החיים – לשמחתן הרבה של חברות התרופות.

סיכונים עיקריים של ציפרלקס

החמרה של תסמיני החרדה
החמרת מצב הדיכאון
התעצמות מחשבות אובדניות והתנהגות אובדנית
מאניה (מצב רוח סוער שאינו תואם את הנסיבות)
פרכוסים (בדומה לאפילפסיה)
אי שקט, רעד, תת חום, התכווצויות שרירים פתאומיות (סינדרום סרוטונין)
שיבוש רמת הסוכר בדם.
שיבוש מאזן הנוזלים וירידה ברמות מלחים
דימומים תת עוריים

תופעות לוואי נפוצות

חוסר תיאבון, אימפוטנציה, ירידה בדחף ובתפקוד המיני, נדודי שינה
טשטוש, סינוסיטיס (דלקת מוגלתית במערות האף), חום, בחילה (נפוץ מאד), שלשולים/עצירות, הזעה מרובה, עייפות וישנוניות, פיהוקים.

סיכונים בנטילת ציפרלקס במהלך הריון

הפרעות עצביות והתנהגותיות אצל העובר כגון: רגישות יתר, רעד, מתח שרירים מוגבר, בכי תמידי, קשיי יניקה ובעיות שינה.
הנקה: התרופה מצויה בחלב האם.

תופעות לוואי נוספות

הזיות, בלבול, אי שקט, חרדה, אובדן עצמיות, התקפי פאניקה, עצבנות, הפרעות תנועה, הפרעות ראייה, ירידה בלחץ דם בעת שינוי תנוחה, הקאות, יובש בפה, אנורקסיה, שיבוש תפקודי כבד, פריחה, גרד ואדמומיות בעור.
כל תופעות הלוואי והסיכונים הללו מפורטים בעלון לרופא של ציפרלקס ולכן הם תקפים גם עבור אסטו ועבור אסציטאלופראם, שהינם תחליפים גנריים של ציפרלקס (מכילים אותו חומר פעיל).


נפגעת מטיפול פסיכיאטרי? דווח לנו

55 תגובות על הפוסט “ציפרלקס: תופעות לוואי וסיכונים

 1. אשמח לעזרה, אני לוקחת 10 גרם ביום של ציפרלקס,
  בערך 7 חודשים , בגלל דיכאון עוד לפני הלידה.

  יש מכמה סיבות לדיכאון ההוא ואני המקביל בטיפול אצל פסיכולוג טוב.

  הציפרלקס מרגיע אותי בצורה שאף פעם לא זכיתי לה. אבל מעואפלת ומאד מנותקת, מרגישה בבועה, ונרדמת חזק מדי בערב .
  מה כדאי לי לעשות עכשיו כדי לצאת מזה?
  אשמח להתיחסות מה עושים עם הדיכאון שיחזור לי אם אפסיק את התרופה!

 2. שלום לכם , לוקח מעל 3 שנים והתחלתי תהליך של הפסקה, ירדתי לחצי כדור שבוע ,ואז החלטתי להפסיק, אני שבוע ללא הציפרלקס, ומרביש הכי זבל בעולם , בחילות , סחרחורת חזקה המוח מתפוצץ לי, לא רוצה לסבול!!!! אם אקח שוב כדור, האם התופעות יסתיימו לי??ותוך כמה זמן, איך אני גומל את עצמי בצורה מבוקרת
  עזרה????????

 3. שלום לקחתי חצי כדור ציפרלקס של עשר והרגשתי שאני מעורפלת ושאני זה לא אני רציתי לשאול מה עושים
  ורציתי לדעת עם הכדור יוצא לבד או שהוא פשוט נשאר לכל החיים אה וזה כבר יומיים שאני מרגישה ככה מה עושים?והאם מותר לי לסרב לרופא ושהרופא לא יוכל לתת לי את זה בכח וההורים שלי כל הזמן חופרים לי על זה יש לכם מקום בשבילי?

 4. שלום רב אני לקחתי כדורים אנטי פסיכוטים סוליאן ריספונד ואריפליי ומלא כדורים נוגדי דיכאון וחרדה פריזמה(פרוזאק) וולבוטרין….וציפרלקס שנוסה לחודש ניסיתי גם רמוטיב אך לצערי שום דבר לא פגע ונגע בכלל בבעיה אלא רק החמיר ועשה נזקים בלתי הפיכים היום אני לא מרגיש את עצמי לחלוטין וזאת אחרי חודש לאחר לקיחת הסוליאן הזה נעלמו לי תחושות מרובות וחשובות כמו מחשבה צלולה יוזמה מוטיבציה הנאה חשקים ורצונות דברים שמעניינים חשק מיני ובכלל כל התפקוד המיני נפח הדיבור שלי קטן פגיעה בקוגניציה ריכוז קשב חשיבה איטית כזאת לא מרגיש רגשות בכלל כאילו בלי העצב של הרגשות כשבוכים או כשצוחקים לא מרגיש כלום, בנוסף לא מרגיש את האווירה של החוץ והזמנים והעונה ואת האנשים כשמדברים איתם לא מרגיש בכלל מחובר לעצמי הכל מעומעם אצלי במידה ולא מרגיש טוב יש כאבי ראש וכשיש התרגשות אז יש מין צמרמורת כזאת וגם בראש במוח כזה תחושה מוזרה כאילו בסך הכל מרגיש שכאילו הכל מושתק וכאילו זה לא היה בכלל הרגשה קשה ואני כבר נמצא ככה שנתיים ושישה חודשים וממש חיים בייסורים חיים שהם כמו מוות (כאילו זומבי כזה שאתה לא יודע איפה נמצא ממש לא מחובר)…ממש עדיף כבר לא לחיות מאשר עם התחושה הנוראה הזאת מי האמין בכלל שאפשר להגיע למימדים כאלה של תחושות ודברים כאלה…לא ציינתי שהייתה לי בעיה של חרדות עצומות בעקבות טראומה שעברתי בצבא אז בזמנו והיה לי לחץ נוראי שם שהוביל אותי לתוך כל הסיפור הזה שפשוט גמר לי את החיים הפסיכאטרים טענו שהייתי במצב פסיכוטי וזה לא היה נכון ועל כן נתנו לי את הכדורים היום אני בן 22.8 חודשים ואני לא יודע איך להמשיך את חיי את החיים היפים האלה פשוט נואששש!!…
  מישהו יכול לעזור יש פתרון לזה לדבר הזה לתקן ולהחזיר את הנזקים??? חייב להיות משהו איזשהו פתרון

 5. שלום
  אני התחתלתי לקחת ציפרלקס לפני כמה ימים וכבר באותו יום התחלתי לראות פריחה
  פניתי לרופא והוא אמר לי שאני ימשיך בכל אופן ,אז המשכתי כי חשבתי שזה יעבור ופשוט המצב החמיר הפריחה נהיתה יותר גרועה ומעבר לזה גם הרגשתי חרדות מזעזעות לא ישנתי כמעט בלילה כי הרגשתי שהצפרלקס מביא לחלומות מפחידים הרגשתי כאבי ראש כאבי בטן בחילות סחרחורות עיפות החמרה במצב הדכאון הרגשתי שאני הולכת להתעלף
  מזעזע!!! בחיים לא הרגשתי ככה .
  אני לא ממליצה לקחת את ציפרלקס

 6. שלום, רציתי לשאול לגבי תגובה שניה מאת דוד, האם עבר לו מה שהוא כתב או איזה טיפול קיבל

  • שלום יוני, גמילה מציפרלקס אחרי 3 שנים אינה דבר קל. כל גמילה חייבת להיות בפיקוח רפואי. ראה תפריט באתר שלנו לגבי אלטרנטיבות (ראה תפריט עליון).

  • יוני שלום,
   אני לקחתי ציפרלקס 8 שנים. ובאיזשהו שלב הבנתי שזה רק מרדים אותי ולא באמת מטפל בבעיה. הורדתי בהדרגה- חצי שנה ירדתי לחצי כדור(5 מג) ועוד חצי שנה רבע כדור ואז יום כן רבע יום לא..בתהליך הגמילה הרגשתי זרמים בראש..אבל הכל עובר ואני הרווחתי חזרה את החיים. פשוט התעוררתי לחיים והתחלתי לטפל באמת בבעיה ולא להרדים אותה. אגב השימוש בציפרלקס לא מחק לי את החרדות גם עם הציפרלקס הם היו שם… אבל שוב כל מקרה לגופו…אבל אם החלטת שאתה רוצה להגמל זה אפשרי! אתה צריך כח רצון מאוד חזק ולא לפחד! אני רק בנסיון הגמילה השני הצלחתי. בפעם הראשונה הפסקתי בבת אחת וזה ממש לא מומלץ.אני כבר שנה בלי התרופה. ועבורי הרבה יותר עדיף בלי! בהצלחה

   • אפרת שלום
    אני בסיטואציה של חרדות כבר הרבה זמן
    מנסה טיפול בצמחים ושוקל לקחת ציפרלקס

    אשמח אם תוכלי לעזור

    • זה לא פשוט ואני בתוך זה ומבין מה אתה מרגיש ממליץ בכל לב ספורט ספורט ספורט מדיטציה ויוגה ניתוב המחשבה ברגע שמגיע השף להגיש לך את הרעל תפטר אותו

 7. לפני שבוע הפסקתי עם הדבר ההזוי הזה,כמעט גמר לי תחיים,חרדה מטורפת במשך חודשיים דיכאון משתק בחילות הקאות שלשולים כאבי שרירים בכל הגוף זרמים בגוף אי שקט מטורף ישנתי שעה בלילה הרגשתי שהחיים הם חלום הייתה הרגשה של איבוד הכרה כל בוקר גהינום הרגשתי שאני משתגע ומאבד שפיות..״הפסיכי!!! אטר״ המשיך להגיד שזה יעבור וכמעט גמר אותי! עכשיו אחרי שבוע של הפסקה אני מרגיש כמו שהרגשתי לפני ההתחלה אבל יש הרגשה שזה עשה לי נזק בלתי הפיך שאני לא אותו בנאדם מרגיש הרבה יותר טוב בלי הזבל הזה אבל כנראה זרקתי אותו מאוחר מדיי..לא להתקרב!!!!!!!!

  • אני רוצה להגיד גם שלקחתי אותו בגלל חרדה מחשיש בשימוש חד פעמי,בחיים לא היה לי דכאון או חרדה ונתנו לי סמים יותר גרועים ציפרלקס נשבע שכמעט הרג אותי..מי שיכול באמת שלא להתקרב לפסיכיאטרים כי הם משגעים אדם נורמלי ואולי מצליחים לעשות משוגע זומבי,

   • הייתי שמח להתייעץ איתך אני כמעט באותו מצב רק שאני מפחד להפסיק את הטיפול אשמח אם תיצור קשר 0544560092 ניסים

 8. אני רואה שאתם ממליצים על ד"ר פריד. מה המספר שלו? אשמח לדעת עליו יותר פרטים ומדוע אתם ממליצים דווקא עליו..

  • שלום שרה, מדובר בתגובה של אחד הגולשים. העמותה אינה ממליצה על אף רופא או מטפל. יש לנו באתר רשימה של רופאים ומטפלים המציעים אלטרנטיבות לטיפולים פסיכיאטריים, זה הקישור.

 9. אני נוטלת ציפרלקס כחצי שנה , אין ספק שהשינוי הוא מדהים, קראתי כי המצב של שלקיחת התרופה יכולה להמשך לכל החיים, ממש לא הייתי רוצה זאת, איך אפשר להגמל מזה, ולהתחיל עם משהו טבעי שמוכחת התוצאה שלו?

 10. אמא שלי אשה בת 56, אחותי בת 36 שתיהן נוטלות ציפרלקס, משם קיבלתי את היעוץ להתחיל. השתחררתי מהצבא והרגשתי חרדתית, תיאבון מוגבר, רצון להתבודדות ופסימיות. אמרתי לרופא את התסמינים ושאלתי לגביי ציפרלקס בלי לחשוב פעמיים הוא נתן לי מרשם. האם הגיל קשור לנטילת הכדור? האם אפשר להתחיל לקחת אותו ללא ייעוץ עם פסיכיאטר? ואם המצב נהיה יותר גרוע קל להפסיק עם הכדור?

  • שלום סופי,
   על מנת לקבל ייעוץ אישי לגבי תחליפים לטיפול בציפרלקס, אנא פני לאחד הרופאים או המטפלים מהרשימה באתר שלנו (ראי תפריט "אלטרנטיבות" באתר.
   בהצלחה.

 11. שלום רב,
  אני נוטלת ציפרלקס מזה כ-6 חודשים, 10מ"ג ביום, חל שיפור משמעותי אך בחודש האחרון שוב חזרו כל התופעות שבגללן נטלתי את הכדור, והרופאים ממליצים על להעלות למינון ל-15 מ"ג, חשוב לי לציין: מידי פעם אני גם לוקחת טיפות רסקיו, רציתי לדעת אם יש ניגודים בין שני הדברים הללו? יש לציין כי הרסקיו עוזר לי מאוד בעיקר באמצע היום, אם אני רוצה לנוח, זה משתיק לי את חוסר הרגיעה הקיים בי.
  תודה רבה.

 12. כיצד מפסיקים ליטול ציפרלקס? האם יש לעשות זאת בהדרגה? מה יכולות להיות התוצאות/ התופעות של הפסקת השימוש בתרופה? תודה מראש על תגובתכם.

 13. הפסקתי לקחת ציפרלקס אחרי 14 שנות שימוש. סבלתי מהתקפי פאניקה איומים שדוכאו יפה ע"י התרופה. הפסקתי את התרופה בהדרגה משך שלושה חודשים עד לאי לקיחה. חודש אחרי הפסקה גמורה אני מרגישה תכופות סחרחורות ובלקאוטים. האם יכול להיות קשור להפסקת התרופה? (בת 64).

 14. אני אישה בגיל המעבר – בת 48 .
  המשתמשת מזה שנה באסטו ששיפר לי את איכות החיים לחלוטין.
  מאז גיל 45 התחלתי לסבול מדכדוך וחרדות.
  ושנה שעברה עברתי חוויה לא נעימה בעבודה שגרמה להחמרה בסימפומים
  והרופאה המליצה על שימוש באסטו – שכאמור אני מרוצה מאוד .
  וכעת אני כבר לא בטוחה שזהו הטיפול הטוב לאישה בגיל המעבר.
  אולי ישנו טיפול טבעי יותר?
  שמתי לב שהתמכרתי לזה ובלי אסטו אני לגמרי אבודה!!!

 15. יש שבוע שאני לוקחת אסטו לפני כן לקחתי לא סדיר קלונקס 0.5 מאז אין לי תאבון וגם מצב הרוח קודר האים זה יעבור אחרי שבועיים שלושה דואגת?

 16. פסיכיאטר הציע לבעלי ציפרלקס כי מזה 3 חד הוא סובל מכאבי ראש נוראיים, חוסר תאבון, חוסר חשק, קושי לישון, חרדתי.
  אני קוראת שלא כדאי לקחת את התרופה, בנוסף הוא מטופל בטיפול הנקרא שלושת המימדים. מה לעשות? האם שיקח את הכדור?

 17. שלום!
  אני סובלת מפיברומיאלגיה והרופא נתן לי לקחת -ציפרלקס, למרות כל התופעות לוואי שזה מביא כדאי לי לקחת או לא??

 18. האם תוכלו לפרט למה הכוונה "שאי אפשר לחזור אחורה ?"
  האם הכדור כל-כך יעיל ומשפר שבלעדיו המצב יהיה גרוע יותר מקדמותו ?

  • שלום ש.מ.,
   ציפרלקס מהווה התערבות כימית חיצונית ולא טבעית, ולאחר שימוש ממושך הגוף מפתח תלות כך שבמקרים רבים לא ניתן להפסיק לקחת את הכדור. ציפרלקס אינה "מרפאת" משהו, אלא יוצרת "היי" מלאכותי שנמשך רק כל עוד לוקחים אותה. לייעוץ נוסף ולהצעות לטיפול טבעי ללא כדורים פסיכיאטריים, הנך מוזמן לפנות אל רופא או מטפל מרשימת הרופאים והמטפלים באתר שלנו.

 19. אתמול, 1.10.2013, רשמה לי רופאת המשפחה תרופה בשם אסציטאלופרם אחרי שאמרה לי שהיא נותנת לי ציפרלקס. א', האם זו אותה תרופה? ב', קראתי את הרשימה המצורפת וכתוב שמי שסובל מהפרעות קצב אסור לו לקחת את התרופה, אני חולת לב וסובלת מהפרעות קצב ואפילו יש לי קוצב לב. הרופאה יודעת זאת. האם מותר לי לקחת את התרופה הזו?

  • שלום חיה,
   איננו נותנים ייעוץ רפואי באתר הזה. כל מה שאנו אומרים – תדעי מה תופעות הלוואי של ציפרלקס ולאלו סיכונים את חושפת את עצמך כאשר את מתחילה לקחת ציפרלקס (או כדור פסיכיאטרי אחר). אחרי צריכה ממושכת, ייתכן שלא תוכלי לרדת מהכדור. לכן שקלי בכובד ראש לפני שאת מתחילה לקחת.

  • שלום לך,
   אם אתה לא מעוניין לקחת כדור כל כך מסוכן, אל תיקח! יש לך את הזכות להחליט. אתה יכול לשאול את הרופא מדוע רשם לך, ולצטט לו את תופעות הלוואי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *